¦
Rozhledna
Šance v Jakubčovicích na Opavsku ¦ Zámek v Kuníně ¦ Kapucínský klášter s kostelem sv.
Josefa ve Fulneku ¦
¦ Zřícenina hradu Vikštejn ¦ Rozhledna
Bílov ¦ Den otevřených dveří na
přehradách ¦ Větrný mlýn ¦ Památník II. sv. války v Hrabyni ¦ Vojenský újezd Libavá ¦ Malý svět techniky U6
Další možnosti prohlídek - Gong, Landek, Dolní oblast Vítkovic |
Scénář výstavy vkusně využívá díla Julese Verna, která se zde stávají synonymem pro určitá období vývoje techniky průmyslu. Rozdělují výstavu do logických celků podle známých knih „Cesta do středu země“, „Ocelové město“, "Cesta kolem světa za 80 dní“, „Robur dobyvatel“, „Pán světa“ „Ze země na měsíc“, „Plující město“ a „Zmatek nad zmatek“. Malý svět techniky není muzeem ale spíše poučnou hernou, kde se můžete nenásilně vzdělávat zábavnou formou, aniž byste si toho vlastně všimli. Po prohlídce, která může trvat i 2 hodiny je možnost občerstvení včetně oběda u Julese Verna. Dopravní
spojení: (Zdroj: http://www.dolnioblastvitkovice.cz/default/file/download/id/16083/inline/1 ,
|
Úzkokolejná dráha Třemešná-Osoblaha Pěchotní srub MO-S5 "Na Trati" u Bohumína |
Stránky věnované zámku v Bílovci Reportáž o nově oživeném zámku - video |
V roce 2010 vzniklo občanské
sdružení Kuratorium zámku Bílovec, které sdružuje zájemce
o historii a především o zlepšení
neutěšeného stavu zámku. Sdružení usiluje, aby se zámek v Bílovci stal známým centrem kulturního dění nejen regionálního významu. Budou zde probíhat tradiční akce jako:
Otevírací doba zámku: V květnu bude zámek otevřen: sobota a neděle od 11´00 do 16´00 (Zdroj: www.zamekbilovec.estranky.cz) |
Vojenský újezd Libavá je
uzavřený prostor, kde se odehrávají vojenská
cvičení našich i zahraničních armád. Díky
pochopení české armády jsou ale některé jeho
okrajové části o víkendech zpřístupněny pro
veřejnost. Jedním z takových míst je dnes
již neexistující vesnice Stará Voda. Stará Voda bývala kdysi kvetoucí obcí, jejíž součástí nebyl jen kostel, ale také klášter s kolejí, studánka s kaplí a pochopitelně domy, statky apod.. To vše je již minulostí. Klášter s kolejí již neexistuje, kostel byl značně poškozen, v lodi kostela byla vytrhána dlažba, zničena krypta pohřbených řeholníků. Co nezničily ruce příslušníků československé armády, to se podařilo jejich následníkům - sovětské vojenské posádce, která zde sídlila po roce 1968. Dnes okolí kostela milostivě zakryly mohutné keře a stromy. Nikdo by zde nehledal kdysi malebnou obec. Klášter byl 4. 5. 1945 v rámci posledních bojů druhé světové války dělostřeleckou palbou vypálen. K jeho původně plánované obnově nedošlo, zejména poté, co bylo rozhodnuto o vojenském prostoru v okolí Města Libavé. Pokračujeme-li po cestě za kostelem, tak asi po 5 minutách dojdeme k prameni léčivé vody, který se jmenuje "Královská studánka", která byla nedávno obnovena. Každoročně 1. května je zpřístupněn jinak celoročně uzavřený výcvikový prostor Libavá prostřednictvím cyklo-turistické akce nazvané "Bílý kámen". V roce 2010 se konal XVII. ročník. V tento den jsou vstupy do vojenského újezdu zpřístupněny jen z určitých míst, v určitou hodinu s platným občanským průkazem (na základě jeho předložení obdržíte něco jako vstupenku). Areál je nutné opustit do určité hodiny. Konkrétní informace jsou uvedeny na: http://www.akcebilykamen.cz/ (Zdroj: http://www.budisov.eu/poutni-misto-stara-voda/d-1206/p1=1248, http://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?id=2434)
|
Článek o znovuotevřeníse památníku Obří památník v Hrabyni se po letech oprav otevírá veřejnosti Zdroj: http://opavsky.denik.cz/multimedia/galerie/1166828.html?section=1,2 |
29.4.2009 došlo k
znovuotevření památníku II. světové války v
Hrabyni. V památníku naleznete novou poutavou expozici
obohacenou audiovizuální technikou. Expozice umožní
návštěvníkovi vcítit se do situace obyvatel
postižených válkou, ale i vojáků. To dokresluje
atmosféra památníku podkreslená zvukovými efekty.
