Úvodní stránka Historie Lukavce Fotogalerie Lukavecké zvyky Lukavec na mapě Lukavecké i okolní památky Příroda Kapličky v okolí
O Lukavci v médiích Záliby a tradice Lukavjáků Státní správa a samospráva Lukavec a sportování Veřejné prostory *Vědomostní kvíz*
4x Lukavec v ČR Tip na výlet Zájmové spolky Společenské akce Ankety a chat Návštěvní kniha Přehled akcí v Lukavci Kniha novinek

 

¦ Přehled článků ¦

 

 

 

Lukavec slaví 700 let

Tuto sobotu, tedy 22. června, si místní část Fulneku, obec Lukavec, připomíná sedm set let od první nejstarší doložené písemné zmínky. Program začne v 10 hodin dopoledne na tamním hřišti TJ Sokol. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu z historie obce, soutěž v běhu do kopce, projížďku po obci v koňském povoze, ukázku historického zásahu místních hasičů a nebude chybět ani mše svatá. K tanci i poslechu zahraje Děrničanka, soubor Heleny Salichové, swingový orchestr Alfa Band či sbor Luscinia. Vstupné na akci je dobrovolné.

21.6.2013 18:31

(opravy nepřesností + http://novojicinsky.denik.cz/kratce/1238008-fulnek-lukavec-slavi-700-let.html)

nahoru

 

 

Na setkání rodáků se těšíme

 

16.6.2013 10:47

Fulnek-Lukavec - Sedm set let od první zmínky o obci si připomenou v sobotu 22. června obyvatelé Lukavce, místní části Fulneku. O oslavách i dalším dění v Lukavci hovoří jeden z organizátorů oslav Václav David.

Co chystáte na blížící se oslavy?

Bude to hlavně o setkání rodáků z Lukavce. Už teď jich je přihlášených přes sto sedmdesát.

Prý přijedou i rodáci z Německa.

Z Německa by měli přijet asi jen dva. Jsou to potomci bývalého majitele pivovaru Pelce. Jinak by se ale mělo jednat o návštěvníky z České republiky.

Program už máte hotový?

Bude to na hřišti v klubovně, v deset hodin dopoledne bude zahájení, mše a přivítání rodáků. Měl by se představit pěvecký sbor, večer pak Děrničanka. Bude tam i něco pro děti, ale ještě to dáváme pořádně dohromady. Měla by být i nějaký výstava fotografií a starých dokumentů.

Nedávno jste dali do věže kostela nový zvon. To je kvůli tomu?

Od minulého týdne máme zvony tři. Můj syn Jan jeden při primiční mši požehnal a právě ten zvon by měl teď při setkání také zvonit. Doposud nám totiž zvonil jenom umíráček, který jsme tam dali v devětačtyřicátém roce, a velký zvon, který je z roku 1842.

A ještě bych se chtěl vrátit k jedné události. Při letošní Jízdě kolem osení vás v čele průvodu po zhruba čtyřech desetiletích vystřídal právě syn Jan. Znamená to, že už jste s tím definitivně skončil?

Bylo to při příležitosti primice. S křížkem jezdíval v čele průvodu vždycky ten jezdec, který se ten rok jako první ženil. A primice je vlastně taky jakési zasvěcení na celý život, tak proto jel s křížkem on.

I když letošní Velikonoce jízdě moc nepřály…

Bylo to výjimečné. Jeli jsme jenom po vesnici. Vůbec jsme nemohli jet do dalších částí. Kvůli koním se to nedalo.

Tím setkáním oslavy výročí vzniku Lukavce skončí, nebo ještě něco chystáte?

Možná ještě něco uděláme, protože jsme na to získali od města grant, ale zatím to neumím říci. Uvidíme, jak se nakonec domluvíme s myslivci a hasiči.

Autor: Ivan Pavelek

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/vaclav-david-na-setkani-rodaku-se-tesime-20130616.html)

nahoru

 

Primiční mše svatá v Lukavci

2.6.2013 22:59

Lukavec - Velkou slávu zažila v neděli 2. června obec Lukavec, místní část Fulneku. Konala se tam primiční mše svatá prvního českého pallotina, lukaveckého rodáka Jana Davida.

Rovněž byl vysvěcen nový zvon se jménem svatého Jana, který bude v lukaveckém kostele sv. Jana Křtitele a sv. Barbory už navždy připomínat rok 2013, který je bohatý na různá významná výročí.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-primicni-mse-svata-v-lukavci-20130602.html)

nahoru

 

Kostel ozdobí nový zvon

Velkou slávu zažije o víkendu obec Lukavec, místní část Fulneku. V neděli 2. června se tam totiž v kostele sv. Jana Křtitele od 13 hodin uskuteční požehnání nového zvonu, poté bude následovat průvod na místní hřiště, kde bude ve 14 hodin sloužená primiční mše svatá. Bude ji sloužit první pallotin z České republiky, rodák z Lukavce, novokněz Jan David. (sim)

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/kratce/1230582-fulnek-lukavec-kostel-ozdobi-novy-zvon.html)

nahoru

 

Primiční mše svatá P. Jana Davida SAC z Fulneku

Vážení diváci, v sobotu 1. 6. 2013 o 11:00 TV NOE odvysílá primiční mši svatou P. Jana Davida SAC z chrámu Nejsvětější Trojice ve Fulneku.

Celebrant: Jan David SAC

Přítomní kněží: Rektor Kněžského semináře otců pallotinů: Tomasz Skibiński SAC a jiní hosté

Během mše svaté zazní Ordinarium – W. A. Mozart – Missa brevis C-dur ¨

Účinkují:

Soprán – Anna Sokolová, alt – Kateřina Jakubíková, tenor – Oldřich Šindler, bas – Petr Jakubík
Chrámový sbor Chorus Collegium Odry a chrámový sbor Nejsvětější Trojice Fulnek
Varhany – Pavel Rybka, Martin Jakubík
Dirigent – Martin Jakubík, regenschori

31. 5. 2013, 12:49

(Zdroj: http://www.tvnoe.cz/detail-clanek/primicni-mse-svata-p-jana-davida-sac-z-fulneku.html)

nahoru

 

Fulnek a Lukavec zažijí primici prvního českého pallotina

 

29. 5. 2013, 15:04

První český pallotin P. Jan David SAC bude v sobotu 1. a v neděli 2. června 2013 sloužit primiční mše svaté ve svém rodišti. Po studiích teologie a formaci v semináři pallotinů v Polsku, přijal v sobotu 11. května kněžské svěcení společně s dalšími sedmi spolubratry.

Fulnek: Primici ve Fulneku bude v sobotu 1. června předcházet v 9.30 hodin požehnání rodičů Václava a Vlasty Davidových v rodném domě novokněze v Lukavci. Od 10.00 hodin bude již P. Jan David SAC v kostele Nejsvětější Trojice ve Fulneku vést modlitbu svatého růžence, při které se bude modlit za rodiny. Na závěr růžence je v programu slavnostní Te Deum.

Primiční mše svatá začíná v 11.00 hodin. Hlavním celebrantem bude novokněz P. Jan David SAC. Liturgický průvod vyjde s věncem a družičkami z farního dvora. Mši svatou bude v přímém přenosu přenášet TV NOE. Během bohoslužby zazní oratorium Wolfganga Amadea Mozarta, které nastudoval sbor Chorus z Oder, ve kterém před vstupem do kláštera novokněz deset let působil. Po mši svaté bude primiciant v kostele udělovat novokněžské požehnání jednotlivých stavům. Před kostelem bude připraveno občerstvení.

V neděli 2. června zažije primici rodná obec novokněze Lukavec. Ve své 700 let dlouhé historii to bude poprvé, kdy se v obci slaví primiční mše svatá místního rodáka. Program začne v 13.00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele a sv. Barbory modlitbou svatého růžence s primiciantem. Na závěr zazní slavnostní Te Deum. V 13.40 hodin novokněz požehná nový zvon se jménem svatého Jana, který z vděčnosti darovali kostelu lukavečtí farníci. Program primice bude pokračovat liturgickým průvodem z kostela na místní hřiště. Mše svatá začíná v 14.00 hodin. Při bohoslužbě bude zpívat lukavecká a fulnecká dětská schola. Po mši svaté následuje individuální novokněžské požehnání. Pro účastníky primiční slavnosti bude na hřišti připraveno pohoštění a další zábavný program.  

Společnost katolického apoštolátu – pallotiny založil v 1. polovině 19. století svatý Vincenc Palloti.

Autor: Pavel Siuda

(Zdroj: http://tisk.cirkev.cz/z-domova/fulnek-a-lukavec-zaziji-primici-prvniho-ceskeho-pallotina/)

nahoru

 

Primiční mše svaté prvního pallotina z ČR, rodáka z Lukavce u Fulneku

V sobotu 1.6. zveme do Fulneku na primiční mši svatou, kterou bude sloužit novokněz Jan David, pallotin. Mši svatou bude přenášet TV NOE. Začneme v 10 hodin společnou modlitbou růžence s novoknězem. Mše svatá s novokněžským požehnáním bude v 11 hodin.

V neděli 2.6. zveme všechny farníky mimořádně v 10:30 na mši svatou do kostela ve Fulneku. Mši svatou bude  přenášet TV NOE. Ve Stachovicích, Děrném a Vrchách mše svaté nebudou. 

V neděli 2.6 odpoledne zveme do kostela v Lukavci, kde ve 13 hodin bude společná modlitba růžence s novoknězem, požehnání zvonu a průvod na hřiště, kde bude ve 14 hodin sloužená primiční mše svatá. Více informací na plakátech.

Na primiční mši svatou přijedou také hosté z daleka. Prosíme rodiny, které je mohou přijmout do svých domovů a poskytnout jim nocleh, aby se přihlásili u paní Ludmily Erteltové.

(Zdroj: http://www.farnostfulnek.cz/ohlasky/)

nahoru

 

První český pallotin přijme kněžské svěcení. Pochází z Lukavce u Fulneku

Aktualizováno 8. květen 2013 Napsal Mgr. Bc. Pavel Siuda

Fulnek – Společnost katolického apoštolátu (pallotini), která působí ve Fulneku, bude mít prvního kněze, který pochází z České republiky. V sobotu 11. 5. přijme kněžské svěcení v semináři pallotinů v Oltarzewie u Varšavy rodák z Lukavce, jáhen Mgr. Jan David SAC. Jeho světitelem bude J.E. Kazimír kardinál Nycz. První český pallotin přijal jáhenské svěcení 13. 10. 2012 rovněž ve Varšavě. Na jáhna jej vysvětil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz.

Primiční mši svatou bude novokněz Jan David SAC slavit v sobotu 1. 6. v kostele Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Svého rodáka uvidí u oltáře nejbližší rodina, přátelé a farníci v rodné obci v Lukavci v neděli 2. 6., kdy bude sloužit mši svatou ve 14.00 hodin.

Lukavec u Fulneku je známý každoroční jízdou v osení, na kterou vyjíždějí jezdci na koních vždy v neděli Zmrtvýchvstání Páně. Hlavním jezdcem je již desítky let otec novokněze Václav David.

 

(Zdroj: http://www.doo.cz/59-zpravy/posledni-zpravy/1355-prvni-cesky-pallotin-prijme-knezske-sveceni-pochazi-z-lukavce-u-fulneku.html,,
zdroj obrázků:
https://img.signaly.cz/upload/8/f/863b07871c49e3839ce91399e936a0/Pozv%C3%A1nka.pdf , http://www.biskupstvi.cz/storage/akt/8845.jpg )

nahoru

 

Primiční mše pallotina Jana Davida

V roce 50. výročí svatořečení sv. Vincence Pallottiho,zakladatele Společnosti katolického apoštolátu (pallotini), přijal kněžské svěcení Jan David SAC, první pallotin z České republiky. V sobotu 25. května 2013 v 11.00 hodin bude ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě slavit primiční mši svatou.
Kazatelem bude P. François Harelimana SAC z Rwandy.

 

Více plakátek

Související článek: http://www.biskupstvi.cz/2013-04-19-knezske-sveceni-prijme-prvni-pallotin-pochazejici-z-cr
 

 

(Zdroj: http://www.biskupstvi.cz/2013-05-13-primicni-mse-pallotina-jana-davida)

nahoru

 

Primiční mše P. Jana Davida

13. 5. 2013, 12:40

V sobotu 11. května 2013 přijal v semináři pallotinů v Oltarzewie u Varšavy (Polsko) kněžské svěcení jáhen ze Společnosti katolického apoštolátu (pallotinů)  Mgr. Jan David SAC, který je na pastorační praxi v brněnské diecézi ve farnosti Přibyslavice. Primiční mši bude P. David slavit 25. května 2013 ve Slavkovicích.

Slavkovice: V roce 50. výročí svatořečení sv. Vincence Pallottiho, zakladatele Společnosti katolického apoštolátu (pallotini), přijal kněžské svěcení  Jan David SAC, první pallotin z České republiky. Jeho světitelem byl J. E. Kazimír kardinál Nycz.

V sobotu 25. května 2013 v 11.00 hodin bude ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě slavit primiční mši svatou. Kazatelem bude P. François Harelimana SAC z Rwandy.

Více na www.slavkovice.cz.

Autor: Martina Jandlová

 

(Zdroj: http://tisk.cirkev.cz/z-domova/primicni-mse-p-jana-davida/)

nahoru

 

 

Kněžské svěcení přijme první pallotin pocházející z ČR

11. 5. 2013

Jáhen ze Společnosti katolického apoštolátu (pallotinů) - Mgr. Jan David SAC, který je v současné době na pastorační praxi ve farnosti Přibyslavice, přijme v sobotu 11. května 2013 kněžské svěcení v semináři pallotinu v Oltarzewie u Varšavy (Polsko). Jeho světitelem bude J.E. Kazimír kardinál Nycz.

(Zdroj: http://www.biskupstvi.cz/2013-04-19-knezske-sveceni-prijme-prvni-pallotin-pochazejici-z-cr)

nahoru

 

 

 

Fulnek-Lukavec: Sbírka na opravu kostela soutěží o Cenu veřejnosti

16.4.2013 13:39

Začal 2. ročník hlasování v rámci celorepublikové soutěže Máme vybráno, v níž soutěží veřejné sbírky určené na obnovu památek. Za Novojičínsko byla do kategorie Cena veřejnosti zařazena sbírka vyhlášená na opravu kostela svatého Jana Křtitele v Lukavci, místní části Fulneku. Vítěz získá finanční příspěvek do sbírky. Hlasování, které probíhá na stránkáchwww.mamevybrano.cz, končí 31. května. (sim)

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/kratce/1214595-fulnek-lukavec-sbirka-na-opravu-kostela-soutezi-o.html)

nahoru

 

Fulnek-Lukavec: Na mikrofest přijede Záviš

11. 4. 2013 11:34

Milovníci živé muziky mají další možnost k návštěvě zajímavé kulturní akce. Hostinec U Jindřicha v Lukavci, místní části Fulneku, pořádá v sobotu 13. dubna první ročník Lukaveckého mikrofestu. Na podiu se vystřídají rockeři, bluesmani a nebude chybět ani folk nebo elektronika. Akce začne ve 20 hodin vystoupením mladičkých rockerek Young Lighters z Fulneku, z Opavy dorazí parta Healo a představí se také místní uskupení hudlařů s názvem 5 SAMYC. Jedním z vrcholů večera bude koncert kapely Bluesquare a za zpestření mikrofestu lze považovat vystoupení českého folkaře Záviše. (sim)

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/kratce/1212899-fulnek-lukavec-na-mikrofest-prijede-zavis.html)

nahoru

 

Jan Mikš: Je třeba mít vizi a snažit se jí dosáhnout

25.3.2013 10:48

Fulnek-Lukavec Letos už se stihl stát mistrem Moravy a byl třetím mužem na mistrovství republiky, které se letos konalo v Jihlavě. Rodák z Lukavce Jan Mikš už se tři roky úspěšně věnuje bench-pressu.

„S cvičením jsem začínal na střední škole, kde se na intru nacházela posilovna. Tam mě posilování chytlo a drží se mě doteď," vypráví Jan Mikš z Colbert clubu SSK Vítkovice, jehož výkony jdou postupně nahoru. „Je to hlavně o tvrdém tréninku a psychice, ale taky o stravě a životním stylu," říká student Vysoké školy báňské v Ostravě.

Jak jste se dostal k bench-pressu?

S příchodem na vysokou školu jsem hledal nějaký sport, kterému bych se mohl věnovat, a protože jsem už od střední školy chodil do posilovny, zkusil jsem se zaměřit právě na tento sport.

Věnoval nebo věnuje se tomuto sportu někdo z příbuzenstva?Člen Colbert clubu SSK Vítkovice Jan Mikš na stupních vítězů.

Nikdo z rodiny není vyloženě sportovně založený. Loni jsem vzal bratrance, aby se podíval, jak takové závody probíhají, a protože taky chodí cvičit, zkusil letos první soutěž za juniory.

Jak dlouho cvičíte a kdy jste se začal věnovat přímo bench-pressu?

Aktivně cvičím zhruba od roku 2007 a přímo k bench-pressu jsem se dostal o tři roky později.

Jak často a které partie nejvíce posilujete?

V soutěžním období primárně prsa, triceps, ramena a biceps, tedy horní část těla, která je u bench-pressu podstatná. Mimo soutěžní období se zaměřuji na celé tělo. Stejně tak je to i s časem, který v posilovně trávím. V soutěžním období je trénink intenzivnější a regenerace delší. Tři dny v týdnu mi bohatě stačí. Mimo soutěžní období je to čtyři až pět dní v týdnu.

Kde jste začínal cvičit a kde se momentálně připravujete nejčastěji?

Začínal jsem cvičit na střední škole, kde jsem byl na intru a tam se nacházela posilovna. Dá se říct, že tam mě posilování chytlo a drží se mě do teď. Momentálně chodím do fulnecké posilovny, ale v soutěžním období cvičím spíše v Ostravě z důvodu většího vybavení.

Kdy a jak jste se dostal do Vítkovic?

V roce 2010 jsem si domluvil schůzku s panem Foldynou, který vítkovický oddíl vede. Dal mi tréninkový plán a poradil, co a jak cvičit. Od té doby jsem chodil do Vítkovic jedenkrát týdně na tréninky.

Letos už jste se stihl stát mistrem Moravy, je to tak? Jak hodnotíte své vystoupení?

Ano, je to tak. Soutěž se konala v Kašavě, kousek od Zlína. Se svým výkonem jsem nebyl vůbec spokojený. Týden před soutěží jsem hubnul, abych se vlezl do váhového limitu svojí kategorie. Bohužel ještě ráno jsem musel ladit váhu, což se odrazilo i na předvedeném výkonu. Ona horká ranní vana sice dokáže snížit tělesnou hmotnost o půl kila, ale sníží výkon zhruba o deset procent.

S jakými cíli jste pak odjížděl na mistrovství ČR do Jihlavy?

Samozřejmě jsem si tam jel pro vítězství. Což je jistě cílem každého závodníka. Nakonec se mi to ovšem nepodařilo. Mým cílem bylo zvednout 155 kg, které by stačily na zmiňované první místo v dané kategorii. Jedna věc je tuto váhu zvednout na tréninku, a druhá je výkon zopakovat na soutěži.

V kategorii do 74 kg jste skončil třetí. Jak hodnotíte svůj jihlavský výkon?

Letošní soutěžní sezonu hodnotím celkově záporně, tedy i závody v Jihlavě. Měl jsem natrénováno na větší výkon než ten, který jsem předvedl na soutěžích. Bylo to způsobené hlavně hubnutím před soutěžemi, na které jsem nebyl doposud zvyklý.

Které úspěchy řadíte ve své kariéře nejvýše?

Zatím asi mistrovství ČR v Sedlčanech, které se konalo loni. Ještě jsem soutěžil za juniory a podařilo se mi zvednout český rekord v mé kategorii 140 kg. Dalším úspěchem bylo, když jsme se vsadili s majitelem fulneckého fitka o to, kdo zvedne větší váhu na bench-press. Vítězství bylo jasné a peníze v kapse taky. (směje se)

Jak jsou na tom vaši oddíloví kolegové? Máte nějaké vzory?

Celkově si myslím, že náš oddíl je poměrně úspěšný. Z mistrovství Moravy jsme si letos přivezli čtyři medaile. Dá se říct, že na každé soutěži máme někoho na stupních vítězů. Co se týče vzorů, tak žádný nemám.

Pod kterými trenéry už jste pracoval?

Trénoval mě hlavně pan Foldyna z Vítkovického oddílu. Dal mi cenné rady a doporučení. Letos mi v přípravě na závody pomáhal i můj kolega z oddílu, Čestmír Wolf, jehož tréninky byly opravdu tvrdé. Jinak se nějakým způsobem snažím zdokonalovat sám, samozřejmě musím mít kolem sebe lidi, kteří mi s tréninkem pomůžou.

Jaký je váš osobní rekord?

Moje osobní rekordy bych rozdělil do dvou kategorií. První kategorie se nazývá RAW, tedy výkon bez závodního dresu. Letos se mi podařilo vytlačit 130 kg. Co se týče druhé kategorie, nazývané EQUIP, což jsou výkony se závodním dresem, tak v té se mi podařilo zvednou 155 kg.

Bohužel jsem tento výkon nepotvrdil na závodech, ale jen při tréninku. Jak se vaše výkony postupně zvyšovaly?

Samozřejmě výkony jdou postupně nahoru. Je to hlavně o tvrdém tréninku a psychice, ale taky o stravě a životním stylu. Zatím jsem nedosáhl hranice, na které bych se, jak se říká, zasekl, a doufám, že jí dlouho nedosáhnu.Je třeba mít vizi a snažit se jí dosáhnout.

Jak je pro závodníka důležité umět se soustředit a koncentrovat se na pokus?

Koncentrace je důležitá hlavně pro uznání pokusu. V tomto sportu se nesmí zvedat hlava, zadek a chodidla. Také je třeba dbát pokynů rozhodčího. Na toto musí člověk myslet. Ovšem u bench-pressu je dobré se k výkonu i nějakým způsobem vyhecovat.

Jaké jsou podle vás největší rozdíly mezi vzpíráním a bench-pressem?

Hlavním rozdílem je, že u vzpírání se vzpěrač snaží zvednout co největší váhu nad hlavu ve stoje, kdežto u bench-pressu ležíme na lavičce a činku tlačíme od hrudníku do napnutých rukou. Bench-press patří mezi nejznámější cviky pro posílení prsního svalstva.

Jaký vás nyní čeká program? Kdy máte další závody?

Dá se říct, že moje soutěžní sezona je letos u konce. Chci zkusit obměnit trénink, možná trošku zlehčit, aby si tělo odpočinulo. Určitě se ještě letos zúčastním soutěží, jakými jsou Olomoucký silák nebo oddílová soutěž našeho klubu ve Vítkovicích, kde každoročně změří síly členové oddílu.

Autor: Dalibor Tobola

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/ostatni_region/jan-miks-je-treba-mit-vizi-a-snazit-se-ji-dosahnout-20130325.html)

nahoru

 

Jízdu okolo osení nezhatilo ani počasí

31.3.2013 19:35

Fulnek - Dávnou tradici, kterou v Lukavci, místní části Fulneku, dodržují už od doby po Bílé hoře, nepřerušilo ani nevlídné počasí, které o letošní Velikonoční neděli rozhodně nepřipomínalo jaro.

Pomalu to vypadalo, že letos bude – podobně jako před asi pětatřiceti lety - jízda kvůli počasí zrušena. Jízda okolo osení však, i když v komornějším duchu, nakonec nad počasím vyhrála. Devět mužů na koních objelo vesnici a za doprovodu muzikantů jejím obyvatelům zvěstovali, že Kristus vstal z mrtvých.

Autor: Simona Mikšová

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-jizdu-okolo-oseni-nezhatilo-ani-pocasi-20130331.html)

nahoru

 

Fulnek: Hvězda anglické dancehallové scény se představí v Lukavci

Ojedinělou akci připravují na tento pátek pořadatelé v Hostinci U Jindřicha v Lukavci, místní části Fulneku. Zavítá tam Deadly Hunta, dancehallová hvězda z Anglie, který ve své show kombinuje mnoho stylů. Posluchači se mohou těšit na mix hip hopu, reggae, dancehall až po jungle. Kromě něj se na dvou pódiích vystřídají i další interpreti z Česka i Slovenska. Akce s názvem Pukavec Massive se v Lukavci uskuteční v pátek 22. února od půl deváté. Vstupné činí 130 korun. (sim)

19.2.2013 15:53

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/kratce/1194175-fulnek-hvezda-anglicke-dancehallove-sceny-se.html)

nahoru

 

Masopust skončil, máme dobu postní

3.3.2013 06:00

Region - Masopust, končiny, fašank či ostatky. Někteří význam těchto slov znají, pro některé to třeba není ani důležité. Většina z nás asi zaregistrovala, že v první polovině února se v některých obcích či městech konaly masopustní průvody, veselice a pochovávala se basa. Je to určitě pěkná tradice, ale k této tradici patří i další věci.

