Úvodní stránka Historie Lukavce Fotogalerie Lukavecké zvyky Lukavec na mapě Lukavecké i okolní památky Příroda Kapličky v okolí
O Lukavci v médiích Občané a rodáci Státní správa a samospráva Lukavec a sportování Veřejné prostory *Vědomostní kvíz*
4x Lukavec v ČR Tip na výlet Zájmové spolky Společenské akce Ankety a chat Návštěvní kniha Přehled akcí v Lukavci Kniha novinek

 

 

Lukavecké šikulky ¦ Ketlování ¦ Jízda okolo osení - hlavní jezdec s křížem ¦ Chov včel medonosných ¦ Autoveteráni ¦ Dřevěné chaloupky ¦ Lukavecká Schola ¦ Výtvarný fotograf ¦
Lukavecká tramvaj ¦ První český pallotin

Bohumil Pater ¦ Čestný občan ¦

 

Bohumil PATER
(* 10. dubna 1898 Lukavec - 6. dubna 1982 Ostrava-Poruba)

Síň slávy české turistiky

Prof. Bohumil Pater


 

8.9.2012

Rodný dům (bývalý vodní mlýn) Bohumila Patera

 

Zdroj: http://masarykova-chata.cz/cs/albums/chata/

Připomeňme si jednoho z mála významných lukaveckých rodáků, který je navíc v rodné vesnici zcela zapomenut. Jde o Bohumila Patera, jenž bude v
září 2014 uveden do Síně slávy české turistiky. Tento lukavecký rodák se v Síni slávy české turistiky octne vedle osobností jako jsou Vojtěch Náprstek (*1826, +1894), PhDr. Jiří Guth–Jarkovský (*1861, +1943), Jan hrabě z Harrachů (*1828, +1909), Vladimír Vašek (*1867, +1958) a další.

Bohumil Pater byl úspěšným občanem, působícím ve Slezsku a na severní Moravě, jak ve své profesi učitele a profesora v Opavě a Ostravě, tak ve veřejné, spolkové činnosti, zejména v Klubu československých turistů (KČST). Bohumil Pater byl ve 20. a 30. letech 20. století předním činovníkem KČST na severní Moravě a ve Slezsku s dosahem i v ústředních orgánech KČST. Byl iniciátorem a organizátorem hlavních turistických událostí - zejména otevření chat KČST na Lysé hoře a jesenickém Červenohorském sedle. Nejvyšší zásluhou je vydávání turistického časopisu po dobu 13-ti let., který je zdrojem poznávání historie KČST a to dodnes. Nebyla doba vhodná na poděkování a ocenění jeho dlouholeté činnosti v KČST. Jedinou výjimkou bylo jmenování prvním čestným členem odboru KČST Opava, při oficiálním odchodu do Ostravy v roce 1931. S 90. výročím Masarykovy chaty v roce 2014 bude spojeno uvedení Bohumila Patera jakožto významného činovníka do Síně slávy české turistiky.

Bohumil se narodil 10. dubna 1898 v Lukavci u Fulneku. Pocházel z mlynářské rodiny, která žila na vodním mlýně č. p. 71. Byl synem Josefa Patera - starosty Lukavce a Marie, roz. Renšové, která pocházela z Kateřinek u Opavy. Měl mnoho sourozenců.

V roce 1921, tedy ve 23 letech se objevuje jako vyučující na Obchodní akademii v Opavě. Zde působil 10 let do roku 1931, kdy přechází na stejnou školu v Moravské Ostravě. Titul profesora získal ještě za působení v Opavě. V dobovém tisku je jím titulován již v roce 1928.

V době pobytu v Opavě aktivně pracoval v českém spolku - Klubu československých turistů. Byl jedním ze zakladatelů (1921) tohoto spolku a také jeho jednatelem. Odbor KČST Opava byl v roce 1924 součástí Jesenické župy KČST. V župě zastával funkci pokladníka a věnoval se značení turistických tras. KČST např. provedl 11. října 1925 značení turistické trasy z Hradce nad Moravicí do Fulneku přes Lukavec. Úsilí směřovala župa k otevření a zpřístupnění Jeseníků českým turistům v oblasti, kde převažovalo německé obyvatelstvo.

Až v roce 1927 se podařilo odboru KČST v Opavě nabídnout turistům vůbec první českou ubytovnu v Jesenících a to na Červenohorském sedle v pronajaté části cestářského domku. Dalším krokem bylo zakoupení objektu ve Starém městě pod Sněžníkem, který byl upraven na turistickou chatu - ubytovnu (1929).

Důležitým krokem a slávou bylo získání objektu loveckého zámečku, Alfrédovy chaty pod hlavním hřebenem Jeseníků - pod Jelení studánkou, nad obcí Karlov pro českou turistiku. Zápas německých a českých zájmů totiž ve 30. letech spéše narůstal. Po posledním požáru v březnu 2002, bouhžel v provizorním provedení, slouží i dnes.

Velký, moderní ubytovací objekt KČST v Jeseníkách chaty na Červenohorském sedle, byl slavnostně otevřen 28. září 1935. To již ovšem Bohumil Pater působil v Ostravě a Pobeskydslé župě. Práci ve výboru Jesenické župy úspěšné dokončil právě v roce 1935.

Nejzáslužnějším činem Bohumila Patera, bylo založení a pravidelné vydávání turistického časopisu, který informoval členy Klubu i veřejnost o turistice. Nejdříve na opavsku, velmi brzy v celé oblasti Jeseníků, posléze v oblastech Jeseníků a Beskyd. Po přistoupení dalších moravských žup KČST k této vydavatelské aktivitě v rámci celé Moravy! To potvrzují názvy tohoto časopisu - Slezský turistický obzor (1927), Jesenický turistický obzor a Beskydy - Jeseníky (1929), Krásná zem (1937). Vydávání tohoto časopisu skončilo v letech 2. sv. války, posledními dvěma čísly v roce 1941.

Jako zkušený a obětavý turistický činovník brzy přijal nejnáročnější úkoly. Stal se předsedou odboru KČST Moravská Ostrava, pracoval i v Pobeskydské župě KČST. To obnášelo mj. péči o objekty tímto odborem vybudované, zejména o chatu na Ondřejníku (1907) a Masarykovu chatu na Beskydě (1924). Již za jeho předsednictví byl na Beskydě 24. června 1934 vztyčen Sloup česko-slovenské jednoty. Pracoval rovněž v revizní komisi ústředí KČST v Praze.

Aktivně se zapojoval do lyžařských aktivit KČST a Svazu lyžařů, jakožto zakladatel lyžařských kroužků a organizátor celorepublikových akcí a závodů s mezinárodní účastí.

Od roku 1933 byl členem komise pro výstavbu chaty KČST na Lysé hoře. Jeho práce přispěla ke zdárnému cíli. Na konci roku 1934 byla dostavěna a 2. června 1935 slavnostně otevřena a později pojmenována jako Bezručova chata.

Ve funkci předsedy odboru skončil v roce 1940, válečná léta byla až příliš riskantní, zvláště když blízcí spolupracovníci končili v koncentračních táborech. Bohumil Pater se dožil vysokého věku 84 let, zemřel 6. dubna 1982 v Ostravě-Porubě.

(Sepsáno 27. října 2013, Zdroj: Mgr. Jan Sládek, KČT; O našem Lukavci Střípky z historie Lukavce u Fulneku, Jan a Radmila Hadaščokovi)

nahoru