Jednotlivé vystavené předměty mají svůj vlastní
příběh - holínky z psí kůže, které pomáhaly
přežít krutou zimu u Stalingradu, vybavení
hrabyňských domácností, poslední dopis vojáka
rodičům, polní kamínka, kterými si vojáci topili v
zákopech a mnoho dalších předmětů.
|
Kousek nad Lukavcem v sousedních Nových Dvorech stojí uprostřed polí dřevěný větrný mlýn. Prohlédnout si jej můžete i vevnitř a to v každném ročním období a každý den v týdnu. Klíče jsou zdarma k zapůjčení u pana Sommera (Nové Dvory 177), který nedaleko mlýna bydlí.
|
Den otevřených dveří na přehradách 1. jarní sobota - SLEZSKÁ HARTA |
U příležitosti Světového dne vody pořádá státní podnik Povodí Odry již tradiční Den otevřených dveří na vodních dílech Slezská Harta, Kružberk, Morávka a Žermanice (přehrada Šance je pro veřejnost uzavřena), na rybném hospodářství Kružberk a Žermanice a také na vodohospodářském dispečinku a laboratořích v Ostravě, ul. Varenská 49. Den otevřených dveří probíhá vždy koncem měsíce března. Podnik si vyhrazuje právo, zrušit Den otevřených dveří v případě vyhlášení povodňové aktivity. (Zdroj: http://www.povodiodry.cz) Vstup do prostor, které nejsou obvykle veřejně přístupné, je zdarma. Den otevřených dveří se konal v minulých letech a určitě se bude konat i příští roky.
|
Před více
než půl stoletím byla zbořena dřevěná rozhledna,
která stála v obci Bílov. Po více než 50-ti letech
usilování bílovských občanů se tato dominanta
vrátila do obce Bílov vybudováním rozhledny na
vysílači firmy T-Mobile a. s., která je investorem
celé výstavby. Za pomocí firmy T-Mobile a. s. se obec
Bílov řadí mezi málo míst severní Moravy, které se
mohou kochat výhledem do širokého okolí. Předmětem zpracování tohoto projektu byla základnová stanice veřejné radiotelefonní sítě. Základnová stanice je tvořena železobetonovou věží pro nesení přenosových zařízení operátora sítě mobilních telefonů o výšce 62,50 m nad terénem, na které je ve výšce 26,25 m umístěna vyhlídková plošina rozhledny . Věž je založena na železobetonové patce. Na vyhlídkovou plošinu je výstup venkovním ocelovým schodištěm se 137 schody. Z rozhledny lze dohlédnout na okolní města Studénku, Ostravu, Bílovec, Fulnek, Nový Jičín, Štramberk, Kopřivnice a Hukvaldy. Rozhled také lemují pohledy na okolní hory, jako třeba pohoří Beskyd (Lysá Hora, Radhošť, Pustevny), Podbeskydí ( Smrk), rozhledna na Bílé hoře, Javorníky (Velký Javorník, Kelčský Javorník), Nízký Jeseník, nebo taky Svinec či Starý Jičín.