Tento zvyk má původ v době předkřesťanského kultu zimního slunovratu. Doba jeho konání je každý rok jiná. Určuje se zpětným odečítáním podle lunárního roku, kdy neděle po prvním úplňku následujícím po 21. březnu je nedělí velikonoční. Karnevalové období začíná na Tři krále a končí Popeleční středou. Období veselí, zábavy a smíchu tak vystřídá doba takzvaného čtyřicetidenního předvelikonočního půstu. Na této straně se chceme ohlédnout za masopustem, připomenout, že jsme nyní v postní době, která potrvá až do Velikonoc. (red)

Maškary zvonívaly u lidí známých i neznámých

Příbor (ipa) – Jako by jej dělávali odpradávna. Přitom měl masopust v Příboře obnovenou premiéru teprve před několika lety.

Bylo krátce po půl čtvrté odpoledne, když se na příborském náměstí, kde již čekalo plno nedočkavých lidí i různých masek, objevil řezník Lojza s medvědem Lojzíkem. „Půjdeme mezi vás, abychom se potěšili, pobavili, potancovali, pozpívali a rozdali trochu té lásky, štěstí a pohody. Přidejte se k nám, ti, kteří jste za masky, i ti, kteří jste masky sami o sobě. Nebojte se," vyzval přítomné řezník Lojza. Potom se za doprovodu kapely pustil s mládětem medvěda beskydského mezi lidi, kde si hlavně rozpustilý medvědí sameček zatancoval s kdekým. Tomu všemu bedlivě přihlížel příslušník SNB, který ale pochopil, že nějaká ta štamprlička neuškodí, zvláště když v „placatici" měl obyčejnou vodu. Evidentně se mu nejvíce líbilo u pohádkového kvarteta čtyř dam, které při-šly v převleku za Měsíčníka, Slunečníka, Větrníka a Mrakomora. „Viděly jsme to v Českých Budějovicích, tak jsme je přemluvily, aby nám to půjčili. Akorát jsme si to dozdobily," prozradila Irena Nedomová alias Měsíčník. Poté, co se medvěd a další pořádně vytancovali, obešel masopustní průvod náměstí a vydal se do ulic Příbora.Historie oslav masopustu sahá do let 1955 až 1957, kdy maškary zvonívaly u svých známých i známých příborských občanů a leckdy jen tak u domu, který se jim zrovna líbil. Podle pamětníků se vždy chodilo přes náměstí, také nechyběla návštěva u starosty města. Po obejití náměstí pak průvod vyrazil přes lávku pod kostelem směrem na nábřeží do ulic Vrchlického, Janáčkovy, Erbenovy směrem na Mexiko. Tam masopust končil slavností pochovávání basy. S koncem padesátých let ale skončil i tento lidový zvyk a Příborští jej obnovili až v roce 2008. Dělají jej tak, jako před půlstoletím, jen k tomu starostovi zatím masky nešly.

Medvěd bude mít mladší pohon

Fulnek-Lukavec (ipa) – Lukavec, místní část Fulneku, je známý tím, že se v něm udržují lidové zvyky dlouhodobě. Jedním z nich je i masopust s pochováním basy. Podle místního obyvatele Václava Davida obec žije každoročně masopustním veselím odnepaměti.

„Kdysi to dělávali sokoli, pak hasiči, teď občanský aktiv. Někdy je lidí méně, jindy více," sdělil před pár roky Václav David. Nyní tuto akci organizuje seskupení Lukavecká banda.To, že průvod chodí po Lukavci hodně dlouho, potvrdila také Arnoštka Šimečková, která se přivdala do obce v padesátém roce. „Tenkrát se ale ještě chodilo jenom s harmonikou," vzpomínala Arnoštka Šimečková. A když už se hovoří o dlouhotrvající tradici, do letoška byla v Lukavci ještě jedna. V kůži medvěda si totiž asi nikdo nedokázal představit nikoho jiného než Antonína Sokola. Ten šel letos popětadvacáté. Kdysi prý dokonce chodíval v kožichu, ve kterém dělníci z místního pivovaru rozváželi pivo, a k němu měli vyrobenou hlavu. „Časem se to ale zničilo, a tak jsme asi před patnácti roky vyrobili novou masku," řekl před několika lety Antonín Sokol, jenž poznamenal, že pro něj, jako pro medvěda, je nejlepší počasí, když je tak patnáct stupňů pod nulou. Jinak se prý v kožichu přehřívá. Po letošním průvodu Antonín Sokol předal medvědí kůži mladšímu.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/masopust-skoncil-mame-dobu-postni-20130301.html)

nahoru

 

Budova bude mít nová okna

Budova osadního výboru v Lukavci, místní části Fulneku, kde sídlí třeba místní knihovna nebo pobočka pošty, se dočká nových oken. Výměna probíhá v těchto dnech, a proto bude lukavecká pošta až do čtvrtku 13. prosince zavřená. Vyměněná okna by měla přinést značnou úsporu nákladů na energiích. (sim)

12.12.2012 08:39

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/kratce/1169609-fulnek-lukavec-budova-bude-mit-nova-okna.html)

nahoru

 

Budova školy stojí v Lukavci už 116 let

Budova bývalé  školy v Lukavci, místní části Fulneku.

Budova bývalé školy v Lukavci, místní části Fulneku. Autor: Deník/Ivan Pavelek

6.12.2012 14:13

Fulnek-Lukavec /MÍSTA S HISTORIÍ/ - Historie budovy lukavecké školy sahá až k roku 1888, kdy bylo výnosem c. k. zemského školního rady zjištěno, že stávající škola nevyhovuje po stavebnětechnické ani sanitární stránce. Proto bylo potřeba postavit školu novou.

Se samotnou stavbou se začalo 6. května 1895. Vyučování zde začalo 1. září 1896 a celkové náklady na výstavbu činily 10 896 zlatých.

Při osvobozování byla škola, jako jedna z mála budov v obci, silně poškozena a nad dveřmi hlavního vchodu byl dlouho granát z minometu. Jenže počty dětí neustále klesaly, a tak zde výuka v roce 1978 skončila. Od té doby budova sloužila jako depozitář archivu, zdravotnická poradna pro děti a v roce 2004 byla rozhodnutím města prodána do soukromých rukou. (sim)

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/budova-skoly-stoji-v-lukavci-uz-116-let-20121206.html)

nahoru

 

Bouřlivá diskuse v Lukavci: dočká se most opravy, nebo dřív spadne?

23.11.2012 19:32

Fulnek-Lukavec - Na veřejné schůzi v Lukavci se řešil také havarijní stav mostu, který vede ke hřišti a myslivecké chatě. Náklady na jeho rekonstrukci by se vyšplhaly na více než milion korun, což je pro město drahé.

Veřejné schůze v Lukavci, místní části Fulneku, jsou vždy hojně navštěvované. Nejinak tomu bylo i v úterý, kdy se konalo podzimní setkání vedení města s občany obce. Řešilo se hned několik bodů, z nichž některé vyvolaly bouřlivé diskuze. Jedním takovým byl i havarijní stav mostu u hřiště, který místní občany trápí už delší dobu.

Předpokládané náklady na rekonstrukci mostu by se podle projektu vyšplhaly na 1,5 milionu korun. To je pro fulnecké zastupitele velká částka, proto tuto možnost vyloučili a hledají nějaké jiné řešení. Cena by se sice dala snížit soutěží, ale není jisté, na kolik by opravdu klesla. Zastupitelé také zvažovali, že by se tam umístila značka zákazu vjezdu nákladních aut, což však katastrofální situaci mostu neřeší. I když most vede pouze ke hřišti a myslivecké chatě a není moc frekventovaný, opravu potřebuje. Vypadávají z něj kameny i podezdívka a hrozí, že se propadne. Václav David navíc několikrát připomněl, že to není most, ale vodní propustek, který má jiné parametry než most.

Opravy brzdí také spor plynařů a lesů, jež se nemohou domluvit na přeložce sítí, které tam vedou. „A kdo ten most zodpovídá teď?" ptal se jeden z lukaveckých občanů. Odpověděla mu starostka Fulneku Jana Mocová: „Pokud se nedomluví, šla by případná havárie na jejich triko."

Milion a půl za opravu všechny přítomné šokoval. Václav David prohlásil, že by jej šlo opravit rozhodně levněji. „Kdybychom svolali brigádu a opravili to sami, vyšlo by to tak na padesát tisíc," řekl David. Starostka mu však oponovala: „Když město něco buduje, musí mít taky projekt. Město na černo nic dělat nemůže. Dá se to udělat za padesát tisíc, ale kdo se pod to pak podepíše?"

Staré záležitosti

Došlo také na vytahování kostlivců ze skříně. Bývalý fulnecký radní Marek prý chtěl most opravit už dříve za dvě stě tisíc. „Jestli někdo něco chtěl pro město udělat za dvě stě tisíc, tak to měl, jako radní a podnikatel, udělat. Podle mě nikdo nikomu nebránil," řekla Mocová. Václav David však podotkl, že Marek to neudělal, protože se pod to nechtěl nikdo podepsat. „On za to nechtěl ručit, chtěl, ať za to ručí město," dodal předseda lukaveckého osadního výboru Aleš Ohnheiser.

Jana Mocová se občanům snažila vše vysvětlit: „Já možná nemluvím dostatečně jasně. My jsme na pracovním zastupitelstvu projednávali rozpočet, který je, s ohledem na dotační tituly, napjatý. Dostali jsme dotace, které musíme dofinancovat, protože nám do budoucna přinesou úsporu. Takže jsme projednávali, kde co ušetřit. Samozřejmě jsme nechtěli šetřit na Lukavci, měli jsme tam naplánovaných zatím pět set tisíc, s tím, že jsme věděli, že tam musíme dodat ten milion... Ale rada správně podotkla, a já s tím souhlasím, že náklad jeden a půl milionu na most, který ani není mostem, ale propustkem, je nesmysl."

Nakonec se přítomní shodli na tom, že se prověří, na jakou nosnost se připravoval původní projekt, a ten se pak přepracuje buď na nižší nosnost, aby tam mohla jezdit pouze osobní auta, nebo jenom pro pěší. Tím by se mohly náklady snížit a před most se zatím umístí zákazová značka. To se však některým nelíbilo. „Docházíme vlastně k tomu, co jsme předpokládali. Dokaď to nespadne, a pak se do toho vrazí dvakrát tolik, tak se nic dělat nebude. Já nevěřím, že se kolem toho, kromě dopravní značky, něco udělá," prohlásil František Večeřa.

SIMONA MIKŠOVÁ

(Zdroj: http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/bourliva-diskuse-v-lukavci-docka-se-most-opravy-nebo-driv-spadne-20121122-sxyg.html)

nahoru

 

Zdivočelí psi útočí v Lukavci na ovce

6.11.2012 17:51

Lukavec - Dva toulaví psi útočí na stáda ovcí v Lukavci na Novojičínsku. Z osmihlavého stáda nepřežila řádění psů polovina ovcí. O den později psi roztrhali dalšímu místnímu chovateli berana. Policisté teď zjišťují, komu psi patří.

Zdivočelí psi přeskočili elektrické ohradníky, které chránily ovce a začali kousat. Štěkot upoutal pozornost majitele stáda, který se okamžitě snažil psy odehnat. Už ale bylo pozdě. „Ten masakr, který jsem viděl, s tím, že člověk marodí na srdce, tak to byl šok,“ popisuje majitel ovcí. Nad ránem se psi do Lukavce vrátili a další místní chovatel přišel o berana. Psy zahlédlo hned několik obyvatel vesnice. Popisují je jako černého labradora a hnědého německého ovčáka. „Nelíbí se mi, že lítají psi po vesnici, každý má mít psa zavřeného,“ rozčiluje se jedna z obyvatelek Lukavce. „Kdyby v té době tam byla vnučka, která chodí mezi ty ovce, mohli by napadnout i ji,“ dodává majitel ovcí. Policie případ vyšetřuje jako přestupek, majiteli psů hrozí pokuta až 30 tisíc korun. Lukavcem teď kolují spekulace, že psi pocházejí z vedlejší vesnice. Komu ale patří, to zatím nikdo neví.

(Zdroj: Jiří Loučka, http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/202443-zdivoceli-psi-utoci-v-lukavci-na-ovce/)

nahoru

 

Pobočka pošty v Lukavci bude fungovat i nadále

15.8.2012 14:14

Fulnek-Lukavec - Lukavecká pošta bude od prvního září konečně po půl roce znovu otevřená. Místní tak už nebudou muset s každou složenkou do Fulneku či do Bílovce.

Pošta v Lukavci, místní části Fulneku, byla uzavřena 21. února tohoto roku kvůli havárii, která vznikla na topení. Už dříve však vedení České pošty uvažovalo, že by danou pobočku zrušilo úplně. Nastalo půlroční období jednání, kdy místní občané bojovali za její zachování. V nedávno proběhlém dotazníkovém šetření města Fulneku bylo její znovuotevření jednou z nejčastějších připomínek občanů. Za občany stála i starostka Jana Mocová, jež na červnovém zasedání zastupitelstva uvedla: „Česká pošta v této věci oslovila radu města, a ta jednoznačně sdělila, že s rušením pošty v Lukavci nesouhlasí. Stejné stanovisko šlo i z osadního výboru."

Proběhla také veřejná schůze, které se, kromě místních obyvatel, zúčastnilo i vedení města a zástupci pošty. Po bouřlivém jednání bylo navrženo, aby byla pošta otevřená aspoň hodinu denně. Čekalo se na vyjádření vedení pošty, ale nakonec do obce přišla dobrá zpráva. Hana Kurajská, manažerka České pošty pro obvod Nový Jičín, informovala, že oprava pošty v Lukavci byla již ukončena a byla zástupcem městského úřadu Fulnek předána zpět do užívání České poště.

Od prvního září tak bude pošta otevřená v pondělí, středu a pátek v době od 8.30 do 9.45 a v úterý a čtvrtek od 14.00 do 16.15 hodin.

Občané Lukavce mají ze znovuotevření pošty velkou radost, konečně nebudou muset jezdit kvůli svým záležitostem do města. Starší občané mají s cestováním potíž a na větších poštách se špatně orientují. Jsou zvyklí na svou malou poštu a pomalejší přístup. „Až když se pošta zavřela, uvědomil jsem si, jak je pro život v obci důležitá," zamyslel se jeden z místních obyvatel. Radost mají i mladší lidé, kteří nemusí po práci jezdit do města, ale můžou si vše vyřídit až doma.

SIMONA MIKŠOVÁ

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/pobocka-posty-v-lukavci-bude-fungovat-i-nadale-20120815.html)

nahoru

 

Lukavec i město Fulnek jsou proti zrušení pošty

20. července 2012

Fulnek-Lukavec - Jedním z míst, kde česká pošta plánuje zrušit svou pobočku, je také Lukavec, místní část Fulneku. Místní to ale odmítají a stojí za nimi i vedení města.

Otázka případného rušení pošty v Lukavci přišla na přetřes na posledním, červnovém zasedání zastupitelstva Fulneku. „Česká pošta v této věci oslovila radu města, a ta jednoznačně sdělila, že s rušením pošty v Lukavci nesouhlasí. Stejné stanovisko šlo i z osadního výboru," uvedla na zasedání starostka Fulneku Jana Mocová.

Zástupci města vedli se zástupci pošty jednání, konala se také veřejná schůze, na níž se přímo v Lukavci sešlo 92 obyvatel. „Tam jsme přistoupili na návrh České pošty, že by byla pošta otevřena hodinu denně v pondělí, ve středu a v pátek dopoledne a v úterý a ve čtvrtek odpoledne. Jestli to projde na vedení pošty, to ale nevím," nechal se slyšet před zastupiteli Aleš Ohnheiser, předseda osadního výboru v Lukavci. Nic nového nemohli sdělit ani 13. července odpoledne. „Zatím jsme žádné stanovisko od České pošty neobdrželi," informoval.

Autor: Ivan Pavelek

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lukavec-i-mesto-fulnek-jsou-proti-zruseni-posty-20120719.html]

nahoru

 

Velikonoce vrcholí. Ve Slezsku vyjela unikátní Jízda kolem osení

Ve stopách svých předků jdou obyvatelé Lukavce, což je místní část Fulneku na Novojičínsku. Od středověku zde udržují na Velikonoční neděli unikátní zvyk, který nemá v Česku obdobu a nedokázali jej přerušit ani komunisté. Jízdou kolem osení zde lidé uctívají vítězství Ježíše Krista nad smrtí.

Také letos na Boží hod vyjel hodinu po poledni za vydatného sněžení od lukaveckého kostela průvod jezdců v čele s „Krojcfotrem“ přinášející zvěst o zmrtvýchvstání Krista. Do sedla letos vyskočilo čtyřiadvacet jezdců, o čtyři více než v minulosti. Obec Lukavec totiž tento rok slaví 700 let od svého založení, lidé se proto rozhodli letošní Jízdu kolem osení udělat ještě slavnostnější a velkolepější.

„Pro nás je Boží hod nejvýznamnějším dnem roku. V Lukavci v tento den vyráží jezdci kolem osení nepřetržitě už od středověku. Jen jednou se jízda nekonala, a to kvůli tomu, že napadlo tři čtvrtě metru sněhu. Letos holt asi trošku promrzneme,“ svěřil se Právu před jízdou jednašedesátiletý Václav David, který jezdí kolem osení již od svých 17 let, nyní již v čele průvodu jako Krojcfotr s křížem.

Dodal, že v Lukavci se kdysi jezdily tyto jízdy dvě. „Ráno vyrazili ženatí muži a odpoledne do sedel vyskočili svobodní. Teď už to ale děláme dohromady. Ženatí jezdci jsou označení barevnými pentlemi, svobodní pak bílými,“ vysvětloval David předtím, než se vydal v čele průvodu za zvuku zvonů kolem hřbitova a pak přes pole kolem vesnice.

Společně s ním vezlo kříž v neděli odpoledne Lukavcem dalších třiadvacet jezdců. Věřící kříž uctívali polibkem, ostatní lidé se mu pak klaněli. Kromě malé vesničky v Moravskoslezském kraji tuto středověkou tradici nikde jinde v České republice lidé neudržují. Ve světě se kolem osení jezdí jen v několika obcích kolem německého Budišína.

(Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/264237-velikonoce-vrcholi-ve-slezsku-vyjela-unikatni-jizda-kolem-oseni.html]

nahoru

 

Obyvatelé Lukavce na Novojičínsku uctili tradiční jízdou na koních Kristovo vzkříšení

Památku vzkříšení Krista dnes uctili obyvatelé Lukavce na Novojičínsku tradiční jízdou na koních okolo osení. Do polí hodinu po poledni vyjely dvě desítky mužů v černých oblecích. První z nich držel v rukou kovový kříž, který uctil políbením, a pak ho předal dalšímu jezdci. Tuto velikonoční tradici obyvatelé Lukavce, což je místní část Fulneku, dodržují od 17. století.

V posledních několika desetiletích je jejím protagonistou nyní dvaašedesátiletý Václav David. Muž, který na jízdu dnes vyjel už po pětačtyřicáté. "Kdysi jsme měli jízdy dvě. Jezdců bylo hodně. Ráno vyrazili ženatí muži. Odpoledne svobodní. Dnes už obě skupiny jezdí spolu," řekl David s tím, že za komunistického režimu měl kvůli jízdě kolem osení problémy se Státní bezpečností. "Jednou mě při výslechu agenti přesvědčovali, abychom do rukou raději vzali prapor a místo zbožných písní zpívali budovatelské," vzpomíná. V minulých letech se těžce sháněli koně. "Pamatuji si doby, kdy v obci bylo sedm desítek koní. Dnes je tu jeden," řekl. Při každoročních jízdách je proto odkázán na to, zda mu koně chovatelé půjčí. "V minulých letech jsme je sváželi z širokého okolí po jednom. Dnes je na Fulnecku dostatek chovatelů, kteří přivezou až šest zvířat," vysvětlil.

"Jezdilo se i v jiných městech. Je to původní německá tradice. Okolní německá města ale byla po válce vysídlena a na jízdu se zapomnělo. Jezdí se jen v Lukavci, který byl vždy český," řekl David. I podle Pavlíny Vráblové z Městského informačního centra ve Fulneku se tato tradice udržuje v Česku jen v Lukavci. "Podobnou tradici udržují již jen v Německu Lužičtí Srbové," řekla už dříve ČTK. Rajtování, jak se také jízdě kolem osení říká, začíná v neděli před Velikonočním pondělím pravidelně ve 13:00 u kostela v Lukavci. Jede se přes pole nad vesnicí a pak se objíždí horní konec obce. Dále přes louky do osady Nové Dvory.

Jezdci spolu s hudebníky zpívají píseň z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli. Muzikanti zahrají jednu sloku písně a pak je svým zpěvem vystřídají jezdci na koních. Cestou kovový kříž uctívají i místní obyvatelé. Z koní jezdci seskočí u památníku padlých vojáků obou světových válek, odtud zamíří do kostela.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/letosni-rajtovani-by-melo-byt-slavnostnejsi-20120406.html]

nahoru

 

Letošní rajtování by mělo být slavnostnější

06.04.2012 06:36

Fulnek-Lukavec - Je velikonoční neděle a kolem poledne je v bývalém pivovaru a na návsi v Lukavci, místní části Fulneku, rušno. Na ozdobených koních se sjíždějí jezdci v oblecích, přicházejí muzikanti. Ti všichni se pak vydají ke kostelu, odkud přesně hodinu po poledni vyrazí na Jízdu kolem osení. Takto to v Lukavci chodí už od nepaměti.

Jízda kolem osení nebo také rajtování je lidový zvyk, který v Lukavci přetrvává již čtyři stovky let. V tomto duch je o něm zmínka v kronice Fulneku. „Po bitvě na Bílé hoře přepadávaly hordy rozpadlých vojsk města. Také naše město bylo přepadeno, ale za pomoci sedláků na koních, kteří se sjeli na velikonoční jízdu, se podařilo útok odrazit,“ praví citace zveřejněná také na webových stránkách Lukavce, který je v české republice jediným místem, kde se tento prastarý zvyk dodržuje. Dodržují jej ještě Lužičtí Srbové. „To je na požehnání úrody. V neděli je mše svatá za jezdce okolo osení a za požehnání úrody,“ vysvětlil Václav David, člověk, který letos pojede v čele průvodu jako takzvaný Křížový otec již potřiačtyřicáté. Toto poselství převzal po svém otci, který jezdil už za druhé světové války.

Rajtování začíná v neděli před Velikonočním pondělím pravidelně ve 13 hodin. Od roku 2005 průvod vyjíždí od místního kostela. „Koně se tam dají lépe dohromady. Tam vlastně vytváříme magický kruh, který symbolizuje nekonečno. Vlastně i celá trasa jízdy je do kruhu,“ poznamenal před časem pro redakci Václav David.

Jede se přes pole nad vesnicí a pak se objíždí horní konec obce. Dále přes louky do osady Nové Dvory. Zpívá se píseň asi z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď, náš milý Spasiteli. Muzikanti zahrají jednu sloku písně a pak je svým zpěvem vystřídají jezdci na koních.

Křížový otec nebo také Kreuzvater veze kříž od domu k domu a lidé jej uctívají políbením. Takto se objede celá obec. Kde je u statku velký dvůr a otevřená vrata, tam udělají jezdci kolo ve dvoře.

Jízdu kolem osení nedokázal přerušit ani komunistický režim, i když snahy byly. „Nechtěli, aby se to jezdilo. Vadil jim kříž. Pořád chtěli zjistit organizátora, brávali mě na výslechy, ale nechci o tom moc mluvit. Jednou jsem jim ale řekl: Jak to chcete zrušit? Začali jste to vy? Vždyť není pamětník? Na to nemáte právo. Nezrušili to nikdy,“ vzpomínal Václav David, jenž přiznal, že jednou se přece jen nejelo. Kvůli počasí.  „Tenkrát napadlo skoro metr sněhu a nedalo se jet. Ale nikdy se to nepřerušilo a naštěstí se nikdy nestalo nic vážného. Akorát jednou, v devadesátém, jsme hasili statek,“ doplnil.

