Úvodní stránka Historie Lukavce Fotogalerie Lukavecké zvyky Lukavec na mapě Lukavecké i okolní památky Příroda Kapličky v okolí
O Lukavci v médiích Záliby a tradice Lukavjáků Státní správa a samospráva Lukavec a sportování Veřejné prostory *Vědomostní kvíz*
4x Lukavec v ČR Tip na výlet Zájmové spolky Společenské akce Ankety a chat Návštěvní kniha Přehled akcí v Lukavci Kniha novinek

 

Čápi bílí v Lukavci ¦ Od pramene Gručovky ¦ Hraničky ¦ Rybníky a studánky ¦ Čeřenec ¦ Lukavec a vlivy počasí ¦ Nadějov

 

Čápi bílí v Lukavci

Úředníkům vadí, že čápi nepoužívají upravená hnízda (MF Dnes, 16. 4. 2005)

Ornitologové jsou znepokojeni, že mnozí čápi se ještě nevrátili (MF Dnes, 26. 4. 2005)

Čáp zblízka - video

Čápi ve tmě

Každým rokem k nám do Lukavce přilétají čápi. Od malička si pamatuji, že měli své hnízdo vždycky na pivovarském komíně. Protože pivovar je přímo naproti našeho domu, je nejen mou zálibou sledovat jejich žití. Jednou přišel den, kdy čápům komín zbourali a hnízdo jim přemístili na vedlejší komín, kterému byl odebrán ukazatel větru tzv. kohout. Původní podoba pivovaru viz obrázek.

Po několika letech přišel další den, který bohužel přinesl to, že noví majitelé pivovaru druhý komín zbourali i s čapím hnízdem (2003). Aby však čápi o nic nepřišli, postavili jim lidé konstrukci hnízda na vedlejší budově, jiní zase čapí hnízdo na zahradě, aby se návštěvníci z teplých krajin měli kam vrátit. Jenže... Když přiletěl první čáp na místo, kam vždycky, zjistil, že něco není v pořádku. Komín tam stál, ale byl zkosený a bez jejich původního hnízda. Začal tedy pokládat větve, aby si postavil nové hnízdo, ale marně - pořád padaly a nedržely. Pak přiletěla jeho družka. A pracovali spolu.

(Zdroj fotek: výstava v rámci oslav 700 let od první písemné zmínky o Lukavci konané dne 22. června 2013)

Po čase zjistili, že je jejich práce zbytečná a začali si hledat nové místo k uhnízdění. Bylo to dost dramatické. Mají nachystaná dvě místa, ale ani jedno se jim asi nepodařilo najít. Nakonec si vybrali sami. Usadili se na sloupu elektrického vedení a začali stavět. Do dvou až tří dnů měli hnízdo hotové.

Je na ně hezký pohled, ale nejprve s obavami, jestli se jim něco nemůže stát, vždyť kdyby pršelo hnízdo promokne a voda je přece vodivá. Za tu dobu už párkrát pršelo a naštěstí jsou čápi v pořádku.

O tři roky později (2006) byl na žádosti lidí uskutečněn přesun čápů ze sloupu elektrického vedení. Tento sloup byl upraven pro případ, že by se čápi chtěli vrátit na původní místo. Nyní čápi žijí na uměle vytvořeném hnízdu vztyčeném na dřevěném kůlu v soukromé zahradě. Jedinou nevýhodou je to, že se hnízdo při rozcvičování čápa mírně viklá.

V roce 2007 jsme s obavami vyčkávali přílet čápů. Zdalipak se vrátí na hnízdo, které si sami nevybrali, ale které jim vybral člověk. Koncem března jsme s radostí uvítali, že se čápi i přes naše obavy vrátili zpátky na hnízdo v zahradě. Zlom nastal v polovině dubna, kdy jsme si všimli, že na hnízdě už nezáří dva bílí čápové. Každým dnem je vyhlížíme, ale oni už v tom hnízdě nebydlí. Občas je jen někdo zahlédne přeletět nad Lukavcem.

Na přelomu března a dubna 2011 byl původní dřevěný sloup nahrazen betonovým sloupem v soukromé zahradě. S netrpělivostí očekáváme, zda-li se u nás čápi opět uhnízdí.

Přibližná data příletů čápů do Lukavce

Datum příletu

Počet čápat

Zajímavost

2003 4 (?) 1. let mladého čápa - 29. 7. 2003

29. 3. 2004

3. 5. 2004

? nejprve přiletěl jeden čáp

poté druhý čáp

14. 4. 2005 ?

-

6. 4. 2006 1 22.6.2006 Přemístění čapího hnízda na soukromou zahradu.
1. let mladého čápa asi 28. 7. 2006
28. 3. 2007 ? Čápi se opět vrátili na uměle vytvořené hnízdo. V polovině dubna 2007 si to čápi rozmysleli a z umělého hnízda na soukromé zahradě se odstěhovali neznámo kam. Tak to je konec čápů v Lukavci?
23. 3. 2008   Čáp prolétl Lukavcem. Na přelomu března a dubna 2008 přistál na sloupu s hnízdem a pak odletěl.
30. 3. 2013   Kroužil v Lukavci kolem hnízda čáp bílý.

nahoru