Úvodní stránka Historie Lukavce Fotogalerie Lukavecké zvyky Lukavec na mapě Lukavecké i okolní památky Příroda Kapličky a kříže v okolí
O Lukavci v médiích Záliby a tradice Lukavjáků Státní správa a samospráva Lukavec a sportování Veřejné prostory *Vědomostní kvíz*
4x Lukavec v ČR Tip na výlet Zájmové spolky Společenské akce Ankety a chat Návštěvní kniha Přehled akcí v Lukavci Kniha novinek

 

Kaple svaté Anny ¦ Kaple Nejsvětější Trojice ¦ Čertova kaple ¦ Kaplička sv. Jana Nepomuckého ¦ Kaple svatého Martina ¦ Boží muka sv. Františka Xaverského ¦ Památná místa ¦ Kříž na hřbitově

 

Kaple Nejsvětější Trojice

Legendy o kapli Nejsvětější Trojice

300 leté výročí kaple Nejsvětější Trojice

"Vydařené oslavy výročí kaple" (300 let) novinový článek (2005)

O kapličce na Wikipedii

kaple Nejsvětější Trojice

Panorama s kapličkou, vlevo vidíte zámek ve Fulneku

Na cestě od Fulneku do Lukavce se nachází kaple, zasvěcená Nejsvětější Trojici. Byla vybudována nejspíše v roce 1705. Nazývá se také Lukavecká nebo Hájecká kaple, podle blízkého Hájeckého mlýna. Tehdejší mlynáři z Hájku (v posledních generacích před válkou rodiny Weber, Till a Berggold) byli zároveň i vlastníky kaple a starali se o ni.

Tato kaple patřila k tzv. čtyřem fulneckým hraničním kaplím, ke kterým patří ještě Švédská kaple na Jelením kopci, Tošovická kaple a kaple u jerlechovické pískovny.

(Zdroj: Fulnecký zpravodaj, podle pramen - Kuhlandler Sagenschatz, upravil -jas-)

Podle Soupisu všech kaplí, křížů, soch a Božích muk na území fulnecké farnosti existují o kapličce záznamy z roku 1833, 1836, 1860 - 1865. V těchto záznamech se píše, že kaplička stojí nedaleko mlýna v blízkosti silnice na Lukavec na pozemku mlynáře (Hajkův mlýn). Záznam z roku 1836 upřesňuje, že šlo o pozemek hájeckého mlynáře (Haikemühler) Vincenze Werbera. Kaple byla postavena majitelem mlýna v prastarých časech ze zbožných důvodů. O její udržování se staral vlastník mlýna v Hájku.

(Zdroj: Soupis všech kaplí, křížů, soch a Božích muk nacházejících se na území fulnecké farnosti, včetně údajů, kdo se má starat o jejich udržování, Stanislav Šmeidler, 2006, publikováno ve Vlastivědném sborníku Novojičínska 2008)

nahoru

Legendy o kapli Nejsvětější Trojice

  O důvodu postavení kaple jsou známy dvě legendy. V těchto místech kolem potoka se nacházela velká bažina. V jedné válce prchal jeden šlechtic z Děrného před svými pronásledovateli na bílém šimlu a vjel do bažiny, kde utopil koně i sebe. Po vysušení močálu byla na památku strašlivé smrti šlechtice zbudována kaple.

Druhá pověst přináší podobné motivy. Také vypráví o šlechtici, který jel ale z Opavy do Fulneku a vpadl do močálu, jichž bylo v údolí Lukaveckého potoka (dnes Gručovka) bezpočet. Všechny snahy zachránit se vypadaly beznadějně, kůň i rytíř se propadali čím dál hlouběji do snad bezedné bažiny. V nejvyšší nouzi zvolal rytíř vroucně: "Nejsvětější Trojice! Zachraň mne, nebo jsem ztracen!" Tu kůň ucítil pevnou půdu pod nohama, s jezdcem vyjel z močálu a v pořádku jej dovezl do cíle. Později nechal šlechtic, jako výraz vděčnosti, na místě, kde kůň znovu vstoupil na pevnou půdu, zbudovat kapli, jejíž bílé stěny zdobí okolní krajinu.

O slavnosti Nejsvětější Trojice odedávna rádi navštěvovali toto místo zbožní lidé z Fulneku, Děrného i Lukavce. Kaple na Hájku se nachází u silnice, na překrásném místě u lesa, s krásným výhledem na fulnecký zámek. Před několika lety byla zásluhou lukavecké mládeže obnovena a pak zde, pod mírně zamračeným nebem, byla sloužena poutní mše svatá.

(Zdroj: Fulnecký zpravodaj, podle (pramen - Kuhlandler Sagenschatz, upravil -jas-)

nahoru

300 leté výročí kaple Nejsvětější Trojice

Lidé se sešli k slavnosti.

K lidem promlouvá kněz

Na dvě stě lidí se v neděli zúčastnilo oslavy k výročí kaple Nejsvětější Trojice Na Hájku poblíž Děrného u Fulneku.

U třísetleté kaple, která je v současnosti kulturní památkou, bylo pro návštěvníky připraveno bohaté občerstvení, lavičky a pro případ nepěkného počasí velký stan. Počasí se však vydařilo a zúčastnění zažili odpoledne plné zábavy a pohody.

"Lidové i jiné písně nám zahrálo trio muzikantů z blízkého okolí, zazpívali jsme si a poslechli proslov faráře i Jiřího Svobodníka, který zmínil historiii a pověsti týkající se kaple," popsal průběh odpoledne Stanislav Šmeidler, který se společně s dalšími lidmi stará o drobné sakrální stavby v okolí už několik let. více...

(Zdroj foto: CD od p. Ohnheisera)

nahoru