Letos by mělo jet v průvodu 24 koní. „Je to hodně, ale chceme, ať to vypadá, když letos slavíme sedm set let obce,“ nastínil Václav David. Na koních pojedou také dva kaplani, fulnecký a kaplan, jenž slouží nedaleko Nového Města na Moravě. „Jel párkrát a ozval se, že chce letos jet. Takže odslouží mši a přijede,“ uzavřel Václav David.

Autor: Ivan Pavelek

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/letosni-rajtovani-by-melo-byt-slavnostnejsi-20120406.html]

nahoru

 

Pošta plánuje uzavření čtyř poboček v Moravskoslezském kraji

Bílovec - Čtyřem malým obcím v Moravskoslezském kraji hrozí, že přijdou o poštovní pobočky. Česká pošta je chce během tohoto roku nahradit jiným typem služeb, který by částečně provozovaly obce nebo místní podnikatelé. Lidé s tím ale nesouhlasí.

Malé pošty v Bílovci-Lubojatech a Fulneku-Lukavci obsluhují dohromady osm set obyvatel. Jediná pracovnice na každé z nich sedí na přepážce jen pár hodin denně, zbytek dne roznáší dopisy po obci. Tyto dvě pobočky na Novojičínsku chce pošta uzavřít. „Všude se deklarovalo, že ve výkonu veřejné správy bude blíže k občanům a zatím máme zkušenosti, že je tomu naopak. Všechno se lehce zruší, ale hůř se to potom obnovuje,“ rozčiluje se starostka Fulneku Jana Mocová. „Současná poštovní síť je až na některé výjimky stará 150 let. To znamená, že máme pobočky například v místech, kde je o naše služby velmi malý zájem a například někde vyrostlo satelitní městečko v obci a tam pošta naopak vůbec není,“ vyjádřila se mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Místo klasické kamenné pobočky nabízí Česká pošta jiné řešení. Příjem a výdej dopisů a balíků by zajišťovali provozovatelé restaurací nebo obchodů, finanční služby pak motorizovaní pošťáci. „Pokud si člověk bude chtít vybrat peníze, tak se domluví buď s tím pošťákem nebo zavolá na tu spádovou poštu a motorizovaný pošťák mu ty peníze druhý den přiveze,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Zrušení poštovní přepážky hrozí i Heřmanovicím a Janovicím na Bruntálsku. Pošta chce nabídnout spolupráci nejdříve radnicím. „Kdybychom byli osloveni, abychom sloužili jako takzvaný partner, tak bychom s tím určitě nesouhlasili. Byly by to určitě náklady ze strany města a samozřejmě, že se snažíme šetřit,“ říká starosta Bílovce Petr Klimek. Uzavření poboček nastane nejdříve v polovině roku. Do té doby plánuje pošta ještě další sérii jednání s radnicemi.

(Zdroj: 3. ledna 2012, http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/159071-posta-planuje-uzavreni-ctyr-pobocek-v-moravskoslezskem-kraji/]

nahoru

 

Pošta chce uzavřít pobočky ve čtyřech obcích v Moravskoslezském kraji

Čtyři obce v Moravskolezském kraji se ocitly na seznamu míst, kde by Česká pošta ráda zrušila své pobočky. Všechny čtyři obce - Lukavec u Fulneku, Lubojaty u Bílovce, Janovice u Rýmařova a Heřmanovice nedaleko Města Albrechtic - však shodně volají: Poštu nám nechte.

Česká pošta hodlá s představiteli jednotlivých obcí jednat a nabízet jim místo klasických poštovních poboček takzvanou službu Partner či Výdejní místo. Podobným způsobem už pošta zrušila pobočky v padesáti obcích v České republice.

"Jsou tři hlavní kritéria, podle kterých jsme vybírali. A to dostupnost pobočky zákazníkům, její spádovost a vybavenost lokality, kterou naše pobočka obsluhuje," řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

"Dostupnost znamená, jak je obtížné se na poštovní pobočku dostat, ať už pěšky nebo veřejným dopravním prostředkem. Spádovost zase řeší problém férového poskytování služeb - co největšímu počtu lidí za stejných podmínek. Pod pojmem vybavenost jsme pak zjišťovali, co všechno se v okolí pobočky vůbec nachází - firmy, obchodní centra, ale také například bankomat. Z toho vyplývá, že ekonomické ukazatele jsme nebrali v potaz jako první," upřesnila Selicharová.

Vadí špatné spojení i výdejní doba

O poštu přišlo už v roce 2008 také více než 1 200 lidí ze Skalice u Frýdku-Místku. Nejprve dočasně, od července následujícího roku napořád. "Lidé si už sice zvykli, ale kdybychom si tehdy mohli vybrat, určitě bychom chtěli poštu zachovat," říká předsedkyně osadního výboru ve Skalici Monika Křibíková. Především kvůli starším lidem.

Kde chce pošta rušit pobočky

Heřmanovice
400 obyvatel

Rýmařov-Janovice
700 obyvatel

Bílovec-Lubojaty
400 obyvatel

Fulnek-Lukavec
388 obyvatel

"Pro uložené peníze musí až do pět kilometrů vzdáleného Frýdku-Místku, Bašky nebo Dobré. Ti, co nemají auto, jedou autobusem až do města, kde pak čekají na zpáteční autobus do Skalice. Je to pro ně mnohdy složité, i když třeba jezdí zdarma. Spokojení ale nejsou ani ti mladší. Výdejní místo je otevřené od 16 do 17 hodin, což mnozí z práce nestíhají," doplnila Křibíková.

Pošta přesto tvrdí, že nové projekty jsou úspěšné a chce v nich pokračovat. "V polovině letošního roku jsme vyhodnotili pilotní projekt. Obce i smluvní partneři se shodli, že kvalita poskytovaných poštovních služeb se v obcích zlepšila," řekla Selicharová.

Starostové obcí jsou jasně proti rušení

Přesvědčit zástupce čtyř dotčených obcí v Moravskoslezském kraji bude ale pro poštu složité. Zástupci všech čtyř dotčených nabídku odmítají.

"Pro lidi z místní části Rýmařova Janovic je pošta styčným bodem pro spojení se světem. Když o ni přijdou, budou muset dojíždět až do Rýmařova. Určitě s tím souhlasit nebudeme," řekl například starosta Rýmařova Petr Klouda.

"Zrušení pobočky je první krok ke zrušení poštovních služeb v obci. Pak najednou onemocní paní pošťačka a už to neotevřou vůbec," dodal rýmařovský starosta.

Ani v Heřmanovicích v Jeseníkách nechtějí o poštu přijít. "Oficiální oznámení o tom, že by se naše pošta měla rušit, nemáme. Nové podmínky, které nám pošta už představila, se nám ale nelíbí. Ty návrhy byly přinejmenším podivné. Chceme zachovat poštu ve stávajícím režimu," sdělil starosta Heřmanovic Jan Tomalský.

(Zdroj: 2. ledna 2012, http://ostrava.idnes.cz/posta-chce-zavrit-pobocky-ve-ctyrech-obcich-v-moravskoslezskem-kraji-127-/ostrava-zpravy.aspx?c=A120102_1709483_ostrava-zpravy_sot]

nahoru

 

V Lukavci také letos světili úrodu

Fulnek–Lukavec – Ani v letošním roce nepřišel Lukavec, místní část města Fulneku, o prastarý velikonoční zvyk – jízdu kolem osení. Dvacet jezdců na koních se na tradiční žehnání úrodě vydalo hodinu po pravém poledni. V neděli 24. dubna bylo v Lukavci nezvykle živo. Mohl za to, v této místní části Fulneku tradiční a s Velikonoci neodmyslitelně spjatý rituál, takzvaná jízda kolem osení.

Jízda kolem osení je zvyk, jehož kořeny podle místních sahají až někam do doby bitvy na Bílé hoře. Hlavními aktéry rituálu jsou svobodní i ženatí muži na vystrojených koních. „Ti se každoročně sejdou a společně s muzikanty takzvaně zvěstují mrtvýchvstání Ježíše Krista a žehnají úrodě na místních polích,“ vysvětlila průběh slavnosti místní návštěvnice.

Letošní průvod, který jako každoročně odstartoval od bývalého pivovaru, čítal na dvě desítky mužů i koní. Po objetí kruhu u místního kostela a hřbitova, se jezdci za zpěvu modlitby vydali přes pole na horní konec obce. Odtud pokračovali zpět do vesnice, kde byli již netrpělivě očekáváni místními, aby mohli políbit kříž, jež nesl takzvaný jezdec kříže, který jel v čele slavnostního průvodu. „Minulý rok jsme měli dvaadvacet koní, letos to zatím vypadá, že jich bude dvacet,“ řekl jeden z jezdců. Koně místních byli vyzdobeni pentlemi tak, jak předepisují pravidla starého zvyku.

„Zatímco svobodní mládenci mají bílé pentle a ozdoby, ženatí muži mají koně ozdobené barevnými stuhami,“ prozradila jedna z přihlížejících žen.

Jízda kolem osení patří v Lukavci k velmi oblíbeným tradicím. Téměř žádný z místních si ji nenechá ujít. „Žiji tady už hezkou řádku let a každý rok se na jízdu moc těším. V dnešním moderním světě mám pocti, že alespoň něco z těch starých a krásných svátků a zvyků zbylo a dochovalo se,“ svěřil se starší muž.

(Zdroj: 24.4.2011 http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/v-lukavci-take-letos-svetili-urodu20110426.html)

nahoru

 

Václav David bude rajtovat i letos

Fulnek-Lukavec – Lukavec, místní část Fulneku je místem, o němž se zejména o Velikonocích, ví snad po celé republice. Velikonoční Jízda kolem osení se tam jezdí už někdy od dob po Bílé hoře.

Jízda kolem osení, nebo také Rajtování, je starodávný křesťanský zvyk, jenž prakticky bez přestávky přežil jedině v Lukavci. V posledních letech se objevil také v Jeseníku nad Odrou a Závišicich. Ve světě jej udržují již jen Lužičtí Srbové.

V Lukavci je jeho ústřední postavou již léta Václav David. Letos pojede potřiačtyřicáté. „No, už jsem se s tím smířil. Pokud vylezu na koně, tak pojedu,“ řekl s úsměvem David. Ten jede v čele průvodu jezdců a muzikantů každou neděli před Velikonočním pondělím k místnímu kostelu, kde převezme kříž a jako „Kreuzvater“ neboli Křížový otec objíždí obec dům od domu a roznáší zvěst o zmrtvýchvstání Krista.

Průvod vyráží ve 13:00 hodin od kostela přes pole směrem na horní konec obce, odtud pokračuje na Nové Dvory. Jezdci i muzikanti zpívají píseň Vstal z mrtvých, která pochází zřejmě z 15. století. Z Nových Dvorů se jezdci vracejí do Lukavce, kde se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli. Po celou dobu je na cestě vítají obyvatelé i návštěvníci obce, kteří uctívají Krista políbením kříže.

Letos pojede dvacet koní. „Více už nechci, těch dvacet je tak akorát,“ podotknul David, jenž jezdí od roku 1967, ale jednou jízdu přerušily přívaly sněhu a jednou popustil své místo kamarádovi. V posledních dvou letech se jízdy účastnil také biskup opavsko-ostravské diecéze František Lobkowicz. Letos ale nepojede. „Zrovna se mi omlouval, že je nějaký nemocný, takže letos ne,“ dodal David.

(Zdroj: 19.4.2011 17:46, http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/vaclav-david-bude-rajtovat-i-letos20110419.html)

nahoru

 

Hasiči změřili v Lukavci síly na sněhu

Fulnek-Lukavec /FOTOGALERIE/ – Mikulášskou soutěž už popatnácté vyhlásil Sbor dobrovolných hasičů Lukavec. Změřit síly v třeskuté zimě přijelo jednadvacet družstev z celé Moravy.

Sobotní dopoledne v Lukavci u Fulneku bylo vskutku mrazivé, na některých místech se rtuť schoulila až k minus patnácti stupňům. I přesto ponořili lukavečtí hasiči hadici do kádě s vodou, a zahájili tak patnáctý ročník Mikulášské soutěže.

Tradiční soutěž mezi dobrovolnými hasiči neměla veselý počátek. „Před šestnácti lety hořel v Lukavci na Barborku rodinný domek. Proto jsme se rozhodli, že hasiči musí být dobře připraveni i v zimě. Začali jsme tedy pořádat tuto hasičskou soutěž,“ vzpomněl starosta SDH Lukavec Vítězslav Sokol. Ze začátku to mnozí brali spíše jako recesi, časem se však do soutěže přihlašovalo více a více sborů, až se jich v loňském roce zapsalo čtyřiačtyřicet. Vytvořili tak rekord této soutěže. Letos však asi polovina kvůli mrazivým teplotám účast odřekla. „Pro mančafty je to opravdu drsné, zvláště letos. V minulém roce touhle dobou bylo pět stupňů nad nulou a dneska minus patnáct. Je ale vidět, že ani taková zima ty skalní účastníky neodradí,“ dodal spokojeně Sokol.

Hasiči soutěžili v klasickém požárním útoku. „Startovalo se v jakoby hasičské zbrojnici, na signál pak z ní soutěžící vyběhli a zahájili útok. Jediný rozdíl je v tom, že musejí shodit dva terče. Máme tam jeden malý terčík, Mikuláše s čertem, a poté ty klasické terče, které jsou elektronické,“ vysvětlil starosta sboru.

Největší problémy způsoboval soutěžícím led, který se stačil usadit v nádrži. Své o tom vědí domácí soutěžící z Lukavce, jež takto zahájili soutěž nepříliš šťastně, a led zhatil dobrý čas i Oderákům. „Zamrzla nám proudnice. Dostal se do ní led,“ prohodil člen oderských hasičů, kteří se soutěže účastní již od jejího začátku. Do soutěže se zapojili také členové SDH Petřkovice Ostrava: „Čas byl, na nás, dobrý. Ale i kdyby byl nejhorší, my tenhle závod bereme spíše z recese. Loni tady naši lítali jenom v trenkách,“ vzpomínali petřkovičtí hasiči. Své dovednosti přijeli prověřit také hasiči například z Hranic, Fryčovic, Bašky, Děhylova, Plesné či Větřkovic.

Do soutěže se zapojila také tři ženská družstva. Vítězství ve své kategorii si nakonec odnesly hasičky z Bašky (Frýdecko-Místecko) s časem 45,46 vteřiny, na druhém místě skončilo družstvo z Hájova. Ženy ze Studénky – město nebyly hodnoceny, neboť neshodily terčík Mikuláše a čerta.

Kategorii mužů vyhrálo družstvo Čechy (Přerovsko), a to časem 20,32 vteřiny. Následovala družstva Fryčovic a Plesné „A“.

(Zdroj:5.12.2010, http://novojicinsky.denik.cz/hasici/hasici-zmerili-v-lukavci-sily-na-snehu20101205.html)

Fotografie ze soutěže

nahoru

 

Sbírka pověstí je zase v prodeji

V Městském informačním centru ve Fulneku byla v dřívější době dostupná kniha manželů Radmily a Jana Hadaščokových Sbírka pověstí z Lukavce a blízkého okolí. Tato publikace se od svého vydání těšila velkému zájmu, a tak byla brzy vyprodána. Díky úspěšnému vyjednávání s vydavatelem je tato kniha plná pověstí, legend i lidových vyprávění znovu skladem a zájemci, na které se na přelomu srpna a září nedostalo, si pro ni mohou přijít do fulneckého infocentra. (vru)

(Zdroj:10/2010, http://novojicinsky.denik.cz/kratce_region/761298.html)

nahoru

 

Kaplička může získat dotaci

Bílovec-Bravinné - Světlo na konci tunelu? I tak by se dala popsat nynější situace okolo kapličky na Dolních Nových Dvorech u Bravinného. Bílovec se totiž rozhodl podpořit zachování kaple.

Dlouhý příběh kapličky v osadě Dolní Nový Dvůr u Bravinného, místní části Bílovce, bude mít možná šťastný konec. Ještě nedávno přitom zástupci města stáli před těžkou volbou: buďto kapli ve špatném technickém stavu zbořit a postavit novou nebo se uchýlit k nákladné opravě.

Do tohoto rozhodování však vstoupili sami obyvatelé osady. Na městský úřad odevzdali petici na záchranu a rekonstrukci kapličky, pod kterou se podepsaly téměř dvě stovky lidí. I tento zájem obyvatel o zachování se zřejmě projevil při jednání Rady města Bílovec. Ta totiž doporučila schválit zachování objektu. Zastupitelé na svém posledním zasedání tento návrh schválili. „Jednodušší by pro nás bylo tuto kapličku zbourat a postavit novou na pozemcích města. Ale rozhodli jsme se reagovat na přání občanů, kteří v této místní části Bílovce žijí. Znamená to pro nás odkoupit soukromé pozemky v okolí kaple a získat finanční prostředky na její rekonstrukci. Jeví se tu možnost získat je z prostředků Česko – německého fondu budoucnosti. Petice občanů by posloužila jako podpůrné stanovisko pro podání žádosti o dotaci,“ upřesnila starostka města Bílovce Sylva Kováčiková. Náklady na rekonstrukci se odhadují na jeden milion korun.

Obyvatelé osady Dolní Nové Dvory jsou ale údajně spíše skeptičtí k postoji města. „My od tohoto rozhodnutí nic nečekáme. Lidi tady jsou z toho spíše rozpačití a nevědí, jestli to není jen například předvolební tah,“ prozradila obyvatelka osady Marie Seligová, která se o kapličku stará ve volném čase a zčásti stojí za peticí.

(Zdroj:17.9.2010, http://novojicinsky.denik.cz/fotbal_region/kaplicka-muze-ziskat-dotaci20100917.html)

nahoru

 

Václav David bude vystavovat

Fulnek - Kaple svatého Rocha ve Fulneku ožije další výstavou, nyní lukaveckého fotografa Václava Davida, absolventa Lidové konzervatoře v Ostravě, v oboru výtvarné fotografie. Vernisáž expozice s názvem Ohlédnutí je naplánována na 13. srpna v 18 hodin v prostorách kaple a doplní ji hudební vystoupení Václava Davida mladšího, který je členem Moravské filharmonie v Olomouci. Návštěvníci si budou moci prohlédnout fotografie od 14. do 25. srpna. Výstava je finančně podpořena Nadací OKD z programu Pro radost, Moravskoslezským krajem a městem v rámci projektuEDU& ARTFulnek.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/kratce_region/728129.html)

nahoru

 

Zastupitel David se nevzdal mandátu kvůli voličům

 

23.11.2010 07:52

Fulnek - O tom, že ustavující zasedání zastupitelstev byla někde velmi vypjatá, není pochyb. Ve Fulneku nejen, že čtyři zastupitelé odešli v průběhu jednání, ale jeden se také chtěl vzdát mandátu.

Zastupitel Václav David (KDU-ČSL) na ustavujícím zasedání zastupitelstva ve Fulneku hlasoval, pro někoho překvapivě, proti nově zvolenému vedení města. Svůj postoj se krátce po volbě pokusil vysvětlit. Uvedl, že důvodem byla tiskovina nazvaná Fulnecké oko, která se ve Fulneku objevila krátce před volbami, a s jejímž obsahem on nesouhlasil. „Považoval jsem to za podraz na voliče a na občany města. Proto jsem nemohl souhlasit s tím, co se tady dělo, a hlasoval jsem, jak jsem hlasoval,“ pronesl k přítomným David.

Po krátké chvilce přemýšlení pokračoval. „Víte, že Masaryk řekl: Miluješ-li svou vlast, nemluv o tom, a udělej něco kloudného. A teď jsem zvědav, jak to něco kloudného nám předvede nové vedení města. Samozřejmě, že osobně se budu na práci zastupitelstva podílet,“ pokračoval David a dodal, že před zasedáním zastupitelstva chtěl odstoupit, ale prozatím tak neučiní. „Protože všichni, co se mnou kandidovali za KDU-ČSL, řekli, že by nebylo dobré, kdybych odstoupil. Takže jsem zůstal. Ale je to kvůli voličům,“ upozornil zastupitel.

Vzápětí ještě přidal Tolstého výrok, který prý četl před nedávnem. „Když bude každý zametat před svým prahem, bude celá ulice čistá. Doufám, že si to k srdci vezmete všichni a zastupitelstvo bude jednat tak, aby to bylo ve prospěch města,“ řekl David.

Starostka Jana Mocová Davidovi poděkovala a podotkla, že s Tolstého výrokem nelze, než souhlasit.

Slova se poté ujal zastupitel Petr Moc (ODS), který poděkoval za krátký výlet do historie a upozornil, že Masaryk, jako demokrat, a společně s ním i třeba Karel Čapek, by v dnešní době určitě řekli, že v době intrenetu by mělo být na této „síti sítí“ vše transparentně zveřejňováno, a zastupitelé by neměli mít důvod něco skrývat. „Jen připomenu panu Davidovi, že když jsme jako zastupitelé chtěli, aby se na internetu zveřejňovalo to, co se na internetu zveřejňovat může, tak pan David byl proti. Možná by to chtělo toho Masaryka číst důkladněji,“ uzavřel první slovní přestřelku nově zvoleného Zastupitelstva Fulneku Moc.

Autor: Ivan Pavelek

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/zastupitel-david-se-nevzdal-mandatu-20101122.html)

 

Lidé chtějí kapličku zachránit

Bílovec-Bravinné - Kaplička v Nových Dvorech u Bravinného, místní části Bílovce, se stala předmětem sporu mezi městem a obyvateli usedlosti. Jedni chtějí starou kapli zachránit, druzí ji mají v úmyslu zbourat a postavit novou.

Někteří obyvatelé Nových Dvorů vzali osud místní kapličky do svých rukou. Navzdory jejímu špatnému technickému stavu ji chtějí opravit. Jiný názor na budoucnost kapličky, již obklopují soukromé pozemky, však má vedení Bílovce. Podle jeho názoru by bylo lepší kapličku zbourat a na městském pozemku vystavět novou, která by sloužila nejen místním, ale také turistům, kteří by tam zavítali.

Marie Seligová, která se o kapličku stará, míní, že kdyby byla postavena nová stavba, jen těžko by nahrazovala tu nynější. Ta, ač postrádá status památky, je pro místní věřící důležitá jako připomínka jejich předků. Sami se však do oprav pustit nemohou, neboť se jedná o majetek města. „Snažili jsme se přes pana faráře o to, aby se kaplička trochu opravila, on nám ale řekl, že s tím město nesouhlasí,“ nastínila Seligová. Starostka Bílovce Sylva Kováčiková přiznala, že se město v současnosti nachází ve finanční krizi a samo má problém s kofinancováním projektů, na něž získalo dotace. „Z technického pohledu už tuto záležitost řešíme více než rok a každá investice, která směřuje k obnově té kapličky, je taková, že se to musí strhnout a postavit znovu. To je nejlevnější řešení. Pokud ji někdo chce opravit tak, aby nebyla nebezpečná, musí ji strhnout a znovu postavit,“ vysvětlila starostka Bílovce Sylva Kováčiková.

Má kaple vůbec budoucnost?

Kaplička je ve špatném stavu. Podlahy jsou podmáčené a vlhkost vzlíná ke střeše, jež má svá nejlepší léta také za sebou. Rozsáhlé škody, které voda napáchala ve stěnách i podlaze, by tak časem mohly vést k tragédii. „Náš návrh tedy bude postavit naproti, na pozemcích města, kapličku novou. Udělá se k tomu hezké parkoviště a vzhledem k tomu, že je to pěkný turistický kraj, může to být nejen kaplička, ale také meditační místo pro lidi dobré vůle, kteří jezdí na kolech i motorkách, a třeba se tam jen zastaví, posedí, zamyslí se a pojedou dál. Chtěla bych, aby nová kaplička získala takovou vyšší funkci a byla nejen pro silně věřící, ale i pro ty, kteří mají svého boha zasunutého v sobě,“ představila starostka návrh, který ještě musí projít zastupitelstvem.

Tato idea se však nelíbí místním. Nejen, že se bojí hlučných turistů a odpadků, ale podle Seligové nová kaple nedokáže zastat tu starou. „Už to nebude kaplička, nebude to sakrální stavba, kde by se dalo rozjímat, i když oni tvrdí, že ano,“ kontrovala Seligová.

Podle starostky Bílovce se však nejedná o projekt, který by byl v krátké době realizován. „Je to projekt, o němž říkáme, že spí. My o něm víme, máme ho ve svých investicích. Bohužel v tomto případě už víme, co budeme dělat, ale nevíme, odkud vezmeme peníze,“ dodala Kováčiková.

Kaplička jako památka?