|
Zřícenina hradu Vikštejn se nachází nad údolím řeky Moravice v obci Vítkov-Podhradí (nad esovitými zatáčkami). Přesnější umístění je vyznačeno na mapě (1. odkaz v levé části). Parkování je možné u kapličky, kde je také umístěn rozcestník. Po asi 300 m dlouhé značené cestě se dostanete k samotné zřícenině. Jsou zde zachovány rozsáhlé zdi s okenními otvory, několik podzemních místností a také je zde přístupná rozhledna s výhledem na údolí. "Hrad vznikl asi v polovině 13. století a jméno dostal podle svého zakladatelé Vítka z Kravař. Hrad sloužil k ochraně jižní části opavského knížectví. Roku 1648 slezský zemský velitel Gonzaga nechal hrad vyhodit do povětří. Roku 1657 byl hrad opraven Vilémem Alexandrem Oderským z Lidéřova. V letech 1774 - 1776 byl v Dubové postaven zámek a hrad byl ponechán svému osudu, zpustl a změnil se ve zříceninu." (Zdroj:http://www.hrady.cz/index.php?OID=320)
|
Kapucínský klášter ve Fulneku s kostelem sv. Josefa je výjimečným komplexem řádového barokního stavitelství na severní Moravě. Na rozdíl od ostatních klášterních komplexů kapucínů situovaných uvnitř měst je klášter ve Fulneku netypicky umístěn jako dominantní stavba na návrší vytvářející kompoziční protiváhu zámku. Vlastnictví kostela svatého Josefa ve Fulneku přešlo spolu s Kapucínským klášterem v roce 2003 z Okresního úřadu v Novém Jičíně na Moravskoslezský kraj. Obě významné nemovité kulturní památky byly ve značně zdevastovaném stavu. Celý areál byl zařazen mezi nejohroženější památky v České republice. Celkově vynaložené náklady na obnovu areálu v letech 2003 - 2006 přesáhly částku 36 mil. Kč. V první etapě obnovy kláštera byl v rámci projektu "Rekonstrukce a oprava kostela sv. Josefa ve Fulneku" kostel opraven a jeho restaurovaný interiér bude sloužit jako působivý víceúčelový sál k instalaci muzejních i výtvarných výstav, jako koncertní, divadelní či kongresový sál. (Zdroj textu i foto: http://kultura.novy-jicin.cz/muzeum/mista_akce.php?id_mista=137)
|
Další informace o zámku v Kuníně |
Zámek Kunín
náleží k nejcennějším barokním zámkům celé
Moravy. Pro hrabata z Harrachu jej v letech 1726 - 1734
vybudoval věhlasný rakouský stavitel Johann Lucas von
Hildebrandt. Největšího rozkvětu se zámek dočkal na
přelomu 18. a 19. století za osvícené majitelky Marie
Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozené z
Harrach-Hohenemsu, která zde vybudovala jeden z
nejmodernějších vzdělávacích ústavů tehdejší
střední Evropy. Jeho nejznámějším žákem byl
pozdější Otec národa a velký český historik
František Palacký. (Zdroj: http://zamek.kunin.cz) |
Rozhledna Šance v Jakubčovicích na Opavsku |
Návštěvní doba: Dřevěná rozhledna na čtyřech kamenných pilotech byla zpřístupněna veřejnosti v roce 2005. Nápadem postavit rozhlednu v tomto regionu se hradecká radnice zabývala již od roku 2003. Vhodných míst pro stavbu bylo více, ale jen z Jakubčovic jsou vidět zároveň Beskydy a Jeseníky, což o místě nové věže rozhodlo. Výška věže činí 15,5 metrů a pro návštěvníky byla slavnostně otevřena v pátek 29. dubna 2005, v den 60-ti letého výročí osvobození Jakobčovic a konce 2. sv. války. Věž byla pojmenována Šance podle nedalekých vojenských obranných šancí z 18. století. Kruhový rozhled na Opavsko, Jeseníky a Beskydy se nabízí po zdolání 61 schodů z výšky 13 metrů. Věž je v majetku města Hradec nad Moravicí, které ji zároveň provozuje. |