Pomyslným esem v rukávu obyvatel Nových Dvorů by mohl být podaný podnět na zapsání kapličky do seznamu kulturních památek. „Chceme, aby byla kaplička památkově uznána. Zrovna ve středu jsem posílala dopis,“ zmínila Seligová. To potvrdila i Markéta Jurašková z Národního památkového ústavu v Ostravě. „Ta kaplička nemá až takové architektonické kvality. Je to stavba, která je asi sto padesát let stará. Ještě se nedělal archivní průzkum, ale chystáme se na to.“

Odbor evidence a dokumentace zpracuje nejprve návrh, jenž pak půjde do komise, a ta objekt doporučí k prohlášení a nebo taky ne. „Pokud by uspěli, mohli by požádat o dotace na střechu, nebo vůbec na obnovu té památky, z krajského úřadu,“ rozvedla Jurašková. Dodala však, že na možné prohlášení si obyvatelé počkají minimálně půl roku.

(Zdroj: 21.6.2010, http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lide-chteji-kaplicku-zachranit20100621.html)

nahoru

 

Lidé se údajně o kapličku nemusejí strachovat

Bílovec-Bravinné - Kaplička v Dolních Nových Dvorech se těší velké oblibě místních obyvatel, kteří ji hojně využívají. Špatný technický stav však může ohrozit budoucnost této stavby.

Malá osada Dolní Nové Dvory, ležící západním směrem od Bravinného, místní části Bílovce, se stala v poslední době středem pozornosti. Zprávy týkající se údajné demolice místní kapličky vystrašily bezpočet obyvatel i památkáře.

Diskuse o budoucnosti kapličky vyvolaly debaty mezi ostravskými památkáři. Zapojil se i Michal Valenčík, autor odborné encyklopedie Ohrožené památky, spisovatel a odborník horující za zachování sakrálních památek.

Do protestů se zapojilo i občanské sdružení Za Opavu, které si klade za cíl přispívání k ochraně kulturního dědictví, životního prostředí v Opavě a okolí. Je známé i svou publikační činností. Sdružení prostřednictvím svého jednatele Tomáše Skalíka zaslalo dopis starostce Bílovce Sylvě Kováčikové.

„Vážená paní starostko, chtěl bych Vás požádat o intervenci, která by zabránila zničení kapličky na křižovatce v Dolním Dvoře. Dostal jsem dopis od ostravských památkářů, že město plánuje demolici kapličky pro její údajně špatný stavebnětechnický stav a přílišnou blízkost ke komunikaci, s tím, že už má na jejím místě naplánováno vybudování odpočinkové plochy pro cyklisty,“ uvádí v dopise adresovaném starostce Valenčík a dále starostku seznamuje s tím, že by tak zmizela památka, která je evidentně v dobrém stavu.

Kováčiková v dopise Skalíkovi i při rozhovoru s Deníkem vyvrátila, že by město rozhodlo o demolici kaple. „Odpovídala jsem panu Skalíkovi do Opavy, že jsem byla vyzvána panem farářem Tkačem, abychom řešili stavebně-technický stav kapličky. Pan Tkač řekl, že je ten objekt ve velmi špatném stavu a je zapotřebí ho opravit. Já jsem požádala investiční odbor městského úřadu, aby mi sdělil, jaké jsou tam závady, jak je odstranit a kolik by to stálo, abychom si mohli tu akci naplánovat,“ sdělila Kováčiková a dodala, že kaple je silně podmočená tím, že stojí na velmi špatném podloží, a také že do ní zatéká, neboť nemá svod vody. „Kaplička je staticky narušená a oprava by stála určitě více než milion korun,“ informovala Kováčiková.

Město hledalo řešení a dospělo k závěru, že by případná výstavba nové kaple byla možná lepší než oprava zdevastovaného objektu. Aby se však mohlo rozhodnout, jaký bude další osud kaple, musí posoudit další okolnosti. Kaplička sice stojí na pozemku města, ale okolní pozemek patří místnímu obyvateli Janu Davidovi. Objekt navíc z historického hlediska nemá žádnou cenu. „Zkoumali jsme to. Ta stavba není ničím významná. Požádali jsme pana Skalíka, jestli on má něco, co by nám mohl poskytnout k dispozici, abychom s tím mohli pracovat,“ dodala starostka. „Jezdí tam spousta motorkářů, takže taková pěkná modlitebna i s odstavným parkovištěm by se tam hodila. A poblíž je větrný mlýn, tak by to byl možná daleko zajímavější náboženský stánek, než je ta dnešní kaplička,“ rozvedla starostka.

Zároveň upozornila, že vše je pouze v úvahách a dokonce to nebylo ani rozpracováno, ani v jednání orgánů města. „Řešíme statické narušení kapličky a hledáme možná východiska, jak dalšímu chátrání objektu zabránit. Nikdo lidem nechce brát kapličku, hledáme jen řešení toho stavu. A o tom, jaké bude to řešení, stejně nakonec rozhodne zastupitelstvo. Nikdo nechce nikomu brát kapličku,“ zdůraznila Kováčiková.

Postoj bílovecké starostky uspokojuje jednatele občanského sdružení Za Opavu Skalíka. „Chtěli jsme vědět, jestli je to nějak promyšlené, jaký je vývoj v této věci. A ona nám řekla že jsou ve stádiu přprav, že ani samí neví, jestli zbořit nebo opravit. Tato odpověď nás uspokojila, protože ta věc je nová i pro nás, a i my se tím teprve budeme zabývat. Pokud narazíme na nějaké nové informace nebo najdeme nějaká nová řešení, tak se, samozřejmě, s paní starostkou spojíme,“ informoval Skalík a zároveň pochválil úroveň dialogu. „Opravdu odpověděla věcně a informativně. Samozřejmě, pokud by nám řekla, že se ta kaple bude opravovat, tak bychom byli rádi. V tuto chvíli to pokládám za dostačující,“ uzavřel jednatel Tomáš Skalík.

(Zdroj: 22.10.2008, http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lide-se-udajne-o-kaplicku-nemuseji-strachovat.html)

nahoru

 

Proč Panna Marie Sněžná?

Fulnek – V srpnu loňského roku byla před fulnecký kostel svatého Josefa umístěna opravená socha Panny Marie, které se říká také Sněžná.

Podle pověstí, jež se podařilo sesbírat manželům Radmile a Janovi Hadaščokům, je vysvětlení takovéto: V dřívějších dobách stával vedle kapucínského kostela také poutní kostel Maria Loretto. První srpnový víkend se do Fulneku sjížděli lidé z celého kraje na tradiční pouť s názvem Porciunkule. Jednalo se o církevní slavnost, konanou ve františkánských a kapucínských kostelech, spojenou s udílením plnomocných odpustků.
Mezi poutníky, přicházejících z Olomouce, byla také jedna žena urozeného původu. „Vedla bezbožný život a teď hledala odpuštění za své hříchy.

Během poutních dní nocovala ve fulneckém zámku. Výčitky svědomí ale plašily spánek od jejího lože,“ stojí v publikaci Sbírka pověstí z Lukavce a blízkého okolí manželů Hadaščokových. Když se jedné bezesné noci procházela zámkem, uviděla Matku Boží v záplavě sněhových vloček. „Ihned opustila zámek a pospíchala k místu zjevení. Kousek před kaplí loretto, bylo k jejímu údivu místo pokryté čerstvým sněhem,“ dozvědí se čtenáři dále. Žena společně s olomouckými poutníky proto nechala na památku tohoto okamžiku postavit sochu Maria Sněžná.

Loretánskou kapli nechal podle Josefa Pavlíčka, spoluzakladatele Nadačního fondu pro záchranu Kapucínského kláštera, zrušit Josef II. Sochy, které zdobily její průčelí, pak byly rozmístěny do širokého okolí. Jediná Panna Marie ve Fulneku zůstala a našla své místo před kostelem svatého Josefa. V roce 1978 našla značně poničená socha útočiště v lapidáriu tehdejšího Okresního vlastivědného muzea v Novém Jičíně, dnešní Muzeum Novojičínska. Torzo sochy pak posloužilo k výrobě sochy nové, stojící právě v průčelí schodiště. Svého vysvěcení se dočkala 2. srpna, na Porciunkule. Původní socha je dočasně zapůjčena a návštěvníci ji mohou spatřit v kostele pod kůrem.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/proc-panna-marie-snezna20100615.html)

nahoru

 

Tradiční jízdu kolem osení jel i biskup

5.4.2010

FULNEK LUKAVEC (MSK, i-region.eu) Odpoledne Božího hodu Velikonočního patří v Lukavci, místní části Fulneku na Novojičínsku, staletí udržovanému obyčeji, Jízdě kolem osení. Po loňské premiéře se jí účastnil mezi pětadvaceti jezdci na koních také biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz.

Lukavec je jediná obec v České republice, kde tento zvyk zůstal zachován. A pak v několika vesnicích v německém Sasku, kde žijí Slované, Lužičtí Srbové. Dobrou duší celé akce je celé roky Václav David, fulnecký zastupitel a lukavecký kostelník.

„Letos jsem jel už po jednačtyřicáté. Jako Křížový otec jezdíval můj tatínek, já jako svobodný jsem tehdy rajtoval odpoledne, ženatí jeli dopoledne. Tehdy bývalo v obci až sedmdesát koní, nyní se dovážejí i ze Spálova u Oder,“ řekl David.

O starodávném křesťanském zvyku, jehož původ sahá až do středověku je zmínka ve Fulnecké kronice: „Po bitvě na Bílé hoře přepadávaly hordy rozpadlých vojsk města. Také naše město bylo přepadeno, ale za pomoci sedláků na koních, kteří se sjeli na velikonoční jízdu, se podařilo útok odrazit.“

Také tuto neděli před Velikonočním pondělím začala Jízda kolem osení ve jednu hodinu po poledni u kostela kostele sv. Jana Křtitele. Průvod jel přes pole nad vesnicí, pak jezdci objeli horní konec obce a pokračovali přes louky do osady Nové Dvory. Zpívali píseň asi z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole zpívali píseň Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli. Muzikanti vždy zahráli jednu sloku písně, pak je svým zpěvem vystřídali jezdci na koních.

Vpředu před muzikanty a jezdci jel Křížový otec - Kreuzvater, který vezl kříž od domu k domu a lidé jej uctívali políbením. Křížový otec od nich dostal peníze „na kostel,“ mnozí z místních měli nachystáno i občerstvení. Tak objeli celou obec. Jízda skončila u pomníku padlých pod kostelem a za vyzvánění zvonů. Muzikanti zahráli tři sloky písně Bože chválíme Tebe, pak jezdci jednotlivě uctili kříž a odjeli. Celá slavnost skončila v kostele svátostným požehnáním a průvodem jezdců a věřících okolo kostela.

Zvěst Zmrtvýchvstalého Krista se takto roznáší do polí a po vesnici již několik staletí. „V Lukavci se jezdilo i v době vlády ateismu a socialismu a i přes nátlak tehdy mocných, abychom od této jízdy upustili, se jezdilo a jezdit se bude dále,“ dodal pan David.

(Zdroj: http://www.i-region.eu/cz/kultura/fotoreportaz-tradicni-jizdu-kolem-oseni-jel-i-biskup)

nahoru

 

Jízda kolem osení je v Lukavci tradicí

2.4.2010

Fulnek-Lukavec – Když se řekne Lukavec a Velikonoce, každému na Fulnecku i v okolí se vybaví slovo Rajtování, nebo Jízda kolem osení. Prastarý zvyk v místní části Lukavce přetrvává od nepaměti.

Velikonoce bez Jízdy kolem osení si v Lukavci, místní části Fulneku dokáže představit už málokdo. Jízda kolem osení - tak se jmenuje prastarý zvyk, jehož kořeny sahají minimálně po dobu po bitvě na Bílé hoře. Podle starobylých záznamů ve fulnecké kronice ale město s pomocí jezdců kolem osení někdy krátce po bitvě na Bílé hoře odrazilo nájezdy nepřátel.

Dnes obcí projíždějí na koních jezdci ve svátečních oblecích doprovázení muzikanty a zvěstují zmrtvýchvstání Ježíše Krista a žehnají úrodu. V Lukavci se vždy shromáždí v areálu bývalého pivovaru, pak vyjedou ke kostelu, kde Jezdec kříže, jenž jede v čele průvodu, převezme kříž s postavou ukřižovaného Ježíše.

Lukavečtí jezdci přejedou přes pole na horní konec obce, odtud přejedou na Nové dvory a pak se vracejí zpátky do vesnice. Téměř u každé chalupy tyto zvěstovatele zmrtvýchvstání Krista očekávají lidé, z nichž mnozí kříž políbí. Rajtování, jak se také Jízdě kolem osení, říkalo, má přinést polím dobrou úrodu.

Odkdy přesně se tato tradice v Lukavci dodržuje, nikdo přesně neví, jisté je, že ji nepřerušila ani druhá světová válka, ani normalizační doba. „Jenom jednou, asi v sedmasedmdesátém roce napadlo tolik sněhu, že se nedalo jet,“ upřesnil Václav David, jenž letos pojede v čele Jízdy pojedenačtyřicáté.

Poselství převzal po svém otci. „To ještě jezdívali ženatí při východu slunce a svobodní v jednu hodinu odpoledne. Tata říkal, že už kdysi se jezdilo sloučeně a za války se to rozdělilo. Proč, to nevím. My jsme to pak taky sloučili, ale od kterého roku, to už si nepamatuji,“ uvedl již kdysi David.

Právě za něj doznala Jízda kolem osení několika změn. Začalo se zajíždět na Nové dvory, protože si odtud půjčovali koně a před pěti lety začali jezdit kolečko u kostela. „Jednak se ty koně dají lépe dohromady, a pak, tam vlastně vytváříme magický kruh, který symbolizuje nekonečno. Vlastně i celá trasa jízdy je do kruhu,“ poznamenal David.

Stejně, jako v jiných letech, jezdci vyrazí v neděli, což letos bude 4. dubna, na svou pouť ve 13.00 hodin. Po loňské premiéře přislíbil i letos účast biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowitz. „Vypadá to letos zase dobře. Přihlásilo se nám už jedenadvacet koní. Tak snad to vyjde, jenom ať neprší,“ vyslovil úřání letošní šedesátník David.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/jizda-kolem-oseni-je-v-lukavci-tradici20100401.html)

nahoru

 

V Lukavci se jela jízda kolem osení. Tradici udržují už 400 let!

4.4.2010

Prastarým zvykem zvaným Jízda kolem osení, který má zajistit úrodu polím, přivítali v neděli odpoledne jaro v Lukavci poblíž Fulneku na Novojičínsku.

Kořeny této tradice, kdy muži ve svátečních oblecích projíždějí na koních vesnicí, kolem kostela, hřbitova a po zdejších polích, aby uctili zmrtvýchvstání Ježíše Krista a požehnali úrodě na polích, sahají už do doby před bitvou na Bílé hoře. Jízda se koná vždy první dubnovou neděli přesně v jednu hodinu po poledni.

Čtyři sta let starý zvyk nepřerušily ani žádné války, kam až údaje zdejších pamětníků a jejich předků sahají, jelo se za jakýchkoli okolností. Pouze v roce 1977 se jedinkrát stalo, že jízdu zmařila sněhová bouře, když během několika hodin napadlo třičtvrtě metru sněhu.

"Jízdu kolem osení jedu letos po jednačtyřicáté. Předtím ji jezdil můj otec i jeho otec, pro každého účastníka je to veliká čest. Bez jízdy si tady Velikonoce neumíme představit,“ říká Václav David, který už mnoho let jezdí v čele průvodu.

"Kdysi se jezdily dva průvody. Při východu slunce jezdívali ženatí chlapi, svobodní muži jeli v jednu hodinu odpoledne. Pak se to ale sloučilo v jednu jízdu. Ženatí se však od svobodných mužů dají rozeznat stále. Svobodní si přivazují na koně bílé pentle, ženatí pestrobarevné,“ dodává Václav David, který při průjezdu vesnicí jezdí v čele průvodu od chalupy k chalupě, kde už jsou očekáváni zdejšími obyvateli. Těm dá vedoucí jezdec políbit kříž a požehná jim, aby je provázelo v životě štěstí. Tradiční jízda trvá více než tři hodiny, a je zakončena velikonočním posezením.

Videoreportáž

(Zdroj:http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/v-lukavci-se-jela-jizda-kolem-oseni-tradici-udrzuji-uz-400-let.html)

nahoru

 

Hasiči z Lukavce přispěli na Haiti

Také členové Sboru dobrovolných hasičů v Lukavci, místní části Fulneku, se rozhodli přispět na zemětřesením poničené Haiti. V sobotu 22. ledna na valné hromadě sboru se usnesli, že darují na konto pro postiženou oblast pět tisíc korun. Lukavečtí hasiči tak následovali hasiče z nedalekých Jerlochovic, místní části Fulneku, kteří jako první sbor, přispěli na postižené Haiti a vyzvali k následování další sbory. (ipa)

(Zdroj:http://brnensky.denik.cz/kratce_region/630651.html, 2010)

nahoru

 

Kontejnery na bioodpad jsou připraveny

Od prvního května tohoto roku je ve Fulneku obyvatelům k dispozici dvanáct kontejnerů na bioodpad. Tyto nádoby hnědé barvy budou k dispozici na ulicích Mendlova, Bezručova, Palackého, Pivovarská, 1. Máje, Mlýnská, Česká, U Sýpky a na ulici Kapitána Jaroše. V obcích Lukavec, Děrné a Jerlochovice jsou kontejnery rozestaveny po dvou kusech. Na nádobách jsou vyznačeny svozové dny a také popis odpadů, které zde mohou občané odložit. Dvakrát do týdne pak bude zajištěn jejich svoz. (vru)

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/kratce/kratce_region/480933.html, 2009)

nahoru

 

Minulost lukaveckých hasičů připomíná stříkačka

Fulnek-Lukavec - Není to tak dávno, co starosta Fulneku Josef Dubec prohlásil, že v Lukavci, místní části Fulneku, se děti rodí v hasičských uniformách. Hasičem je tam téměř každý pátý občan.

V Lukavci, obci se čtyřmi stovkami obyvatel, v tamním Sboru dobrovolných hasičů Lukavec evidoval k 31. prosinci loňského roku třiasedmdesát členů, z toho jedenáct žen.

Lukavecký sbor je velmi aktivní, o čemž svědčí například výčet akcí jen za loňský rok. Už v lednu uspořádali tradiční hasičský ples. „Hosty na tomto plese, vítáme kytičkou a kalíškem pravé hasičské slivovice,“ přiblížil atmosféru starosta lukaveckých hasičů Vítězslav Sokol. V březnu hasiči, jako každý rok, zajišťovali občerstvovací stánek u v republice ojedinělé akce – Jízdy kolem osení. Výtěžek věnovali na údržbu místního kostela. V té době také usilovně pracovali na vylepšení vzhledu unikátní stoleté hasičské stříkačky, kterou nechali posvětit na svátek svatého Floriána. Bez hasičů se neobešlo ani stavění a kácení máje v Lukavci.

Ale nejen zábavou je člověk živ, nota bene hasiči. Ti lukavečtí vydatně pomáhali koncem dubna, když příjezdovou cestu zalila voda. S vodou se potýkali také v červenci, když část obce zatopila rozvodněná Gručovka. Během roku jednotka lukaveckých hasičů také prováděla úpravu terénu a čistila komunikace při pokládání vodovodního řadu v obci. Na podzim hasiči v Lukavci provedli sběr železného šrotu.

Co by to bylo za hasiče, kdyby nejezdili po soutěžích? Lukavečtí nejsou výjimkou. Navíc sami dvě soutěže pořádají. A ty jsou dokonce něčím výjimečné. Červencová Lukavecká terénní vlna je specifická tím, že útočný proud hasičů nejprve musí prudce zatočit doleva, kde poté vybíhá asi dvacet metrů se zhruba osmimetrovým převýšením. Také další hasičská soutěž je neobvyklá. Koná se totiž v prosinci pod názvem Mikulášská hasičská soutěž, takže není problém vidět v akci čerty, anděly i Mikuláše.

Sbor dobrovolných hasičů Lukavec vznikl již v roce 1886. Sbor se vyvíjel k lepšímu a založil i hasičský dorost. Optimistický vývoj přibrzdil 16. říjen 1907. „Pasáčci krav si rozdělali ohníček na louce za stavením Františka Mikše a věnovali se podzimním radovánkám. Foukal silný vítr a od ohníčku v nestřeženém okamžiku začala hořet stodola a za chvíli i stavení Františka Mikše. Silný vichr roznášel po okolí hořící došky a zapaloval další a další obytné domy a stodoly. I přes veškerou snahu hasičů a obětavé pomoci občanů se nedařilo požár uhasit. Hustý černý kouř, silný vichr a nedostatečná hasící technika, zapříčinily největší katastrofu v naší obci. Shořelo třináct stavení a přilehlých hospodářských budov,“ připomněl černý den Lukavce i tamních hasičů jejich starosta Sokol a dodal, že zmíněný požár byl podnětem k zakoupení modernější hasičské stříkačky, kterou sbor dodnes opečovává.

Za zaznamenání určitě také patří činnost lukaveckých hasičů při povodních v roce 1997 a 2002. Při těch prvních obdrželi někteří členové sboru medalie, při těch druhých, v Čechách, věnovali hasičům v Lukavci u Lovosic pět tisíc korun na obnovu výstroje a výzbroje.

V roce 1952 začali v Lukavci se stavbou hasičské zbrojnice, kterou v létě 1956 uvedli do provozu. V roce 2004 zahájili její rekonstrukci, ale nedokončili. „Město Fulnek nám tuto rekonstrukci přislíbilo, dokonce i projekt je hotov, a také většina stran to měla ve svém volebním programu, ale skutek utek. Prý jsme se nevlezli do rozpočtu,“ posteskl si Sokol a dodal, že předmětem rekonstrukce vybudování šatny a sociálek a úprava půdního prostoru na klubovnu, aby se hasiči měli kde scházet po práci. Rovněž by chtěli do zbrojnice přivést vodu.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/hasici/20090618_hasici_florian_lukavec.html, 18.6.2009)

nahoru

 

Biskup František Lobkowicz se zúčastnil poprvé Jízdy kolem osení v Lukavci u Fulneku

LUKAVEC / 18:45, 12. 04. 2009

Biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz se v neděli odpoledne zúčastnil poprvé Jízdy kolem osení v Lukavci u Fulneku na Novojičínsku. Jsem rád, jel jsem čtyřicátou jízdu, řekl agentuře Mediafax vedoucí jezdec, místní kostelník a fulnecký zastupitel za KDU-ČSL, 59letý Václav David.

Jízda kolem osení je starý náboženský sedlácký obyčej. Kromě Lukavce ji o velikonoční neděli odpoledne jezdí, jako symbol vzkříšení Ježíše Krista a příchod jara, jen ve dvou lužicko-srbských obcích v Německu.

"Jezdí se od středověku, jen píseň, kterou zpíváme, pochází z patnáctého století. Já začal v sedmnácti v roce 1967 a dvakrát vynechal, jednou se nejelo pro velký sníh, jednou jsem byl nemocný. Biskup poobědval u mého bratra a na koně se těší," uvedl agentuře David před jízdou.

Při ní pětadvacet jezdců na koních, většinou z okolí Lukavce, objelo lukavecký kostel sv. Jana Křtitele a sv. Barbory. Pak za zvuku dechové hudby a zpěvu prastarého chorálu objeli pole, v obci pak místní políbili křížek v ruce vedoucího jezdce a ten přijal od nich peníze na jízdu a kostel i s ostatními nachystané občerstvení paní domu.

(Zdroj:http://www.mediafax.cz/regiony/2852506-Biskup-Frantisek-Lobkowicz-se-zucastnil-poprve-Jizdy-kolem-oseni-v-Lukavci-u-Fulneku, 12.4.2009)

nahoru

 

Jak přežívají české Velikonoce

8. 4. 2009  00:46  (aktualizováno: 9. 4. 2009  12:26)

Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem a zároveň oslavou příchodu jara. Jejich symbolika vtělená do zvyků a tradic se ale pomalu vytrácí, stejně jako jejich praktikování. V různých obměnách se velikonoční zvyklosti dodržují především tam, kde se daří zachovávat místní folklor. A kam přesně se v Česku za tradičními Velikonocemi vypravit?

V době jara se duchovní a světské tradice smísí a promítnou se do oslav Velikonoc. Ve městě se prozradí v obchodech, které vyvěšují pomlázky a kraslice a lákají na všemožné čokoládové zajíce a pečené beránky.
Ovšem v mnoha obcích po celé zemi se znovu oživují staré zvyky. Už před Velikonocemi se třeba v moravském Postřelmově Zábřehu můžete seznámit právě s výrobou kraslic nebo velkých „žil“ (pomlázek) – jak to předvádějí členové folklorního souboru Markovice.
V Čechách (i v okolí měst), ve Slezsku a zejména na Moravě chlapci udržují obchůzku s řehtačkami, která končí o posledním postním dnu – Bílé sobotě. Unikátní je nedělní velikonoční jízda na koních na Fulnecku.
Patrně nejznámějším zvykem je pondělní velikonoční koleda. Různě staří kluci a muži obcházejí po domech dívky i ženy. Vyšlehání s poléváním vodou by tak mělo přinášet radost. V názvu pomlázky lze slyšet slovo „pomlazení.“ Vydáme-li se naší republikou na východ, objevíme mnoho míst, kde se tyto zvyky udržují i mimo folklorní soubory.
Zajímavé zvyklosti má i řeckokatolická a pravoslavná církev, která Velikonoce nemusí slavit ve stejném termínu jako katolická. Tyto Velikonoce se letos konají o týden později.

Jak to vše bylo
„Třetího dne stal Spasitel, všeho světa Vykupitel. Radujme se, veselme se, aleluja,“ volají čtrnáctiletí školáci o Bílé sobotě ve slovácké Komni nedaleko Uherského Brodu a rytmicky vyklepávají. O den později sjíždějí jezdci úvalem do vsi. „Hezké a radostné Velikonoce,“ zaznívá pro změnu v severomoravském Lukavci, části Fulneku. Velikonoce provází spousta zvyků, které se stále či znovu udržují. Kam se za nimi vydat, se dočtete mimo jiné v přehledu na straně 10.
Popeleční středou, která ukončuje masopustní veselí, začíná pro křesťanský svět doba půstu trvající 40 dní, na jejímž konci je oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Velikonocemi tedy vrcholí postní období, vše spěje k Velkému pátku a ústřednímu příběhu křesťanské liturgie: k dokonalé oběti Ježíše Krista a následnému vzkříšení. Dramatický a silný motiv, poskytující lidem naději, oslavují mnohé lidové hry a zvyklosti. Během krátké doby od čtvrtka do neděle dojde k událostem známým z bible, od Poslední večeře přes Jidášovu zradu, zkoušky apoštolů, ukřižování Ježíše a jeho zmrtvýchvstání.

Repotáči z Komni
Od čtvrtečního Gloria až do soboty umlkají zvony. Už odpoledne se také poprvé rozebíhají kluci s řehtačkami po vesnicích. Bývají sice často malé do ruky, ale stejně jako ty větší zvládnou snadno udělat pekelný kravál. Mnohde jde o jakési trakářky, které kluci „rozeznívají“ tak, že je vozí před sebou po zemi.
Ve Stradouni na Vysokomýtsku tlačí čtyřletý Filip příšerně rachotící stroj s půl století starou historií a několika tisíci najezděných kilometrů. V obcích kolem Vysokého Mýta pak tento zvyk přechází na Bílou sobotu do Chození či Vožení Jidáše, o kterém jsme IN magazínu psali v minulém roce (číslo 12/2008).
Ve slovácké Komni mají bohatou folklorní tradici, přičemž nejznámější jsou zdejší masopusty. Místní chlapci ovšem nechodí řehtat, ale repat. Vesnicí projíždějí s repáči už v pět ráno, v poledne, večer, a dokonce i o půlnoci. Repáče jsou právě malé trakaře a s nimi projedou obcí v pravidelných intervalech.
Mají-li to dělat poctivě, musí každý křížek ve vsi objet třikrát dokola. Nezasvěcené možná překvapí bezmála vojenský dril akcí, kdy chlapci jdou v zástupu a mají stanovené hodnosti. Kdo by chtěl vyspávat, pozná to na odměně.
Na Bílou sobotu pak nejstarší z nich, poručníci, kteří už vycházejí školu, vyklepávají klepačem u domu, ze kterého nikdo nerepal. Končí jim tak asi desetiletá každoroční „služba“. Neděste se terminologie. Klepače jsou jakési tlučky, kde kladívko buší do prostředního prkénka. Je nutné přitom umět chytit rytmus. „Třetího dne stal Spasitel, všeho světa Vykupitel. Radujme se, veselme se, aleluja,“ zpívají.
Odměnou jsou chlapcům peníze, někdy čokoláda, vejce nebo třeba sušenky. Každému podle zásluh a účasti. ááá
Starosta Komni Karel Navrátil vzpomíná, že dříve kluci spávali společně, aby se navzájem včas vzbudili. Chlapci v Bílovicích u Uherského Hradiště svá území dokonce střeží ve dne v noci proti partám z okolí, zejména aby nepřišly o Bílé sobotě vybrat odměnu.

Klapotáři z Lukavce
V Lukavci, slezské obci ležící na samých hranicích s Moravou – kam ostatně správně patří, neboť je součástí moravského Fulneku, se zastavíme o něco déle. Tradici tady má spousta zajímavých lidových zvyklostí.
Zdejší kluci klepače nazývají klapotkami. Od čtvrtka do soboty s nimi obíhají celou obec. Jak přiznává Václav David, vedoucí velikonoční jízdy, který má velký podíl na dění v obci, příliš dlouho nástroje nevydrží.
Obchůzka začíná u křížku pod kostelem, který kluci třikrát obcházejí a zpívají: „Stojí, stojí v poli kříž, na němž umřel Pán Ježíš. Pozdravuj ho duše má, abys byla spasena.“ Chodí pravidelně ráno v šest, v poledne a večer, na Velký pátek i v osudnou třetí hodinu. Navzdory slabým ročníkům v Lukavci věří, že tradice nezanikne. „Šest až deset chlapců vyrazí určitě, ti menší možná ráno budou spát,“ tvrdí Václav David.
Když se řekne velikonoční jízdy
Velikonoční jízdy na koních nenajdeme pouze u Lužických Srbů. V Česku se za nimi můžete vydat právě do Lukavce. Žehnání polím je známo už ze starého Říma. Prosebné jízdy na koních sice vznikly v Německu, ale vyskytovaly se zejména na pomezí slovanského a germánského vlivu. Fulnek proslavil Jan Amos Komenský, který odsud odešel do exilu, ale pak tady i v okolí získali vliv Němci. Českým ostrůvkem zůstal Lukavec. Možná to je důvod, proč se tu uchovaly zvyky v podobě, jakou jinde nenajdeme.
O velikonoční neděli v jednu po poledni z návsi vyjíždí zástup jezdců. Také letos, už po čtyřicáté, ho povede Václav David. Před kostelem převezme od ministranta křížek, který ve vsi podá lidem k políbení. Nezapomíná při tom ani na světské nesnáze. Po každém zastavení ho pečlivě utře. Mezi jezdci najdeme i muže s kolárkem.
Muži jsou oblečeni slavnostně – nikoliv ve fraku s cylindrem jako v Lužici – ale v obleku s kravatou. Pro mnohé je to jediná možnost „usednout na kůň“ a je to vidět. Své koně sice ozdobili pentlemi, ale pokud někdo nemá se zvířetem zkušenost nebo neví, jak správně upevnit sedlo, snadno se z cválajícího oře sveze na stranu.
Jezdci vyjíždějí zvěstovat do polí, že podle předpovědi Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Stejně jako u lužického kláštera v Mariině údolí u městečka Ostritz to nazývají Jízdou po osení – německy Saatreiten.
Obřadní objížďky polí známe i ze severních Čech. Ještě kolem roku 1860 v Liberci obešla prosebná procesí pole, byť už pěšky. Ve Velkých Petrovicích u Ratiboře v dávném pruském Slezsku vyjeli v pondělí na vyzdobených koních mladí sedláci a synkové rolníků. Skupinka jezdců vezla kostelní korouhve, pod nimi jeden z nich sochu Vzkříšení. Zpívající jezdce vítaly zvony a u kostela dívky sošku Boha a korouhve ozdobily květinami. Muži objeli pole, což se často zvrtlo v dostihy, a dívka, které se po návratu podařilo políbit sochu první, se do roka vdala. Když se jízdy ze sousedních obcí potkaly, nezřídka se o sošku popraly.
Na Hlučínsku postihla po třicetileté válce neznámá nemoc přes polovinu obyvatel ludgeřovické farnosti, kam patřily i v Markvartovice, Petřkovice a Koblov. Snaživý kaplan uspořádal ve dvě odpoledne za vyzvánění a zpěvu nábožných písní velikonoční procesí na koních do polí, které vedl rychtář s křížem. Muži objeli třikrát hřbitov, skončilo se litaniemi ke svatým v kostele. Tradice, vážená lidmi i obcemi, které poskytovaly jezdcům pivo při zastávkách, se v Ludgeřovicích naposledy konala v roce 1901.
Kolem roku 1930 na Šumpersku jezdilo až osmdesát sedláků na ozdobených koních. Nejstarší záznam o Fulnecku vzpomíná, že po třicetileté válce Fulnek přepadly hordy potulných vojáků a sedláci, kteří se sjeli na velikonoční jízdu, je pomohli odrazit.

Začínáme!
Václav David v čele s křížem v ruce, neboli Krojcfotr, Otec kříže, cválá vpředu na svém bělouši. Na louce za kostelem sv. Jana Křtitele a sv. Barbory nastává zklidnění. Muži se sžívají s oři a přes louky a pole dojedou do vsi. S nimi kráčí i hudebníci.
Jsou vítáni skleničkami slivovice nebo moštu. K tomu patří chlebíčky, ale třeba i vdolky. Krojcfotr David u každého stavení podá kříž lidem k políbení. Pozvolna celou obcí objíždíme a jezdci se vydávají na samoty Nové Dvory. Pamětníci vzpomínají, že kdysi jezdívali svobodní ráno jen tak v pracovních šatech, ani neosedlávali, a odpoledne svobodní ve svátečním. Pak přišlo období, kdy se církevní moci nelíbil podtext akce. Objevily se návrhy, ááá
aby se jezdilo na traktoru. Jízda přežila a letos prý opět pojede čtyřiadvacet mužů.
Na návsi, kde jsou staré statky, otevřenou branou vjedou dovnitř a objedou slavnostní kolo. Nemyslete si, že muzika hraje, co ji napadne. Skladba Vstal z mrtvých pochází pravděpodobně už z 15. století. Následuje Aleluja, zdráv buď, náš milý Spasiteli. K hudbě se přidávají zpěvem jezdci. V ruce drží zpěvníky a přichází závěr. Po písni Bože, chválíme Tebe se nakonec jezdci rozloučí ve stráni u bývalého pivovaru.
Jak nám Václav David prozradil, letos 12. dubna pojede i biskup, který odslouží závěrečnou mši s obchůzkou kostela. „Jezdit budu, dokud budu žít,“ tvrdí osmapadesátiletý Otec Kříže.

Za dívkami z Kunovic
Oslavná neděle skončila. Přichází Velikonoční pondělí, nazývané červené, a čas na radovánky. Dodnes leckde – v kroji i bez – koledníci vrbovými pomlázkami vyšlehají dívky. Postříkají je vodou či voňavkou, jako třeba v Beskydech, a dívky se odmění vajíčkem či pohoštěním.
V Osečnici v Orlických horách jeden pamětník tvrdí, že koledník musí nejdřív najít a sundat tzv. babu, panáka ze slámy, kterou ženy ukryly; teprve poté mohou přijít koledovat. Ale jen do oběda. V rámci emancipace má také „slabší pohlaví“ právo o týden, někde o dva dřív koledovat samo a vyšlehat mládence.
V pondělí 13. dubna v sedm ráno mládenci v krojích před městským úřadem v Kunovicích ozdobí pentlemi, krepovými růžičkami a chvojím vůz s cimbálovou muzikou Lintava a pak se vydají za svými dívkami a tanečnicemi folklorního souboru Handrlák. Mají připravenou dlouhou pomlázku žilu z vrbových prutů a každou z dívek vyšlehají. Ty je očekávají v kroji a pro mládence připraví pohoštění. Protože některé z nich jsou i ze čtyř kilometrů vzdáleného Uherského Hradiště, objíždění trvá celý den.
Také v Telči pořádá folklorní soubor Podjavořičan na Velikonoční pondělí jízdu městem. Od sedmi ráno chlapci v krojích obcházejí tanečnice ze souboru, vyplatí je pomlázkami a dostanou kraslice a výslužku. Dívky se k nim přidávají a skupina se postupně rozrůstá. Musí však být hezké počasí, protože v dešti se obávají o kroje. V poledne se pak všichni sejdou na náměstí.
Na přestupný rok bývalo na Horácku zvykem „dívčí právo“. I dnes tady potkáte na voze taženém koňmi děvčata v krojích s opentlenými vařečkami. „Musíte si ovšem počkat na rok 2012,“ usmívá se Jana Kuklová z Podjavořičanu.

(Zdroj:http://in.ihned.cz/c1-36658650-jak-prezivaji-ceske-velikonoce, 8.4.2009)

nahoru

 

V Lukavci se loučili se zimou a přivítali jaro (29.3.2009)

Fulnek-Lukavec - Dva týdny před Velikonoční nedělí se podle starých tradic vynáší smrt ze vsi. Slavnostní průvod prochází vesnicí s panáky Mařeny a Mařáka, které nakonec spálí. Průvod tak vymění ztvárněnou smrt za mladé, ozdobené stromky, symbolizující nový začátek, jaro a pronesou je vesnicí nazpátek.

V Lukavci vynášeli smrt po dlouhé přestávce. Několik let byl tento zvyk téměř zapomenut a díky fulneckým organizacím a přičinení místních se znovu hlásí o slovo. „Naposledy chodili v roce 2003 skauti, ale od té doby až do dneška to jako by usnulo,“ potvrdil organizátor akce ze strany Lukavce Václav David. Účast na průvodu byla menší než v minulosti. Částečně to zavinilo deštivé počasí, které celou neděli panovalo. Průvod posílilo zejména na duchu občanské sdružení Comenius Fulnek v rámci projektu EDU & ART, lidi pak dodal divadelní spolek při Městském kulturním centru ve Fulneku. „Jako dítě si pamatuji tu úžasnou atmosféru, která tady byla vždy kolem velikonoc. Takže na mě dýchla taková ta nostalgie, spojila jsem se s panem Davidem a pokoušíme se tu tradici vynášení smrti v Lukavci obnovit,“ vysvětlila místopředsedkyně sdružení Pavlína Vráblová. Ta také zajišťovala malé pohoštění v podobě napečených buchet a čaje s tajemnou příměsí čehosi, co rozzářilo oči všem, kdo okusili nápoj.

Průvodu se zúčastnil i divadelní spolek, který v současnosti nacvičuje v prostorách kulturního střediska svou premiéru. „Comenius se snaží podporovat kulturní dění ve Fulneku a divadelní spolek tu kulturu podporuje svým způsobem také. Tudíž jsme spojili síly a byla z toho nedělní zábava,“ přiblížila vedoucí ochotníků Markéta Justová, jež se průvodu taktéž zúčastnila. Nálada skupiny vzdorovala všem rozmarům počasí, a ačkoli se deštníků v průvodu krutě nedostávalo, nenahlodalo to odhodlání fulneckých a lukaveckých občanů obnovit tradici vynášení smrti. „Pokud ta nedělní akce vzbudila zájem u lidí, tak nevidím důvod, proč by se neměla konat i příští rok. Všechno je to o tom, jestli budou lidé chtít,“ uzavřel David.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/v-lukavci-se-loucili-se-zimou-a-privit20090330.html,Veronika Růčková, 31.3.2009, 10:12)

nahoru

 

Mařenu a Mařáka vynesli v Lukavci u Fulneku na Novojičínsku

LUKAVEC / 18:05, 29. 03. 2009

Smrt, neboli v této části Slezska Mařenu a Mařáka, vynesli v Lukavci u Fulneku na Novojičínsku na Smrtnou neděli. Udržujeme staré jarní obyčeje až po jízdu v osení za dva týdny, řekl agentuře Mediafax organizátor, lukavecký kostelník, hrobník a fulnecký zastupitel Václav David (KDU-ČSL).

"Jde o starodávný slezský zvyk, který už naši praprapředkové, dědové a babičky udržovali a který se v některých částech Slezska žije dodnes. Zimy byly tenkrát dlouhé a mrazivé se spoustou sněhu, a proto vesničané s radostí vítali jaro. V týdnu před Smrtnou nedělí se již v hloučcích šuškalo a domlouvalo. Také se slídilo po dvorech, špehovalo přes vrata, kdeže se strojí Mařena a Mařák."

"To bylo radosti, když se podařilo vypátrat, kde se maškary strojí. Na Smrtnou neděli, týden před Květnou a 14 dnů před velikonoční nedělí, odpoledne byla v místním kostele modlitba křížové cesty. Děti se už nemohly dočkat konce a utíkaly z kopce honem pro maškary. Stařenky ještě za nimi volaly: 'Ni abystě nám s tu Mařenu a Mařákem utěkli, počkajtě na nás, vy draci!' Než stařenky se stařečky sešli od kostela do dědiny, synci už s Mařákem šli na námluvy k Mařeně, čili na místo, kde se Mařena strojí."

"Když přišli synci s Mařákem, voláním přinutili děvčata, aby vyšla s Mařenou před vrata, kde za jásotu si ti dva dali pusu a šli na dolní konec. Na prostranství před domem č. 5, došlo k seskupení, synci s Mařákem, děvčata s Mařenou, a vyšlo se přes vesnici s řádným pokřikem na horní konec. Synci se snažili překřičet děvčata, a to pak byla pořádná vřava. Synci volali Mařáku, Mařáku, dej do fajfky tabáku a z fajfky do šátku. Děvčata halekala Mařeno, Mařeno krásná, kde jsi husy pásla, pod kopečkem mravenečku, tam jsem se napásla," vyprávěl David.

Asi padesát ze čtyř set obyvatel Lukavce po šesti letech se rozdělilo na synky a děvčata, i když byli mezi nimi dospělí. Když donesli na konec Lukavce Mařenu a Mařáka, odstrojili je, šaty schovali na příště a slámu spálili, vzali dva smrčky a nazdobili je. Pak je odnesli opačným směrem na místo odkud vyšli za zpěvu: "Smrt jsme odnesli, máj jsme přinesli, svatý Jiří vstává, zemi odmykává, aby tráva rostla, travička zelená, růžička červená a fiala modrá."

Autor: Zdeněk Figura

(Zdroj:http://www.mediafax.cz/regiony/2844474-Marenu-a-Maraka-vynesli-v-Lukavci-u-Fulneku-na-Novojicinsku,Zdeněk Figura)

nahoru

 

Končiny v Lukavci vyvrcholily pochováváním basy

Fulnek-Lukavec – Kulturní dům v Lukavci, místní části Fulneku, se stal dějištěm smutečního obřadu pochování basy. Ceremoniálu se zúčastnily plačky, farář i basista.

V sobotu od rána probíhaly v Lukavci oslavy Masopustu. Průvod prošel celou vesnicí, přičemž pozýval na zábavný večer, který měl vyústit v slavnostní pochování basy v místním kulturním domě. Ačkoli bylo osazenstvo průvodu vesměs mladšího věku, tradice pochovávání basy má v Lukavci hluboké kořeny.

Samotnému pietnímu aktu předcházely dlouhé přípravy. Ještě půl hodiny předem se sešli všichni aktéři průvodu v uzavřeném salonku, aby doladili poslední detaily a také, aby se převlékli do svých hábitů. Plačky měly v tomto ohledu výhodu, postačily jim černé kalhoty a bílá košile. Zadní voj plaček totiž tvořili pouze muži. Ostatní pánské osazenstvo se do pár minut přeměnilo na, v některých případech, křehké jeptišky s mokrými kapesníčky a jindy zase v úctyhodné faráře a kostelníky. Hlavní aktér průvodu však čekal na svou příležitost u zdi. „Nejdůležitější je basa. Je to sice jen atrapa, měli jsme i originál, který jsme však půjčili a oni nám ji prošustrovali, tak chodíme s atrapou,“ posteskl si starosta místních dobrovolných hasičů z Lukavce a také hlavní organizátor Vítězslav Sokol. „Za basou jde ještě basista. To je ten, co na tu basu hrál, a my ho potrestáme za to, že nás celý rok tahal do hospody a vůbec za všechny naše prohřešky. Má úkol, že musí obejít sál s měšcem a se zvonečkem na tyči, a do toho vybírá peníze od hostů,“ doplnil Sokol.

V průvodu šel také farář, v podání samotného Sokola, kněz s křížem, čili se smetákem, na kterém byla upevněna kořalka, smuteční řečník, kropič, kněz s kadidlem a nosič Basokroniky, kam se zapisují veškeré prohřešky za onen rok na vsi. „Jsou to takové výtahy z toho, co se ve vesnici vůbec dělo. Zpívá se přitom písnička na melodii Na Šumavěvje dolina, čili Lukavec to je krásná ves. Loni se zpívalo, že vodovod není, teď to bude: letos už se blýsklo na časy voda z Harty už je ve vsi,“ objasnil Sokol.

Průvod několikrát obešel sál, až se nakonec uskupil do předem připravených pozic. Farář přečetl obvinění basistovi, který za trest chodil s koulí na noze a vybíral od návštěvníků peníze. Plačky několikrát tak hlasitě zasténaly smutkem nad basou, až skoro nebylo slyšet faráře jak předčítá z Basokroniky. Smuteční řečník poté pronesl několik vět na rozloučenou. Farář ještě několikrát pokropil basu štětkou na WC a několikrát ji obkouřil kadidlem. Basa byla řádně pochována a doba půstu tedy mohla začít.

Zdroj:Věra Růčková, http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/basu-pochovavali-take-v-lukavci20090222.html)

nahoru

 

Masopustní průvod z Lukavce projde skanzenem

Fulnek-Lukavec, Rožnov pod Radhoštěm - Generálku před samotným masopustním veselením si budou moci vyzkoušet členové masopustního průvodu z Lukavce, místní části Fulneku. Představí se ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Lukavečtí se stanou součástí tradičního masopustu, který se uskuteční v Dřevěném městečku ve Valašské muzeu v Rožnově pod Radhoštěm v sobotu 14. února. Ve dvě hodiny odpoledne začne dědinu obcházet masopustní průvod a návštěvníci budou moci porovnat, jak kde tato tradice vypadá. V průvodech totiž vystoupí místní soubor Rožnov, seskupení Malá Bečvanka, slovenská fašanková skupina z Fačkova a medvědář s medvědem a doprovodem z Lukavce. „Je nás sedmnáct, počítám, že nás půjde kolem dvaceti,“upřesnil Aleš Ohnheiser, vedoucí osadního výboru v Lukavci.

Valašské muzeum Lukavecké oslovilo už loni, ale tehdy to bylo moc narychlo, letos už slovo dalo slovo.

Jedním z důvodů proč Valašské muzeum oslovilo právě Lukavec, je dlouhotrvající tradice. Pamětníci hovoří již op šesti desetiletích, po které se v Lukavci každoročně končinový průvod koná. Například Jiří Pavera z Lukavce šel loni poosmnácté, podruhé jako ženich. Miroslav Ohnheiser se loni představil v roli nevěsty posedmé a Antonín Sokol šel coby medvěd snad již podvacáté. „Kdysi jsem chodíval v kožichu, ve kterém dělníci z místního pivovaru rozváželi pivo, a k němu měli vyrobenou hlavu. Časem se to ale zničilo, a tak jsme asi před asi patnácti roky vyrobili novou masku,“ vzpomínal loni v průvodu Sokol, jenž už chtěl v padesáti letech skončit, ale prý jej přemluvili do šedesátky, takže se dá předpokládat, že se jako medvěd představí i Valachům v Rožnově pod Radhoštěm. „Tam to budeme mít jako takovou generálku na naše Končiny, které máme týden potom. Klasicky půjde po obci průvod, novinkou bude, že večer na pochovávání basy, zahraje asi po třiceti letech opět lukavecká skupina,“ uzavřel Ohnheiser.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/masopustni-pruvod-z-lukavce-pro20090211.html)

nahoru

 

Masopust ve skanzenu

Na sobotu 14. února 2009 připravuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm pro své návštěvníky již tradiční masopustní program spojený s XII. ročníkem soutěže mistrů řeznického řemesla "O nejlepší valašskou klobásku" a s II. ročníkem soutěže "O nejlepší valašskou tlačenku". Od 9.00 hodin bude vyhrávat v areálu Dřevěného městečka, provoněném zabijačkovými dobrotami, koblihami, božími milostmi či zhřívanicí, kapela Malá Bečvanka. Po slavnostním zahájení soutěže v 10.00 hodin ožije městečko starými masopustními maskami, písněmi, tanci a lidovými obyčeji. Lidovou obchůzkovou hru o sv. Dorotě zahrají studenti Soukromé zájmové umělecké školy z Valašského Meziříčí v 11.00 a ve 12.30. Dále se v programu představí soubor Radhošť z Rožnova p. R. a fašankové skupiny z Lukavce a slovenského Fačkova. Odpoledne po slavnostním vyhlášení výsledků soutěže ve 13.30 hodin celý program vyvrcholí velkým masopustním rejem všech zúčastněných a závěrečným pochováváním basy. Návštěvníci si budou moci zvolit nejlépe upravený řeznický stánek, čeká je rovněž řeznická tombola.

Program:
od 9.00 hod
pestrá nabídka zabijačkových výrobků a jiných dobrot

v 10.00 hod.
slavnostní zahájení XII. ročníku soutěže "O nejlepší valašskou klobásku",
a II. ročníku soutěže "O nejlepší valašskou tlačenku"

v 11.00 hod.
lidová hra o sv. Dorotě v podání Soukromé ZUŠ z Valašského Meziříčí

v 11.30 hod.
masopustní obchůzky souboru Radhošť a fašankové skupiny z Fačkova

ve 12.30 hod.
lidová hra o sv. Dorotě v podání Soukromé ZUŠ z Valašského Meziříčí

ve 13.30 hod.
vyhlášení výsledků soutěže "O nejlepší valašskou klobásku"
a "O nejlepší valašskou tlačenku"

od 14.00 hod.
obchůzky masopustního průvodu
účinkují: soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm, fašankové skupiny z Lukavce
a ze slovenského Fačkova a Malá Bečvanka

v 15.00 hod.
pochovávání basy se souborem Radhošť


Informace:
Radek Hasalík
odd. programů VMP
hasalik@vmp.cz

(Zdroj:http://www.moravskoslezsky.kraj.cz/akce/ukaz.phtml?id=259541)

nahoru

 

Města se spojila kvůli vodovodu

23. prosince 2008

Generace obyvatel Lukavce, Jílovce a Bravinného trpěly suchem, lidé nyní mají po problému

Fulnek - Lidé z fulneckých místních částí Lukavec a Jílovec, stejně tak i občané Bravinné, místní části Bílovce, si přestanou připadat jako na africké poušti.

Mnoho let se museli spoléhat na své studny, přitom stačilo, aby v létě chvíli nezapršelo, a hned s kanystry museli chodit na náves k cisterně. „Piva je tady určitě více než vody,“ povzdychnul si před dvěma roky obyvatel Lukavce Oldřich Kuděla, když po dvou týdnech bez deště stál nad zcela vyschlou studnou.

Fulnek se proto spojil se sousedním Bílovcem a společně uspěli v žádosti o nezbytné dotace. Včera pak spustili provoz nového vodovodu.

Snaha o zavedení pitné vody byla řadu let marná „Situace v Bravinném mne tížila od nástupu na místo starostky v roce 1998. Bohužel dlouho se nedařilo zařídit dotace a opět se potvrdilo, že mnohem větší šance jsou při spojení více měst,“ potvrdila starostka Bílovce Sylva Kováčiková.

Zatímco ve fulneckých Lukavci a Jílovci scházelo vodovodní potrubí úplně, v Bravinném sice vodovod měli, ale jen málokdy voda splňovala hygienické normy.

Místní vrt funguje od padesátých let minulého století. „Jenže tlak byl slabý, takže stejně byly občas zapotřebí cisterny,“ uvedl Miloslav Kostka z Bravinného. „Voda navíc byla často závadná,“ doplnila starostka.

Když se města spojila, byla přístupnější ministerstva a kývly i Severomoravské vodovody a kanalizace. Na akci v hodnotě necelých 36 milionů korun nakonec poslalo padesát procent částkyministerstvo zemědělství, dalších deset procent přidal krajský úřad.

„To byla velká pomoc, sami bychom vše finančně zřejmě nezvládli,“ podotkl starosta Fulneku Josef Dubec a s bíloveckou kolegyní se shodl, že by obdobné sdružení měst využili i v jiných projektech.

V Bravinném už nový vodovodní přivaděč využívají. „Je to splněný sen mnoha generací občanů Bravinného a osady Nové Dvory,“ těšil se Kostka.

V Lukavci a v Jílovci si lidé musejí za své prostředky zařídit přípojky. „Zájem je veliký, nemám strach, že by lidé vodovod nevyužili,“ řekl starosta Dubec.

Někteří občané se ale obávají, na kolik je přípojky přijdou. Podle vzdáleností od hlavního přivaděče může jít o deset tisíc, ale také prý až o sto tisíc korun. „Snad se ještě s radními domluvíme, jestli by nejvzdálenějším lidem finančně nepomohli. Každopádně se ale všem hodně uleví. Lukavec už nezůstane bez vody!“ radoval se Aleš Ohnheiser.

(Zdroj:JOSEF GABZDYL, http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=300&r=mfsevermorava&c=1109343)

nahoru

 

Okrajové části Bílovce a Fulneku se dočkaly vodovodu

22.12.2008 17:00

Obyvatelé tří obcí u Fulneku a Bílovce dnes dostali dlouho očekávaný vánoční dárek. Do Lukavce, Jílovce a Braviného dnes poprvé teče čistá pitná voda. Doposud byly tyto obce odkázány jen na studny, které jsou ale ve špatném stavu. 

Zprovoznění vodovodu ocenily především obce Bravinné, Lukavec a Jílovec, kde byli lidé odkázáni pouze na cisterny. Je to historicky první vodovod v této oblasti, potvrdil fulnecký starosta Josef Dubec. Ocenil především spolupráci se sousedním Bílovcem, což pomohlo získat státní dotaci.

"Podstatné bylo, že jsme se domluvili. Nový vodovod stál více než 35 miliónů korun. Dnes je to v situaci, kdy čekáme, až kolaudace nabude právní moci. Pak uzavřeme smlouvu o provozování a občané se budou moci napojovat," upřesnil starosta.

Dnešní slavnostní otevření vodovodu přivítal i Aleš Ohnheiser z Lukavce, který patřil k nejhlasitějším bojovníkům za kvalitní pitnou vodu. "Doufám, že letošní rok byl posledním, kdy jsme byli bez vody. Na jaře je třeba ještě udělat přípojky. Otázka je, co dál s tím město udělá, jestli na ně nějak přispěje," řekl.

(Zdroj:Martin Knitl, http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/529487)

nahoru

 

Mikuláše s čertem sestřelili hasiči v Lukavci

Lukavec - Jednatřicet družstev dobrovolných hasičů na jednom místě. Tak to vypadalo v sobotu v Lukavci u Fulneku. Mikuláš s čertem neměli u hasičů žádnou šanci.

Hřiště v Lukavci se v sobotu proměnilo na dějiště třináctého ročníku Mikulášské soutěže sborů dobrovolných hasičů. Původní myšlenka k tomuto klání byla přímo ze života. „Soutěž vznikla na popud toho, že na Barborku před čtrnácti lety tady doopravdy hořela budova. Tehdy bylo dvacet centimetrů sněhu, takže na připomenutí toho, že hoří i v zimě jsme začali dělat tuto soutěž,“ prozradil původ turnaje starosta dobrovolných hasičů v Lukavci Vítězslav Sokol.

Že nejde o soutěž ledajakou, naznačuje hned několik skutečností. „Družstvo si připraví na základně své nářadí a mají za úkol zdolat terče v určité vzdálenosti. Máme ale takovou raritu, že se nevybíhá od startovní čáry, ale z budovy,“ uvedl Sokol. „Navíc to mají hasiči ztížené tím, že nejdříve musí trefit dva malé terčíky, to je Mikuláš a čert, a až potom trefují elektronicky měřený terč,“ doplnil Sokol další zvláštnost lukaveckého klání.

Na letošní ročník soutěže zamířilo celkem jednatřicet družstev z širého okolí, přičemž pět z nich byla ryze ženská. „Družstva k nám jezdí rády, protože je to vlastně takové ukončení celé jejich sezony,“ pochvaloval si Sokol. A ani na počasí si stěžovat nemohl. „Počasíčko letos typicky zimní není, ale to je pro nás výhodné. Nemáme bláto pod nohama. Zato před třemi lety bylo na tomhle hřišti dvacet centimetrů sněhu,“ zavzpomínal hasičský starosta Sokol na uplynulé ročníky. „Jednou k nám přijeli hoši z hasičské školy z Frýdku Místku a dokonce provedli útok v plavkách, když bylo minus patnáct stupňů,“ dodal.

Celá Mikulášská soutěž se nesla v pohodové a uvolněné náladě. Tu nezkazil ani fakt, že domácí lukavečtí hasiči si na stupínky vítězů nestoupli, protože skončili pátí. První místo v kategorii mužů patřilo družstvu z Fryčovic, druhé obsadil Hájov a třetí Luboměř. Nejrychlejší ženy byly z Hájova, hned za nimi následoval Tísek a dámy ze Studénky skončily třetí.


(Zdroj: Deník Novojičínska, http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/mikulase-s-certem-sestrelili-hasici-v20081208.html)

nahoru

 

Setkání Lukavců

Volební obvod č. 67 – Nový Jičín
senátor Milan Bureš
Po povodních, které zasáhly naši zemi koncem 90. let, se navzájem sblížily stejně postižené obce, nacházející se v různých koutech naší vlasti. Vedle problémů s velkou vodou je spojuje také jejich jméno: Lukavec. Výměna zkušeností a společné problémy vyústily v několik setkání. První setkání občanů Lukavců se konalo v roce 2003 v Lukavci u Lovosic, následovalo v roce 2004 setkání v Lukavci u Pacova a letos se obce sešly 25. června v Lukavci u Fulneku. Na setkání se na Moravě připravovali všichni: již dlouho před termínem setkání se v Lukavci uklízelo, sportovci opravovali lavičky a stoly na hřišti, myslivci opatřili svoji chatu novým nátěrem a ani hasiči nezůstali s úklidem pozadu. Každý si upravil okolí svého domu, místní mládež natřela oplocení zahrádky u pošty. Pořadatelé zatím sestavovali program setkání a vymýšleli různá překvapení. Prvních 64 hostů v čele s paní starostkou Kazdovou přijelo z Lukavce u Hořic. Na hřišti vyhrává Fulnecká kapela a disco pana Černého, k prohlídce a projížďce jsou připraveni autoveteráni pod dohledem pana Bedřicha Johna, všude voní koláčky a uzené klobásy. Z Lukavce u Pacova doráží  starosta Kubec se svými  34 spoluobčany, z Lukavce u Lovosic starosta Hlaváček a dalších 54 hostů. Atraktivnost setkání jistě potvrzuje i to, že z nejmenšího Lukavce u Hořic přijela celá jedna třetina obyvatel. Slavnostního zahájení se zúčastnil vedle jiných i senátor Milan Bureš. V programu vystupují postupně členové tanečního kroužku z Fulneku, děti MŠ Lukavec a místní mládež pod vedením pana Václava Davida. Hraje se fotbalový turnaj, soutěží hasiči, je možno si prohlédnout automobilové veterány, poslechnout minirecitál vítězky celostátního kola ve hře na akordeon Anežky Gebauerové z Lukavce u Fulneku nebo obdivovat požární zásah se stříkačkou z roku 1908. Vyvrcholením dne byla soutěž „O nejsilnější Lukavec“, kde se za mohutného povzbuzování soutěžilo v přetahování lanem. Jak dopadly jednotlivé soutěže, není důležité. Podstatné je, že se dále prohloubily přátelské vztahy mezi „lukavčáky“. Setkání skončilo slibem, že za rok se setkání uskuteční opět, tentokrát v Lukavci u Hořic.

(Zdroj: Časopis Senát 4/2005, http://www.senat.cz/cgi-bin/sqw1250.cgi/new/web/casopis.sqw?CID=605)

nahoru

 

Jezdci vyrazí okolo osení

21.03.2008  

Fulnek-Lukavec - Včera večer, na zelený čtvrtek, se u kostela v Lukavci letos poprvé ozvalo známé klapotání. To místní kluci s dřevěnými klapotkami třikrát za zpěvu písně obcházeli kříž u kostela a pak si to vykračovali obcí. Podle staré tradice tak nahrazovali kostelní zvony, které - jak říká pověst - ve čtvrtek po mši odletěly do Říma. Ranní, polední, večerní a dnes, na Velký pátek, i odpolední klapotání zaslechnou lidé v Lukavci až do Velikonoční neděle. Není však jedinou starou tradicí, kterou místní obyvatelé stále udržují.

Unikátním zvykem, který dnes kromě Lukaveckých provádějí v obměněné podobě už jen Lužičtí Srbové, je takzvané rajtování neboli jízda okolo osení. Připadá na Velikonoční neděli. Od kostela ve 13 hodin vyjíždí průvod slavnostně oděných jezdců - mužů na koních. "Jede se přes pole nad vesnicí a pak se objíždí horní konec obce. Dále se zamíří přes louky do osady Nové Dvory," popisuje Václav David, který se jízdy účastní už rekordních devětatřicet let. Lidé ho spatří v čele průvodu s křížem v roli takzvaného Kreutzvatera - Křížového otce. Obyvatelé domů, u nichž se skupina jezdců doplněných muzikanty zastaví, uctívají kříž políbením.

"Kde je u statku velký dvůr a otevřou se vrata, vjednou jezdci dovnitř a udělají kolo po dvoře," popisuje David. Jízdu okolo osení pravidelně absolvuje už od roku 1967, účast vynechal za tu dobu dle svých slov jen dvakrát. "Poprvé jsme nejeli, protožte napadlo půl metru sněhu. Tehdy ještě jezdily dvě skupiny - ráno jen ženatí, odpoledne jen svobodní. A tak zatímco svobodní odpoledne vyrazili, my ženatí jsme tehdy zůstali doma. Podruhé jsem neměl koně," vzpomíná Václav David. Má šest dětí, čtyři dcery a dva syny, kteří se také jízdy účastní.

Přípravy ke slavnosti zaberou podle Davida zhruba tři týdny. Většinu koní, kteří jedou v průvodu, letos jich bude něco přes dvacet, si pořadatelé půjčují z okolních obcí, z Lukavce pochází jen jeden. "V sobotu večer je třeba naleštit boty a sedla, vyšňořit koně mašlemi. V neděli o půl jedenácté dopoledne je mše svatá a brzy potom se už vyráží," popisuje dění před jízdou Václav David. "Za těch devětatřicet let, co jezdím, se staly různé věci. Jednou si jeden kůň lehl a my jsme si mysleli, že je po něm. Říkali jsme klukovi, co na něm seděl: Kopni ho do slabin. On to udělal, kůň heknul, vstal a jel dál. Kluk se pak ale chování koně bál, a když ho vracel do Bílovce, šel radši celou cestu pěšky," líčí se smíchem David a připomíná, že celá slavnost končů v lukaveckém kostele svatého Jana Křtitele svátostným požehnáním a průvodem jezdců a věřících okolo kostela. Jízda okolo osení je zcela ojedinělý zvyk, který u nás nemá obdoby. Etnografka Ostravského muzea Markéta Palowská připomíná i další z velikonočních obyčejů, kterých je celá řada. "Na Velký pátek ráno se lidé chodili mýt do potoka - věřili, že voda je posvěcená." V den vzkříšení Krista, o Bílé sobotě, si zase lidé odnášeli polínka z posvěceného ohně před kostelem a zapalovali jimi doma v kamnech.

(Zdroj: DNES, 21. března 2008, Markéta Radová)

nahoru

 

V Lukavci chodí průvod od nepaměti

úterý 5. února 2008  

Fulnek-Lukavec (ipa) - Zhruba čtyři desítky různých postaviček obcházely v sobotu 2. února odpoledne Lukavec, místní část Fulneku. Začal masopust.

Tak jako v každém masopustním průvodu, i v tom v Lukavci kráčel v čele medvědář s medvědem. Antonín Sokol ho dělá asi dvacet "Slíbil jsem starostovi, že to do padesátky dotáhnu, ten mě teď přemlouvá, abych to vydržel do šedesáti. Tak nad tím budu přemýšlet," prozradil Sokol. Kdysi chodíval v kožichu, ve kterém dělníci z místního pivovaru rozváželi pivo, a k němu měli vyrobenou hlavu. "Časem se to ale zničilo, a tak jsme asi před patnácti roky vyrobili tuto masku," vzpomínal Sokol, jen si masopustního veselí užíval. Jen to poměrné teplé počasí mu vadilo. "Počasí, jaké je dnes, je pro medvěda nejhorší. Když se musí hýbat, tak se mu začne přehřívat kožich. Nejlepší počasí pro medvěda je tak mínus patnáct," poznamenal.

Mezi pamětníky patřil i ženich s nevěstou. Miroslav Ohnheiser kráčel v bílých svátečních šatech již posedné. "Ne že bych si na chození v ženských šatech potrpěl, ale někdo to dělat musí," řekl a dodal, že rozumově jej ženská podoba nijak neovlivňuje. Jeho parnter Jiří Pavera šel jako ženich teprve podruhé, ale v průvodu šel už poosmnácté. "Pro ženicha je to asi nejnáročnější. Člověk chodí v čele, musí vejít do každé chalupy kvůli pozvání na večerní pochovávání basy. A proto taky by měl zůstat nejdéle střízlivý," popsal úskalí své role Jiří Pavera.

Masopustní průvod v Lukavci má dlouhodobou tradici. Jeho asi nejstarší účastník Václav David řekl, že jej pamatuje asi osmapadesát let. "Kdysi to dělávali sokoli, pak hasiči, teď občanský aktiv. Někdy je nás méně, jindy více. Letos je to navíc hodně omlazené, což je dobře," pochvaloval si David. Dlouhou tradici masopustního průvodu potvrdila i Arnoštka Šimečková, která se přivdala do obce v padesátém roce. "Tenkrát se ale ještě chodilo jenom s harmonikou," uzavřela s tím, že je dobře, že tato lidová tradice v obci přetrvávání.

(Zdroj: Týdeník okresu Nový Jičín, Region, č. 6, úterý 5.2.2008 )

nahoru

 

Na webu lze hrát lukavecké puzzle

29.11.2007 9:07  

Fulnek_Lukavec: Další zpestření lukaveckého webu mohou najít jeho návštěvníci. Tentokrát pro ně webmaster nachystal Puzzle - maraton. Každý si může vyzkoušet skládání dílků, z nichž postupně vznikne obrázek scenerie Lukavce, místní části Fulneku. Skládání má více úrovní, od nejsnazší po náročné.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/kratce/kratce_region/164769.html)

nahoru

 

V Lukavci proběhla tradiční jízda kolem osení

23.03.2008  

V Lukavci na Novojičínsku zvěstovalo tuto neděli 23 jezdců na koních vzkříšení Ježíše Krista. Tradiční jízda kolem osení je starodávným zvykem, křesťané v Lukavci jej udržují po staletí jako jediní v Česku. Muži v černých oblecích objížděli na koních ozdobených pentlemi obce, ve kterých lidem žehnali a přáli velkou úrodu. Pro mnohé má tento křesťanský zvyk duchovní hodnotu, řekl organizátor slavnosti Václav David. Jízda kolem osení byla podle něho původně německou tradicí, dnes ji udržují jen v Lukavci a Lužičtí Srbové v Německu. Na slavnost se přijely podívat desítky lidí.

(Zdroj:http://www.radio.cz/cz/zpravy/102243l)

nahoru

 

V Lukavci chodí průvod od nepaměti

Fulnek-Lukavec (ipa) - Zhruba čtyři desítky různých postaviček obcházely v sobotu 2. února odpoledne Lukavec, místní část Fulneku. Začal masopust.

Tak jako v každém masopustním průvodu, i v tom v Lukavci kráčel v čele medvědář s medvědem. Antonín Sokol ho dělá asi dvacet "Slíbil jsem starostovi, že to do padesátky dotáhnu, a ten mě teď přemlouvá, abych to vydržel do šedesáti. Tak nad tím budu přemýšlet," prozradil Sokol. Kdysi chodíval v kožichu, ve kterém dělníci z místního pivovaru rozváželi pivo, a k němu měli vyrobenou hlavu. "Časem se tao ale zničilo, a tak jsme asi před patnácti roky vyrobili tuto masku," vzpomínal Sokol, jenž si masopustního veselí užíval. Jen to pomrné teplé počasí mu vadilo. "Počasí, jaké je dnes, je pro medvěda nejhorší. Když se musí hýbat, tak se mu začne přehřívat kožich. Nejlepší počasí pro medvěda je tak mínus patnáct," poznamenal.

Mezi pamětníky aptřili i ženich s nevěstou. Miroslav Ohnheiser kráčel v bílých svátečních šatech již posedné. "Ne že bych si na chození v ženských šatech potrpěl, ale někdo to dělt musí," řekl a dodal, že rozumově jej ženská podoba nijak neovlivňuje. Jeho partner Jiří Pavera šel jako ženich teprve podruhé, ale v průvodu šel už poosmnácté. "Pro ženicha je to asi nejnáročnější. Člověk chodí v čele, musí vejít do každé chalupy kvůli pozvání na večerní pochování basy. A proto taky by měl zůstat nejdéle střízlivý," popsal úskalí své role Jiří Pavera.

Masopustní průvod v Lukavci má dlouhodobou tradici. Jeho asi nejstarší účastník Václav David řekl, že jej pamatuje asi osapadesát let. "Kdysi to dělávali sokoli, pak hasiči, teď občanský aktiv. Někdy je nás méně, jindy více. Letos je to navíc hodně omlazené, což je dobře," pochvaloval si David. Dlouhou tradici masopustního průvodu povtrdila i Arnoštka Šimečková, která se přivdala do obce v padesátém roce. "Tenkrát se ale ještě chodilo jenom s harmonikou," uzavřela se tím, e je dobře, že tato lidová tradice v obci přetrvává.

(Zdroj: týdeník okresu Nový Jičín, Region, úterý 5.2.2008, ročník 17, číslo 6)

nahoru

 

Na webu lze hrát lukavecké puzzle

29.11.2007 9:07  

Fulnek_Lukavec: Další zpestření lukaveckého webu mohou najít jeho návštěvníci. Tentokrát pro ně webmaster nachystal Puzzle - maraton. Každý si může vyzkoušet skládání dílků, z nichž postupně vznikne obrázek scenerie Lukavce, místní části Fulneku. Skládání má více úrovní, od nejsnazší po náročné.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/kratce/kratce_region/164769.html)

nahoru

 

Lidé v Lukavci se zlobili na vedení města kvůli zrušení školky

FULNEK-LUKAVEC - Nedávné zrušení mateřské školy v Lukavci, místní části Fulneku, stále trápí tamní obyvatele a ti to také dali rázně najevo vedení Fulneku při veřejné schůzi.
Setkání obyvatel Lukavce se uskutečnilo ve středu 3. října v sále tamního hostince. A bylo plno. Místní se se svými problémy dostali na řadu asi po hodině, kdy jim dal starosta Fulneku Josef Dubec prostor. Podle očekávání se hovořilo i o školce, kterou město zavřelo ke 30. červnu. „Dokážeme pochopit, že jste školku zavřeli, proto, že byla zchátralá, ale co bude teď? Čekáme, že v Lukavci dětí přibude,“ ozvala se jedna z místních žen.

Starosta uvedl, že v době, kdy město školku uazvřelo, byla ve špatném stavu a dětí bylo málo. „Taková jsou pravidla. Pokud ten počet dětí na jednu učitelku není takový, jaký má být, kraj nedá peníze na její mzdu,“ vysvětlil Dubec, ale zároveň přiznal, že slyšel, že by se v Lukavci mělo narodit zanedlouho více dětí.

„Proč ale může fungovat školka ve Stachovicích, kam chodí jen sedm dětí?“ tázal se mladší muž, jenž kritizoval také četnost autobusů, které mají k dispozici rodiče, jež nyní musí děti vozit do školky ve Fulneku. Dubec odvětil, že připomínky k dopravní obslužnosti musí obyvatelé sdělit úředníkům na radnici. Město se pak pokusí dohodnout s dopravcem o úpravách jízdního řádu, ke stachovické školce se ale nevyjádřil.

Občané na veřejné schůzi

„K tomu očekávanému zvýšení počtu dětí u vás mohu říci to, co jsem slíbil již dříve. Školku v Lukavci můžeme znovu otevřít a opravdu mi jako vhodné místo připadá budova na hřišti,“ sdělil Dubec a dodal, že objekt by se zřejmě musel zvednout o jedno patro, ale prostředí by pro školku bylo určitě vyhovující.

Lukavecká školka vznikla v roce 1937. Byla v úzkém sousedství s bývalým pivovarem. Podle radnice byla v poslední době špatná po stavební stránce, v obci je navíc velký problém s vodou, který se školky rovněž dotýkal. V příštím roce by měl být v obci vodovod, který město buduje společně s Bílovcem pro Bravinné, Jílovec a právě Lukavec.

Ivan Pavelek  
E-mail na autora článku: jmeno.prijmeni@denik.cz
(jmeno.prijmeni = jméno a příjmení autora článku)
Pokud je článek psán pod zkratkou,
použijte e-mail:
redakce.internet@denik.cz

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lukavec_skolka20071004.html, 5.10.2007, 7:20)

nahoru


Lidé z Lukavce u Fulneku jsou bez vody


Radnice ve Fulneku a Bílovci čekají na státní dotaci, která by měla vyřešit kritickou situaci s pitnou vodou. Ve třech místních částech mají lidé vážné problémy a v Lukavci jsou bez vody úplně. Do měsíce by mělo být jasno, jestli stát postiženým lidem pomůže. 

Ani litr vody. Jen tříkubíková cisterna, kterou vodárny každé dva dny vyměňují. To je fulnecká část Lukavec, kde lidé prosí o pomoc už delší dobu. "To máte nádobí, praní, ale nejhorší je koupání," stěžuje si jedna z obyvatelek.

Starosta Josef Dubec si vůbec nepřipouští, že by stát dotaci na nový vodovod neschválil. "Že se tady jedná o lidi ze tří obcí, bude snad dostatečný argument i pro pracovníky ministerstva zemědělství, abychom uspěli."

A je to na dobré cestě. Potvrdila to starostka sousedního Bílovce Sylva Kovačíková. Vodovod za zhruba 35 miliónů korun je společným dílem obou měst. "Příslib je takový, že je podpořen všemi kompetentními orgány. To znamená, že kraj to doporučil k financování, ministerstvo zemědělství tu žádost zaevidovalo. Teď je jen otázka, jakým procentem investici dotace podpoří," říká Kováčiková.

Starostka doufá, že procento nebude malé, protože v opačném případě by se dostaly městské rozpočty do těžké situace. Ale vodovod určitě bude. Zřejmě ještě letos pro část obyvatel a příští rok i pro zbytek.

Lukavec je jedinou obcí nebo částí obce, do které vodárny kvůli suchu pravidelně vozí cisterny. Jedna přijde městskou kasu na dva tisíce korun.

(Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/371822, 16. srpna 2007, 10:58, Martin Knitl)

nahoru


Fulnek-Lukavec: Další kvíz se týká Fulneku


Fulnek - Lukavec - Webové stránky Lukavce, místní části Fulneku, nabízejí pořád něco zajímavého. Nyní je to například kvíz na téma Mezi Fulnekem a Lukavcem. Návštěvníci stránek tak mohou odpovědět na deset otázek týkajících se vztahu obce a Fulneku. Například kolik stojí jízdenka autobusu pro dospělého z Lukavce do Fulneku, kolik autobusů během pracovníhio dne jede z Lukavce do Fulneku, kolik je to kilometrů mezi oběma místy či proč se v zimě silnice v Lukavci nesolí. Za správné odpovědi není žádná odměna, ale člověk se aspoň pobaví a poučí.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/kratce/kratce_region/78676.html, 28. července 2007, 8:52)

nahoru


Ve studnách došla voda

Některé suchem vyprahlé obce už zásobují cisterny, klesají hladiny přehrad

"Už řadu týdnů z oblohy nespadla ani kapka deště.
Dovídáme se, že v okolí prší, ale nás to vždy mine."
obyvatelka Lukavce Anna Seligová


Lukavec - Takové sucho nebylo pětačtyřicet let. V některých oblastech už nyní odhadují veliké ztráty na úrodě, v některých obcích dochází ve studních voda. Sucho sužuje většinu krajů České republiky, nevyjímaje Moravskoslezský kraj. Některé potoky a řeky vysychají nebo v nich teče minimum vody. Místo vody v nich roste bujná vegetace a některé potoky doslova zarůstají. Nejinak je tomu například v dnes téměř nehybném potoku protékajícím obcí Lukavec na Novojičínsku. "Už tady řadu týdnů z oblohy nespadla ani kapka deště. Dovídáme se, že v okolí prší, ale nás to vždy mine," říká Anna Seligová, která v obci žije od narození, ale podobné sucho nepamatuje. Přestože má ze svého domu spuštěné čerpadlo do potoka, načerpanou vodu lze použít jen na splachování. Pro pitnou vodu chodí k cisterně, která stojí už zhruba týden blízko místní restaurace a prodejny. Nebo čeká, až nateče přijatelné množství vody do téměř prázdné studny u domu. Anna Seligová stejně jako další obyvatelé obcí kolem Fulneku, k nimž patří i Lukavec, dnes neplýtvají vodou. Neperou a tolik nevaří. Vopačném případě by byli nuceni mnohem častěji chodit s nádobami do cisterny nebo čekat, až hasiči přivezou vodu v hasičském voze a studny jim naplní.

Vodohospodáři rovněž musejí šetřit. Nedostetek vody je také v přehradách. Například lidé žijcí u Žermanické přehrady tvrdí, že v těchto parnech za den klesá hladina nádrže o pět centimetrů. Sucho pozorují i obyvatelé měst. "V posledních letech byly sucha a vedra. Před takovými třemi lety bylo takové sucho, že v srpnu už vypadala travnatá plocha našeho sídliště, jako by ji sežehl nějaký požár. Tehdy jsem si říkal, to už je mazec jak na Sahaře. To bylo tenkrát v srpnu. Jenomže letos už je taková tráva na sídlišti teď v červnu! Jsem zvědav, co nás ještě čeká," říká jeden z obyvatel sídliště Ostrava-Fifejdy. Někteří obyvatelé Ostravy si stěžují také na prach, který doprovází sucho.

"U nás staví novou silnici. Pořád tam kopou. Jenomže zem je tak vyprahlá, že se mění na suchý prach a hrozně se tady všude práší. A tím, že se dnes v Ostravě staví všude, se určitě zvýšila prašnost ve městě a zhoršilo životní prostředí," říká obyvatel Varenské ulice v Moravské Ostravě. Města však zatím nedostatkem vody netrpí, na rozdíl od některých obcí v kraji.

Zásobování vodou
Nedostatech dešťových srážek může za pomalé vysychání studní v některých obcích Moravskoslezského kraje. Obyvatelé jsou odkázaní na pitnou vodu dováženou v cisternách.

Sucho: voda mizí před očima

Lukavec - Obyvatelé obcí kolem Fulneku na Novojičínsku vzhlíželi s nadějí ke včerejší obloze. Proboha, ať konečně zaprší. Meteorologové to přece slíbili. Například obyvatelé Lukavce nebo Jílovce už mají horkých, slunných, suchých dnů docela po krk. V posledních šesti týdnech tady totiž ani nekráplo a lidé pozorují, jak jim doslova před očima mizí voda z jejich studní.

V Lukavci už stojí asi týden cisterna s nápisem PITNÁ VODA a v Jílovci hasiči do něktecýh studní už několik týdnů dovážení vodu. A dvojčata, která se narodila před dvěma měsíci mladým manželům Sokolovým, musela kvůli nedostatku vody do města, kde je vodovod. "Syn řekl, že tak to už dál nejde, a jeho žena odjela s dvojčaty ke svým rodičům, kde je vodovod," říká babička dvojčat Marie Sokolová. "U dětí nejde ani tak o vodu na pití, protože jsou to ještě kojenci, ale čistou vodu na praní a koupání," říká žena a popisuje, že v potoku protékajícím kolem domu už není měsíc pořádně voda. "To samé ve studni. Něco sice přiteče, ale vůbec to nedostačuje," říká Marie Sokolová.

Eva Maďová bydlí poblíž místa, kam chodí lidé z obce do odstavené pojízdné cisterny pro vodu. "Mám ve vlastní studni deset centimetrů vody a bojím se spouštět čerpadlo, aby se neucpalo bahnem. "Na splachování záchodu nosím vodu z potoka. V posledních letech je to stále horší. Někdo říká, že je to tím, že se udělaly meliorace na polích a spodní voda rychleji mizí," říká žena s tím, že už loni jí při podobném suchu odešla automatická pračka. "Po praní vypustila vodu a další už nenasála. Ten koš zůstal ve vzduchu a pračka se nějak poškodila. Teď v takových suchách už raději používám starou pračku," říká Eva Maďová, která ukazuje na zahradě suchem slehlé brambory. "Ostatní se ještě jakž takž drží. Modlíme se, aby dnes začalo pršet," říká. A dodává, že cisternu už vodohospodáři dvakrtát za týden, co tu stojí, doplňovali. "Jednou už byla úplně prázdná, nic z ní už nevypustili," říká Eva Maďová.

Anna Seligová má prázdnou studnu a čerpadlem z potoku pouští vodu na zem před studni. "To aby se přefiltrovala," šokuje a ukazuje místo, odkud bere vodu. Potok je bujně zarostlý a čerpací hadice nabírá vodu z jedné "kaluže", kolem které Anna Seligová vybudovala malou hrázku z kamení. Žena popisuje, že její dcera si nosí pitnou vodu ze zaměstnání v pet lahvích. "Pracuje ve Fulneku, takže tam je vodovod. Tady nám ho taky slibují. Snad by se letos měl začít stavět," doufá žena. Obyvatelé shodně popisují trable se suchem: nenastaly letos, trvají už několik let a důsledky sucha se sčítají. Letos navíc nebyl ani sníh.

Blažena Sokolová projíždí kolem na bicyklu. "Ať prší třeba celý měsíc!", přeje si. "Seno už máme pod střechou, tak ať leje," přeje si. Ukazuje na mladou višeň v jedné ze zahrad. "Podívejte, jak usychá, jak jsou ty listy schlíplé. To sucho je děs," uleví si.

V další vsi Jílovec ovlivnilo sucho i včerejší pohřeb. Smuteční hosté se svěřují, že na mytí nádobí po smuteční hostině museli počkat do rána a museli kvůli tomu nanosit v barelech vodu. "A cesta byla dlouhá přes kilometr," říká jedna z účastnic pohřební hostiny. Luboš Štencl ukazuje na svém oploceném pozemku s horkem vysušenou trávou studnu. Ač má celkem třináct metrů, vodu v ní nelze dohlédnout. "Včera mi došla a dnes jsem byl za starostou. Slíbil, že mi hasiči zase zítra vodu přivezou a studni trochu zaplní," říká muž a dodává, že hasiči mu do studny nalijí vždy z cisterny šest a půl kubíků vody. "S tím musím vydržet čtrnáct dnů," říká s tím, že chytá ještě dešťovou vodu. "Ale tady od začátku května nekráplo. Takže ta už došla," krčí rameny.

(Zdroj: Dnes, pátek 22. června 2007, Petr Broulík)

nahoru


K poslednímu zvonění se sešli bývalí žáci i učitelé

Školka v Lukavci u Fulneku letos končí kvůli nedostatku dětí i špatnému stavu budovy


Fulnek - Lukavec - Hodně nostalgický nádech mělo sobotní setkání v mateřské škole v Lukavci, místní části Fulneku. Město se totiž rozhodlo ukončit k 30. červnu její provoz. Důvodem je špatný stav budovy i malý počet dětí v obci.

Setkání bývalých absolventů školky a jejich učitelek zorganizovala Jitka Pavlíková. "Chodila jsem tu do školky a napadlo mě, že když ji chce město zavřít, tak uspořádám toto setkání," uvedla Pavlíková, které se podařilo sehnat kontakty na řadu lidí, kteří měli co dočinění se školkou od roku 1947.

Nechyběla například Věra Brázdová (82 let), která pracovala ve školce od roku 1964 dlouhých třináct let. "Vařila jsem dětem čaj a tak," řekla skromně asi nejstarší účastnice setkání, která kdysi dostala ocenění jako nejlepší školnice. Naopak mezi nejmladší pamětníky patřil třeba Miroslav Ohnheiser. "Bylo to tady dobré, ale dneska je to tady už všechno jinak," poznamenal.

Sešly se desítky bývalých žáků i učitelů, kteří při prohlížení starých fotografií vzpomínali na staré dobré časy. Ty počátkem července skončí. "Tři děti nastupujjí do školy, zůstane jich jen osm, což je málo. Ale chceme ještě o školku v obci bojovat. Za dva roky by tu mělo být dětí dost," nastínil předseda osadního výboru v Lukavci Aleš Ohnheiser.

Současná učitelka Lenka Delfina Živná pracuje ve školce od začátku školního roku. Dojíždí z Vítkova a od července asi bude bez práce. "Začnu si nějakou hledat a přitom chci studovat sociální pedagogiku," prozradila mladá žena.

Podle ní uzavření školky nevadí snad jen dětem. "Většina z nich už se těší do Fulneku. Bude to pro ně zase něco úplně nového," vysvětlila a vydala se s ostatními na hřiště v Lukavci. Tam si dospělí i děti dosyta užili opožděného dětského dne a alespoň na chvíli zapomněli na skutečnost, že končí místo, kde prožili velkou část svého dětství.

(Zdroj: Deník Novojičínsko, úterý 19. června 2007, Ivan Pavelek)

nahoru


Lidé z Lukavce se ptají, kam zmizeli čápi


Fulnek - Lukavec - Mohlo by se zdát, že jde o banalitu, ale obyvatelé Lukavce, místní části Fulneku, trápí, že z obce zmizeli čápi, symbol jara i nového života. O tom, že čápi z Lukavce zmizeli vypovídá i poměrně rozsáhlý materiál na webových stránkách Lukavce. V něm stojí, že Lukavec býval pravidelným letním sídlem čápů, kteří mívali hnízdo na komíně bývalého pivovaru. "Pozdější majitel komín shodil, ale čápi tady přilétali i potom. Postavili jim hnízdo jinde," vzpomínal předseda osadního výboru v Lukavci Jaromír (jeho skutečné jméno je "Aleš" - novinář "ipa" - mylná informace) Ohnheiser. V článku stojí, že čápi žili na jednom ze dvou komínů pivovaru. Ten později majitelé zbourali a hnízdo přemístili na vedlejší komín. V roce 2003 se ale poroučel k zemi i ten.

Lidé sice postavili náhradní hnízda, ale ta vždy z nějakých důvodů nevyhovovala. Posléze našli vhodné místo na sloupu elektrického vedení, ale i to museli v roce 2006 opustit. "Pokud vím, tak naposledy byli čápi na hnízdě v zahradě zhruba v polovině dubna. "Je to konec čápů v Lukavci," ptá se autorka článku na webových stránkách a prosí ty, kteří by o lukavských čápech měli nějaké informace, aby dali vědět.

(Zdroj: Deník Novojičínsko, sobota 9. června 2007, Ivan Pavelek)

nahoru


Dny Velikonoc budou pestré


Lukavec - Mnoho podob může mít pro obyvatele kraje nadcházející velikonoční víkend. Je libo jarmark, výstava, koncert nebo raději turistický výšlap? V Lukavci, části Fulneku, o Vekonoční neděli už od středověku udržují unikátní tradici, nazývají ji Jezdci okolo osení.

Na objížďku vesnicí se v ten den vydá početná skupina svobodných i ženatých mužů na koních. Vůdce skupiny zvaný "krojcfotr" podává lidem před vchody jejich domů k uctění kříž. Vyrazíme ve 13 hodin od kostela za zpěvu písně Vstal z mrtvých, objedeme hřbitov a přes ple vjedeme z druhé strany do dědiny. Pak zamíříme do Nových Dvorů a odtud zase zpátky do Lukavce," popisuje tradiční průběh trasy pořadatel Václav David. "Jsme jediní v republice, kdo tuto tradici dodržuje. V obměněné podobě ji snad zachovávají Lužičtí Srbové v Německu," říká pan David. Letos na jízdu vyráží už po osmatřicáté.

(Zdroj: Dnes, pátek . dubna 2007, úryvek, Markéta Radová)

nahoru

 

Práce na vodovodním přivaděči jsou v plném proudu

Dvě města, Bílovec a Fulnek, spojila své síly, aby dovedla vodovodní přivaděč do místních částí. Na Fulnecku si oddechnou občané v Jílovci a Lukavci, na Bílovecku obyvatelé Bravinného a Nových Dvorů.

"Letos by dodavatel stavby měl udělat co nejvíce práce, aby na jaře příštího roku mohl plynule navázat tak, aby v příštím roce akce mohla skončit," sdělila Ivana Viková z odboru investic a regionálního rozvoje MěÚ v Bílovci. "V obci Bravinném vodovodní řad již existuje, na rozdíl od Nových Dvorů, kde jej bude nutné teprve vybudovat," doplnila Viková a dodala: "Projekt řeší pouze vodovodní řad v místní části, přípojky k jednotlivým domům se budou řešit samostatným projektem."

Náklady na celou akci činí cca 35,7 mil. Kč. Bez dotace by se tato akce, vzhledem k velké finanční náročnosti, nezrealizovala. "Celkem bylo získáno 50 % z Ministerstva zemědělství a 10 % z Moravskoslezského kraje", objasnila financování stavby starostka Bílovce Sylva Kováčiková. "Dále jednáme s firmou SmVak ohledně výše jejího podílu. Další jednání o možném navýšení podílu probíhají také s ministerstvem zemědělství," uzavřela informaci o financování akce starostka.

(Zdroj: Bílovecký zpravodaj, listopad 2007)

nahoru

 

Fulnek řeší vodu


Fulnek - Vodovodní přivaděč vedoucí od Bravinného do Lukavce by měl být letošní prioritou Fulneku. "Podali jsme žádost na krajský úřad, který by měl dát nějaké stanovisko na ministerstvo zemědělství. Pokud bychom žádali sami, nemáme šanci dosáhnout na dotaci, ale pokud se k tomu připojí Bravinné, je to o něčem jiném," připomněl starosta Fulneku Josef Dubec, že do akce Fulnek půjde společně s Bílovcem a ubezpečil, že je vše připravené.

"Máme vodoprávní povolení a nyní bude výběrové řízení na dodavatele," potvrdil Vojmír Satke, vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice a dodal, že vedení města společně s bíloveckou starostkou Sylvou Kováčikovou jednalo na krajském úřadu, aby se akce dostala do první desítky letošních priorit.

(Zdroj: Novojičínský deník, sobota 17. března 2007 (ipa))

nahoru


Učí občany jak na úřady


Fulnek-Lukavec - Za vcelku ojedinělou záležitost se dá považovat aktivita některých obyvatel Lukavce, místní části Fulneku. Vesnička o hruba čtyř stovkách obyvatel má totiž své vlastní webové stránky, které jsou navíc velmi aktivní. A tak jejich návštěvníci nyní mají například možnost dát si kvíz na téma Občan a úřad.

V deseti otázkách se člověk nakonec může dozvědět třeba jaká je výše správního poplatku a lhůta na vyhotovení cestovního dokladu, nebo kam se může obrátit, pokud si chce nechat ověřit kopii vysvědčení, diplomu, plné moci, či jiného dokladu. Další otázka se například týká výměny řidičského průkazu a mnohé asi překvapí odpověď na otázku Co je to rodné číslo?

(Zdroj: Novojičínský deník, pátek 16. března 2007, číslo 64 (ipa))

nahoru


Alej lip podél Gručovky v Lukavci (havarijní stav - uskutečněné řešení)


Centrem obce Lukavec protéká potok Gručovka. Na jeho březích byly před cca 70 – 80 lety vysázeny řady lip. Lípy srdčité (Tilia cordata) vysazené po obou březích potoka tvoří aleje, kde část stromů zůstal zachována z původní výsadby, a část je mladší, jak byly postupně lípy doplňovány. Po některých odstraněných stromech však zůstaly mezery, a řady tak nejsou souvislé.

Všechny starší stromy byly v minulosti radikálně ořezány tzv. řezem „na hlavu“. Tím došlo k jejich trvalému poškození. Dnešní lípy se sekundárně vytvořenými korunami, pro které je typický metlovitý charakter, byly vesměs přehoustlé, vyžadující zvýšenou péči a pozornost. Kmeny stromů v některých místech vyhnívají, u některých se už začínají objevovat nálevkovité dutinky. Většina oslabených stromů byla do souča sné doby napadena jmelím. Na části trsů jmelí bylo viditelné značné množství semen. Hrozilo rychlé šíření tohoto poloparazita, který dřevinám odebírá vodu s rozpuštěnými živinami a může je tak výrazně oslabovat.

Kvůli postupně narůstající hmotnosti trsů jmelí byla také ohrožena statika koruny některých stromů, hrozilo lámání celých větví. Celkem je těchto stromů v dané lokalitě 28. Řady lip byly vysazeny poměrně nahusto. Koruny jsou omezovány komunikací která lemuje obě strany potoka, vzdušným prostorem mnohými korunami lip prochází elektrické vedení. Tento stav nám ani občanům obce Lukavec nebyl lhostejný. Někteří navrhovali úplné odstranění uvedených lip, s čímž jsme nesouhlasili a hledali řešení, které by přineslo užitek nejen občanům, ale také uvedeným lípám. Bylo zapotřebí udělat několik postupných kroků. Prvním z nich bylo zpracování odborného posudku. Druhým krokem požádání o dotaci pro samotnou realizaci úpravy-ořezu a ošetření. A za třetí výběr zhotovitele. Při prvním podání žádosti o dotaci jsme však neuspěli, a tak se řešení „posouvalo“ na někdy…! Nevzdali jsme to a po několika měsících spojených s další argumentací skutečně havarijního stavu, nám byla dotace přiznána z Programu péče o krajinu Ministerstva životního prostředí.

V polovině měsíce října 2006 jsme uskutečnili realizaci ošetření. Náklady na zpracování odborného posudku (celkem Kč 15.000,-) činily za Město Fulnek Kč 7.500,- a Kč 7.500,- bylo příspěvkem MěÚ Odry. Náklady na ošetření lip dosáhly Kč 57.600,-, což pokryla i výše získané dotace. Dovoluji si jednak tímto poděkovat všem, kteří se podíleli na celém průběhu realizace této akce, jednak přeji LÍPÁM, které jsou mlčícími svědky minulosti, aby se jim dobře „žilo“ ve společnosti občanů obce Lukavec.

(Zdroj: Fulnecký zpravodaj, prosinec 2006, autor článku Vojmír Satke, odbor ÚR a ŽP)

nahoru


Vandalové pokračují

Ani 24 hod. nevydržela vzrostlá palma vysazená před obchodem Teta na náměstí ve Fulneku. Dále byly zcizeny měděné rýny z kaple sv. Rocha. Vandalismus jsme zaznamenali dokonce i v našich obcích. V Lukavci došlo k poškození dopravních značek a rozbíjení svítidel veřejného osvětlení. Co k tomu dodat?!!!

(Zdroj: Fulnecký zpravodaj, červenec 2006, autor článku Jaroslav Štekbauer)

nahoru


Domáci hasiči bojovali

FULNEK-LUKAVEC (ipa) - Na samotné dno fyzických sil si sáhla řada účastníků jubilejního, dvacátého ročníku Lukavecké terénní vlny.

Hasičská soutěž v Lukavci má specifikum, kterým se řadí mezi nejtěžší soutěže v kraji. Na asi sedmdesátimetrové trase musí hasiči - proudaři zdolat asi patnáct metrů prudkého převýšení, než mohou zakleknout a namířit proudnici na terč. Jedním z mála, komu převýšení na trati nedělalo větší problémy, byl Tomáš Bednář z Jistebníku. "Určitě je to těžší než po rovině, ale šlo to," řekl krátce poté, co se na tabuli rozsvítil čas jeho družstva 21,81 sekundy. "Nesmí tam brzy pustit vodu. To pak člověk nevyběhne," poznamenal ještě, a jako by tím předznamenal osud ženského družstva Jerlochovic. Těm totiž začala stříkat voda z proudnic již v půli kopce a pravá proudařka Miroslava Jurásková i poté, co jí vodu přiškrtili, měla co dělat, aby se vůbec vyškrábala před terčík, který spadl v čase 1 minuta 45,71 sekundy. "Bylo to hrozně moc těžké," přiznala dívka, která v Lukavci soutěžila poprvé, ale určitě prý ne naposled.

Hodně zlý byl na sebe Daniel Sokol, který běžel jako pravý proudař v lukaveckém A družstvu. "Netrefil jsem napoprvé terč," prohodil sebekriticky a dodal, že vyběhnout kopec je pořádná dřina. I tak čas 20,96 sekundy patřil k tomu lepšímu. "Po dvou letech domácí konečně opět úspěšní. V předchozích dvou ročnících nedokončili," vyzdvihl ještě úspěch lukaveckých mužů moderátor akce.

Domácí nakonec skončili na pěkném pátém místě. Zvítězilo družstvo z Oprechtic časem 19,53 sekundy o desetinku před Vrbicemi. Za nimi skončili o tři setiny hasiči Luboměře. V ženách zvítězilo rovněž družstvo Oprechtic před Leskovcem a Březovou. Celkově přijelo na terénní vlnu 35 družstev.

(Zdroj: Novojičínský deník, úterý 11. července 2006, číslo 28)

nahoru


Terénní vlna podvacáté

FULNEK-LUKAVEC (ipa) - Do Lukavce u Fulneku zamíří ve středu 5. července odvážlivci z řad hasičských sborů. Uskuteční se tam jedna z nejnáročnějších hasičských soutěží v kraji, Lukavecká terénní vlna.

Letošní klání v Lukavci bude mít slavnostní nádech. "Jedná se již o dvacátý ročník, který bude probíhat v rámci stodvacétého výročí založení místního sboru," vysvětlil spoluorganizátor akce Vlastimil John.
Lukavecká terénní vlna láká každý rok více než tři desítky družstev z různých koutů republiky. Oproti jiným hasičským závodům má totiž své ojedinělé specifikum. Po uběhnutí zhruba dvou třetin asi sedmdesátimetrové trasy hasiči s proudnicemi zabočí prudce doleva a musí zdolat prudký kopec. Letošní klání začne na hřišti TJ Sokol Lukavec ve 13:30 hodin. "O přestávce předvedou lukavečtí hasiči ukázku zásahu s historickou hasičskou stříkačkou," dodal Vlastimil John.

(Zdroj: Novojičínský deník, úterý 4. července 2006, číslo 27)

nahoru


IV. setkání čtyř Lukavců

100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Lukavci u Hořic

Název Lukavec nesou shodou okolností čtyři obce v naší republice: Lukavec u Lovosic, Lukavec u Pacova, Lukavec u Fulneku a Lukavec u Hořic. V sobotu 1. července 2006 se jejich obyvatelé sejdou v Lukavci u Hořic, aby se pobavili, změřili své síly, vyměnili si zkušenosti, ještě více se poznali a také aby nepřerušili pěknou novou tradici, protože se jedná už o čtvrté setkání.

Všechno začalo neblahými povodněmi v srpnu 2002*), kdy Lukavec (u Hořic) pomohl finančně doslova z bláta Lukavci (u Lovosic), který byl zatopený. S pomocí přišly i další stejnojmenné obce. Když voda opadla a pominula nejdramatičtější situace, všechny čtyři Lukavce se dohodly, že v budoucnu budou v přátelských vztazích pokračovat — uskuteční se vzájemné návštěvy fotbalistů, hasičů a dalších, kteří si mají co říci. A tak v roce 2003 spatřilo světlo světa I. setkání čtyř Lukavců v Lukavci u Lovosic. To už bylo v lovosickém Lukavci veseleji — proběhlo fotbalové utkání mezi Lukavci, hasičská soutěž, folklórní vystoupení Lužických Srbů, kteří výrazně pomohli při záplavách, večer taneční zábava. Nejdůležitější byla však osobní setkání lidí — těch, kteří projevili solidaritu, i těch, kteří pomoc potřebovali.

II. setkání proběhlo v Lukavci u Pacova v létě 2004 a III. setkání v roce 2005 v Lukavci u Fulneku. Také při těchto akcích bojovali sportovci v několika disciplínách: požární útok a zásah, malá kopaná, nohejbal, soutěž ve střelbě a tradicí se stala soutěž o putovní pohár „Nejsilnější Lukavec“ (přetahování lanem). Hosté se v Lukavcích seznamovali s významnými památkami, lidovými zvyky i novějšími tradicemi.

Jaké bude IV. setkání 1. 7. 2006 v Lukavci u Hořic? Čím se naše obec pochlubí? Vždyť letos zároveň místní hasiči slaví 100 let existence dobrovolného hasičského sboru! Po slavnostním zahájení s programem čeká hosty turnaj v malé kopané, hasičské i netradiční soutěže, přehlídka historické hasičské techniky a boj „O nejsilnější Lukavec.“ Zajímavá bude určitě výstava k 100. výročí hasičského sboru v Lukavci, vystoupení dětského folklórního souboru Hořeňáček a večerní tancovačka s hudbou Na Ex Band. Pro dobrou náladu bude po celý den vyhrávat dechovka Hořičanka a country kapela Kabanos.

Na zajímavá místa Lukavce i obcí Dobeš a Černín zaveze unavené návštěvníky bryčka s koňským spřežením. Lze získat keramiku nebo trička se znakem Lukavce u Hořic, krajové pečivo — trubičky i modlitbičky. Hlavně lze získat nové přátele a upevnit přátelství z dřívějších setkání. Co si víc přát? Něco přece jen: Pěkné počasí a dobrou náladu!

Marie Nosková

Program:

9.30 Příjezd hostů
10.00 Slavnostní zahájení, zdravice starostů a hostů
Dechovka Hořičanka
10.30 Turnaj v malé kopané
Country kapela „Kabanos“
11. 00— 13.30 Výstava k 100. Výročí okolím hasičského sboru Lukavec u Hořic
Projížďky obcí a okolím hasičského sboru Lukavec u Hořic v jezdeckém zápřahu
11.00—13.30 Oběd v místní restauraci „Lucerna“
Prodej výtvarných upomínek
13.30—14.00 Vystoupení dětského folklórního souboru „Hořeňáček“
14.00—15.30 Soutěže hasičů
15.30—16.30 Netradiční soutěže klání „O nejsilnější Lukavec“
16.00—24.00 taneční zábava — hraje Na Ex Band
17.00 vyhodnocení soutěží a ukončení setkání

(Zdroj: http://www.horicko.cz/index.php?sekce=10&typ=C&clanek=2006)

*) setkávání Lukavců začalo na popud neblahých povodní v červenci 1997 v Lukavci (u Fulneku) a v roce 2002 v Lukavci u Lovosic.

nahoru


Nad Fulnekem se roztočí vrtule elektráren

Město chce ušetřit energii a přijít k penězům

Několik desítek třílistových vrtulí se možná do několika let roztočí nad Fulnekem.

Ivan Pavelek

FULNEK Komenského město se vážně začalo zabývat nabídkou firmy, která provádí výstavbu větrných elektráren. "Poslali nám mapu, kde udělali puntíky. Chceme ale těch lokalit navrhnout více a uvidíme," zmínil se na jedné z veřejných schůzí vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice Vojmír Satke. V úvahu pro výstabu stožárů přicházejí místní části Dolejší Kunčice, Vlkovice území od Lukavce na Nové Dvory a možná okolí Jestřábí. "Musejí to být samozřejmě vyšší lokality," dodal Satke.

Podle místostarosty Fulneku Jaroslava Štekbauera na větrných elektrárnách město může jen vydělat. "Za každý vyrobený kilowatt ještě dostaneme peníze," řekl. Satke připomněl, že například na chod veřejného osvětlení město vynakládá ročně přes dva miliony korun. "Mohlo by se to využít třeba na to. Je to jedna z možností, jak ušetřit energii a ještě přijít k penězům," poznamenal Satke a vykreslil situaci z Rakouska. "Tam jsem ve vesnici menší než jsou Stachovice napočítal třiačtyřicet stožárů. Mají je tam v pěti sestavách, natočené tak, aby vrtule chytaly vítr ze všech směrů," přiblížil Satke. Mírné obavy ze záměru měl zpočátku fulnecký starosta Josef Dubec. "Jsem trochu konzervativní a nejsem zrovna příznivcem těchto věcí," přiznal starosta. Mínění změnil po návštěvě Německa, jeho východní části. "Překvapilo mě, kolik tam toho mají. A tak si říkám, že když vezmeme v úvahu příslovečnou německou preciznost a skutečnost, že to tam funguje, musím změnit názor," doplnil starosta.

Výstavba větrných elektráren ve Fulneku by měla být dlouhodobou záležitostí na příští možná čtyři roky. O stavbě několika stožárů již dříve uvažovali v Odrách, kde je vhodná lokalita v místní části Veselí. Jinak lze na Novojičínsku spatřit několik individuálních staveb těchto elektráren.

(Zdroj: Novojičínský deník, úterý 11. dubna 2006, VI/86)

nahoru


Život zasvětili tatrovkám

Otec a syn Johnové sklidili s veterány mnoho úspěchů

Více než sto padesát veteránských soutěží absolvovali Bedřich John a jeho syn Vlastimil z Lukavce u Fulneku. Se starou tatrovkou prý najezdili více než 130 tisíc kilometrů.

Ivan Pavelek

Fulnek-Lukavec
Psal se rok 1973 a tmavě modrá Tatra 57 B byla prvním autem, které si Bedřich John pořídil. Díky ní se stal členem Tatra veterán klubu a z rodinného vozu postupně udělal veteránský soutěžák, s nímž získal mnoho vítězství a ocenění.

Proč jste si vybral právě tatru sedmapadesát?
BJ:
Tenkrát byly staré auta octavie, které se mi zdály moc mladé a jako tatrovácký patriot jsem se rozhodl pro tuto. Bylo to i finančně dostupnější.

Kolik jste za to dal?
BJ:
Rovných sedm tisíc korun.

Jak byla stará?
BJ: Vyrobená v roce pětatřicet v provedení polokabriolet, v šestapadesátém byla přestavěná na uzavřenou. Na prvním místě po válce byl jako majitel uvedený zvěrolékař z Vítkova. Stala se rodinným autem a s ní jsem taky hned v dalším roce v dubnu vstoupil do Veteran car klubu. Ještě v tom roce jsem vyrazil s celou rodinou na Veterán rallye Beskydy.

To jste jel s celou rodinou?
BJ: Tenkrát se jezdilo s rodinami. Byla to spíše taková přátelská setkání.

Ale vy jste přece jezdil a jezdíte dodnes na mnoha elitních soutěžích...
BJ:
V jednaosmdesátém roce auto prošlo radikální rekonstrukcí a prvního května už jsme jeli Rallye Beskydy. Tatra pak zůstala jen na veteránské akce.

To už jezdil i syn?
VJ:
Začal jsem jezdit od dvanácti, jakmile jsem mohl sedět na předním sedadle.

Je to spolehlivé auto?
BJ:
Tři sta kilometrů na jeden zátah udělala bez větších potíží. Nevadila jí ani horka, protože měla vzduchem chlazený motor. Byli jsme s ní dokonce i u Hančovy mohyly v Krkonoších. U těch aut není problém, navíc každá porucha se hlásí předem, takže by člověk nikdy nezůstal stát.

Kolik soutěží jste asi absolvovali?
BJ:
Přes sto padesát. Jezdilo se v Rakousku, Polsku, Maďarsku, Německu, na Slovensku a všechny přesuny po vlastní ose.

Tak jste se podívali i do světa...
BJ:
Člověk se dostal kolikrát tam, kde jiný běžně ne.

Jsou ty veteránské soutěže přátelštější než normální závody?
VJ:
V osmdesátých letech se ještě nejezdilo na čas, ale musely se plnit různé úkoly, třeba zkoušky dovednosti, jízdy zručnosti, různé odhady tekutin a podobně. Každá soutěž byla specifická. Dělala se třeba i branná část. Později se přešlo i na takové srandovnější soutěže.

Dneska už se hlavně jede a přidá se pár prvků, aby se neřeklo, že to není soutěž.
BJ:
I ceny byly kolikrát úplně obyčejné. Třeba v Přerově při prvním našem absolutním vítězství jsme dostali jeden karafiát a malý zlatý věneček jak na hrob. Dodnes ho mám v garáži. Někdy byl jenom kanistr benzinu.

Náročné byly přebory, které se jezdily i podle itineráře.
BJ:
Dneska už to takové není a je vidět, že je to hodně o penězích.

Ale i tak podle množství pohárů, které máte, pořád slavíte úspěchy.
BJ:
Tak je tu několik pohárů pro mistra republiky, hlavně v jízdě pravidelnosti. Pohár za přínos sportu a další. A to má ještě syn další svoje poháry, které už si vyjezdil on.

Jakého úspěchu si ceníte asi nejvíce?
VJ:
Třeba v Liberci, kde byla velká mezinárodní akce, když se slavilo sto let automobilismu, jsme skončili druzí o bod v absolutním pořadí.

A který pohár považujete za nejcennější?
BJ:
Pohár, který Josef Veřmiřovský vyhrál při mezinárodních závodech v Brně ve čtyřiadvacátém roce. Byl jako putovní při Veřmiřovského memoriálu. Vyhrál jsem ho čtyřikrát, z toho třikrát za sebou, takže mi ten pohár zůstal.

Určitě jste potkali mnoho zajímavých lidí...
BJ: Tak třeba synovi na svatbu přijeli Dalibor Petr s Tatrou kolem světa a Karel Loprais. Za ředitele Hanáka jsem dostával cenu Tatry a osobně jsem se setkal s Hanzelkou a Zikmundem. Osobně je mám podepsané. Čtrnáct dnů před smrtí jsem vezl i Adolfa Veřmiřovského s manželkou.
VJ: Ve Šternberku nás na hradě provázel hrabě Šternberk. V Praze nám předával cenu hrabě Lobkowicz.

Proč jste koupil hadimršku?
BJ:
Dostal jsem chuť na něco nového, tak jsem v listopadu osmdesát sedm koupil sedmapadesátku polokabriolet.

Ale tu jste skládali nějak dlouho, že?
VJ:
Jedenáct roků. Bylo to nekompletní. Museli jsme shánět řadu dílů. Když už jsme to měli, tak se to třeba desetkrát skládalo a rozkládalo, aby si to pořádně sedlo.
BJ: Chtěli jsme to mít všechno origiál a druhé auto bylo, tak jsme nespěchali. Bylo to poslední auto, které stříkali v Tatře Příboře, než ji zrušili.

Bylo to moc náročné?
BJ:
Tak sedadla se třeba musela nechat ušít. Problém byly vruty, protože dneska se dělají jenom křížové a to by na tom autě vypadalo hrozně. Tak jsme sháněli kde se dalo. Spínací skříňka, když jsem ji sehnal, vypadala jak kus rezavého železa. Čtrnáct dnů jsem ji močil v olejích, nakonec jsem ji rozšrouboval a očistil a byla dobrá. To bylo dělané z kvalitních mosazných částí. Kliky se musely zabrousit. Dřevěné podlahy a kostru, to dělal známý, a na plechy jsme sehnali klempíře. Člověk ale musí znát spoustu řemesel, aby to dal dohromady.

Třetí auto už nechcete?
VJ: Není na to čas a ani to není kam dát.

Jak dlouho ještě chcete jezdit?
BJ: Dokud zdraví dá, tak budu jezdit. Při tom ještě pořád někomu něco opravuji. Zrovna teď mám v garáži rozdělanou tatru sedmapadesátku od jednoho z Rožnova.

Nenaváže na tradici syn s vnukem?
VJ:
Ten už má trochu jiné zájmy. Občas se přijde do garáže podívat, ale nevydrží u toho. Myslím, že ne.

Bedřich JOHN
- narodil se v roce 1943,
- vyučený v Tatře Kopřivnici,
- pracoval ve Vagónce Studénce, potom v ZZN Nový Jičín na sušičce ve Fulneku,
- ženatý, má syna a dceru.

Vlastimil JOHN
- narodil se v roce 1968,
- vyučený v Tatře Kopřivnici, obor s maturitou,
- pracoval v ROMO Fulnek, dnes zaměstnancem Primus Příbor,
- ženatý, má syna a dceru.

(Zdroj: novojičínský Deník,sobota 25. března 2006, číslo VI/7)

nahoru


Rajtování přerušil jen sníh

Václav David, i přes problémy, jezdí kolem osení čtyři desítky let

Ministrant odevzdá křížek jezdci na koni, ten, následován dalšími jezdci, objede vesnici dům od domu. Po jízdě jezdci se sochou vztyčeného Krista obejdou kolem kostela a jdou na požehnání. Řeč je o Jízdě kolem osení, která se v republice jezdí jen v Lukavci u Fulneku.

Ivan Pavelek

Fulnek-Lukavec Jízda kolem osení je starobylá tradice, která přežila všechny dosavadní režimy. Více o ní i o svém životě hovoří Václav David, který již bezmála čtyři desítky let vyráží v neděli velikonoční jako hlavní jezdec s křížem.

Jak jste se dostal k tomu, že každý rok jezdíte s křížem?
Dá se říci, že jsem to zdědil po otci. To jezdívali ženatí při východu slunce. Tata říkal, že kdysi už se jezdilo sloučeně a za války se to rzdělilo. Proč, to nevím. My jsme to pak taky sloučili, ale od kterého roku, to už si nepamatuji.

Vzpomněl jste otce. Jak dlouho jezdil?
On jezdil už za války za svobodné. Svobodní jezdívali už v jednu hodinu. Každá skupina jezdila jiný okruh a zpívala jinou písničku. Svobodní jezdili od pivovaru, ženatí od kostela. My jsme to později spojili. Na Nové Dvory se taky začalo jezdit až za nás, protože jsme si odtud půjčovali koně.

Proč jste začali jezdit kolečko u kostela?
To jsme začali dělat teprve loni. Zjistili jsme, že ty koně se tam dají lépe dohromady. Tam vlastně vytváříme magický kruh, který symbolizuje nekonečno. Vlastně i celá trasa jízdy je do kruhu.

Je nějaký záznam o tom, odkdy se to tady jezdí?
Kdysi mi říkal fulnecký kronikář Moucha, že v kronice Fulneku našel, že za pomoci jezdců okolo osení tenkrát odrazili nájezdy nepřátel. A to bylo někdy po bitvě na Bílé hoře. Stejně je to zajímavé, že Lukavec byl starousedlická dědina, ale to Rajtování je, podle mne, německý zvyk. Chtěl bych vidět, jak to mají zorganizované Lužičtí Srbové v Německu. Oni to jezdí v cylindrech, jen na těžkých koních. Bývají jich dva tisíce a za nimi jdou lidé. To je jako procesí. Prý to bývalo snad ještě někde na Chodsku, ale teď už se asi nejezdí nikde jinde než u nás.

Proč se to vlastně jezdí?
To je na požehnání úrody. V neděli je mše svatá za jezdce okolo osení a za požehnání úrody.

Přerušilo se to někdy?
Jenom jednou, co si pamatuji, jsme to museli zrušit kvůli počasí. Tenkrát napadlo skoro metr sněhu a nedalo se jet. Ale taky jsem zažil, že nás jelo jenom pět. Já jsem jel s křížkem a dva páry koní. Ale nikdy se to neporušilo a naštěstí se nikdy nestalo nic vážného. Akorát jednou, v devadesátém, jsme hasili statek. To jelo pětadvacet koní.

Padá se hodně?
Nikdo neví, jak špatně se jede na Nové Dvory. Těžký terén. Třeba loni spadli tři Václavové, mezi nimi i můj kluk. Předloni, když jsem jel po šestatřicáté, to taky bylo hodně těžké. Lilo jak z konve. Poprvé za těch šestatřicet let. Plno kabátů, co jsme měli, jsme museli vyhodit.

Kde sháníte ty kabáty?
Já mám doma půl skříně ve sklepě. Půjčujeme si to mezi sebou. Obleky a boty jsou problém. Jedny boty mi dokonce poslala paní z Brna, která viděla pořad v televizi. Zavolala na úřad, kde zjistila adresu a poslala mi nádherné boty i s napínáky. Nic za to nechtěla, tak jsem jí poslal aspoň DVD s asi hodinou záznamu, co jsme natočili od devětaosmdesátého roku. Ještě chceme udělat DVD z fotek, co tu mají lidi po dědině.

Jak se k tomu stavěli komunisti?
Nechtěli, aby se to jezdilo. Vadil jim kříž. Pořád chtěli zjistit organizátora, brávali mě na výslechy, ale nechci o tom moc mluvit. Jednou jsem jim ale řekl: Jak to chcete zrušit? Začali jste to vy? Vždyť není pamětník? Na to nemáte právo. Nezrušili to nikdy.

Co jste v životě dělal?
V letech šedesát sedm až šedesát devět jsem si udělal školu výtvarné fotografie na konzervatoři v Ostravě.

A fotil jste?
Měl jsem obor dětský portrét a přírodu. Měli jsme být okresní metodici pro fotografii a dostali jsme nabídky jít studovat FMU. Jenže já jsem neměl maturitu. Potom jsme šel na vojnu a v sedmdesátém roce už to nešlo.

Proč?
Běhal jsem středně dlouhé tratě, dobře jsem se znal se Zátopkem, který byl tehdy šéfredaktorem časopisu Junák a já jsem byl v krajské radě Junáka. A oni nás začali likvidovat.

Co jste pak dělal?
Jsem vyučený kovář, dělal jsem fotografickou školu, pak jsem fotil - hlavně svatby. V osmdesátém prvním jsem ještě dělal textilní průmyslovku, jenže holka měla úraz, čekali jsme čtvrté dítě, tak jsem se na to vykašlal. Pak jsem dělal dvacet let v Retexu v údržbě.

A co děláte dnes?
Maluji, hlavně kostely. V podstatě dělám od devadesátého sedmého pro biskupství na půl úvazku technického administrátora a na půl úvazku malířinu. Od roku šedestá devět natírám věže - výškové práce. To jsem dělal, i když jsem pracoval v Retexu. Třeba v Odrách jsme na kostele připevňovali hodiny. To malování mi tenkrát nabídl generální vikář Kufa. Začali jsme dělat Stachovice, pak Bravantice, Rýmařov, a tak se to valí dodnes.

Za dva roky budete moci jet po čtyřicáté. Pojedete?
Dokud vydrží zdraví, tak budu jezdit.

Václav David

* narozen v roce 1950 v Lukavci,
* ženatý, má dva syny, čtyři dcery,
* vyučen jako kovář; absolvoval školu výtvarné fotografie,
* dnes pracuje jako technický administrátor a malíř pro Ostravsko-opavskou diecézi.

(Zdroj: Novojičínský deník, sobota 22. dubna 2006, VI/95)

nahoru


Na tradici nedají dopustit

V Lukavci i o letošních Velikonocích rajtovali jezdci kolem osení

Jiná než kdekoli jinde v České republice byla i letos Velikonoční neděle v Lukavci, místní části Fulneku na Novojičínsku. Odnepaměti se v obci udržuje křesťanský zvyk, jízda kolem osení, jehož počátky sahají až k době krátce po bitvě na Bílé hoře roku 1620.

Ivan Pavelek

Fulnek-Lukavec Krátce po jedné hodině odpolední vyrazil průvod muzikantů a dvaadvaceti jezdců ve svátečních oblecích na koních, který za zpěvu církevních písní obešel vesnici. V čele průvodu jel na koni již posedmatřicáté Václav David jako jezdec s křížem. Jezdci zvěstují zmrtvýchvstání Krista a lidé na znamení přijetí této zprávy políbí kříž v ruce jezdce.

"Je to tradice kterou nepřerušila ani éra komunismu. Po osmašedesátém to vypadalo špatně, ale komunisti to nikdy nezakázali," vzpomínal Petr Heiník, jenž sám jel čtyřikrát v sedmdesátých letech, kdy ještě dopoledne jezdili svobodní a odpoledne ženatí. "Tenkrát nebylo ani tolik koní a byla to spíše prestiž sedláků. Koně byli mnohem více nazdobení," poznamenal.

Marie Goldová (68 let), která se do Lukavce přivdala, vychází z domu sledovat průvod jezdců již pětačtyřicet let. "Nedokážu si představit, že by se to nejelo. Bylo by to takové divné. Určitě je to zpestření Velikonoc," uvedla žena a dodala, že kvůli jízdě kolem osení často přijíždějí do Lukavce i její příbuzní z Opavska.

Bez takzvaného rajtování si Velikonoce v Lukavci neumí představit ani Milada Sokolová, která v obci žije třiatřicet let. "I díky tomuto tradičnímu zvyku považuje Velikonoce za velký svátek, který se dá přirovnat i k Vánocům," míní paní Sokolová, která se přistěhovala z nedalekého Děrného. I ona potvrdila, že Lukavec o velikonočních svátcích navštěvuje řada lidí z dalekého i blízkého okolí.

Také Růžena Pavlíčková patří k těm, kteří jsou hrdí na to, že v obci přetrval po staletí tento křesťanský zvyk. "I když osobně mi připadá, že je to už trošku mediálně zprofanované. Je to můj názor, ale bývalo to důstojnější," řekla žena, která prozradila, že jezdce s křížem zažívá osobně již šedesát let.

Jízda kolem osení nebo také rajtování se v České republice jezdí pouze v Lukavci. "Pokud vím, tak ji snad jezdí ještě Lužičtí Srbové v Německu," zmínil se Václav David.

(Novojičínský deník, úterý 18. dubna 2006, VI/91)

nahoru